-
Na veletrh Prague Photo se do metropole sjely skoro dvě stovky fotografů.
-
V pražském Kafkově domě je otevřený až do neděle.
-
K vidění je zde i portrét mladého Jeana-Michela Basquiata.
Oldřich Malachta: Za hradbou hor
autor: Prague Photo - Oldřich Malachta
Co zbylo z památného „vniknutí“ fotografky Gabiny Fárové do nejtvrdšího oddělení věznice ve Valdicích v roce 1990? Jak vypadal slavný americký malíř Jean-Michel Basquiat ve dvaceti letech, když mu ještě říkali Samo? Jakýma očima se v roce 1943 díval do objektivu dvacetiletý fotograf Václav Chochola, oblečený v pruhovaném pyžamu? Jak se liší akty studentů uměleckých škol a zavedených autorek, třeba Dity Pepe? Jak vidí svět adepti fotografie narození v devadesátých letech? A proč se čím dál víc tvůrců zajímá o klasické techniky, čím je láká pomalá práce s fotografií?
Na tyto a mnoho dalších otázek odpovídají práce 190 českých i zahraničních autorů, které jsou až do neděle k vidění na osmém ročníku veletrhu Prague Photo v Kafkově domě v Praze. Krásu pomalosti a mistrovství fotografů minulosti přiblíží workshopy pro zájemce všech generací, jež jsou doprovodným programem letošního veletrhu.
Ve třech podlažích Kafkova domu na Starém Městě se tentokrát sešly dvě desítky vystavovatelů. Jsou mezi nimi galerie, sedm specializovaných uměleckých škol i „pop-up“ prezentace jednotlivých osobností české i zahraniční scény. „Nejvíc nás těší rostoucí počet zahraničních fotografů mezi vystavujícími,“ říká za pořadatele galeristka Iva Nesvadbová. Pozitivně hodnotí zájem fotografů o využití pražského veletrhu jako pop-up galerie, kde mohou po celý týden prezentovat vlastní dílo s veškerým veletržním servisem.
Jedním z nich je Američan Robert Carrithers, žijící od poloviny 90. let v Praze. Na veletrhu vystavuje ve dvou místnostech portréty povětšinou vytěžené z newyorské umělecké scény přelomu 70. a 80. let, kdy sám studoval herectví. To on se v době, kdy „se žilo na doraz a nejednou šlo o život“, díval do očí dvacetiletému Basquiatovi. Snímky z New Yorku doplňují portréty z Berlína a Prahy.
Do minulosti je logicky zaměřena expozice Archivu B&M Chochola, která se tentokrát vrací k roku 1945 nejen fotografiemi, například raněného německého důstojníka na pražské dlažbě ve dnech květnového povstání (Zdeněk Tmej), ale i varovným videem na téma „masa a moc“, které je „vzhledem k současné situaci velmi aktuální“, jak píší tvůrci videa Blanka a Marek Chocholovi.
VELETRH
Prague Photo 2015
Kafkův dům, Praha
až do 26. dubna
Se zcela novým souborem fotografií Dity Pepe z projektu Intimita přišla na veletrh galerie Indigo Space. Pražská Galerie Gambit sestavila svoji expozici z aktů Gabiny Fárové, portrétů žen Terezy z Davle a fotografií žen bez tváří, na nichž si Petr Nikl pohrává s maskami.
Každoroční významnou součástí Prague Phota jsou expozice fotografických škol, kterých je letos sedm, včetně VŠVU z Bratislavy. Škoda že v této plejádě chybí pražská FAMU. Zajímavě se naopak prezentuje plzeňská Fakulta designu a umění L. Sutnara, například souborem kombinovaných technik Barbory Karpíškové Pudy.
Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity z Opavy představuje vyzrálý soubor prací, v němž jsou zastoupeni kromě českých i polští mladí umělci, Marta Cieslikowska, Rafal Siderski a další. Podle vedoucího pedagoga, profesora Vladimíra Birguse, má opavská škola v Polsku velmi dobrý zvuk. Polské studenty, kterých přichází do Opavy čím dál víc, označuje Birgus za vysoce nadané. „Naši absolventi už se v Polsku prosadili nejen jako fotografové, ale i jako galeristé, a jedna z nich dokonce vede specializovanou aukční síň,“ upozorňuje Birgus.
Každoročně udělovanou cenu Young Prague Photo Award pro fotografa ve věku do 35 let letos na veletrhu získala právě expozice Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě.
Zdroj: http://art.ihned.cz/c1-63899500-prague-photo