Úvod
Řada odborníků z oblasti společenských věd se shoduje v názoru, že přelom osmdesátých a devadesátých let 20. století a následující dvacetiletí vytvořilo unikátní laboratoř pro zkoumání politických, sociálních, ekonomických, individuálně psychologický procesů, odehrávající se v koncentrovaném čase a prostoru.
Postmoderní svět, jehož prvky provázejí i devadesátá léta, nabízí téměř vše, po čem člověk touží, kromě jednotného ověřeného manuálu k životu. Postupující fragmentarizace a banalizace životního stylu zbavila člověka celistvosti a vytvořila velké téma moderní doby – hledání identity. Člověk tápe na nepřehledné křižovatce mezi socializací a individualizací. Tíha odpovědnosti za kvalitu života oslabuje vůli jedince a neochota podílet se na tvorbě vlastní identity je toho dokladem a příznačným rysem. Sociologové a psychologové hovoří o infantilizaci současné společnosti a jejich členů. Společenské klima počátku 90. let nemotivuje člověka k usebrání, přemítání, dobrovolné skromnosti, spíše nabízí únik před nutkavými otázkami po smyslu a kvalitě života v podobě svádivých způsobů sebezapomnění. Hana Babyrádová konstatuje, „ … že člověk stojí před problémem nalezení optimální relace mezi vlastní identitou spolu s autenticitou („autentická identita“ se projevuje ve specificky lidské schopnosti samostatně se orientovat v neustále obnovovaném procesu symbolizace lidské zkušenosti se světem), jež mu umožňuje prožívat vlastní jedinečnost, a socializací, která mu napomáhá orientovat se ve společenských rolích.“[1]
Radikální změna celého systému (politika, ideologie, kultura, ekonomika, pracovní trh, móda, volný čas atd.) přenesla českou společnost do nového, nestrukturovaného prostředí. Zavedené přístupy pro vnímání, interpretaci a hodnocení reality přestávaly platit a k orientaci v odlišné situaci nebyl k dispozici adekvátní univerzální klíč. Nové existenciální a následně i existenční životní podmínky vyvolaly znejistění, destabilizaci a mnohdy popření dosavadních jistot. Tato skutečnost se stala jedním z faktorů narušení stávající společenské i personální identity.
1. Vizuální společnost
K analýze české společnosti posledních dekád významně přispívá dobový vizuální materiál (fotografie, dokumentární film, časopisy, texty, design, reklama atd.)[2] Zatímco v 70. a 80. letech byl vkus veřejnosti ovlivňován v oblasti tištěných médií pouze několika tuzemskými časopisy, po roce 1990 vstoupila na mediální trh řada mutací zahraničních časopisů. Filmy, časopisy prezentující aktuální módní trendy pomáhaly formovat i deformovat řadu životních stylů (stravování, zařízení bytu, odívání, využívání volného času atd.).
Vizuální média nejen odrážejí realitu, zároveň se podílejí na jejím utváření, ale často s ní také manipulují. „Vizualita je stav či kvalita vizuálního bytí. Vizualita charakterizuje naší dobu, protože většině médií a prostoru, v němž žijeme, dominují obrazy. Vizualita se nemusí orientovat jen na vizuální texty, může se zaměřit i na způsoby, jakými pohlížíme na každodenní objekty nebo lidi.“[3] Visual sociology attempts to study visual images produced as part of culture. Art , photographs , film , video , fonts , advertisements , computer icons , landscape , architecture , machines , fashion , makeup , hair style , facial expressions , tattoos , and so on are parts of the complex visual communication system produced by members of societies. Umění, fotografie, film, video, reklamy, počítačové ikony, krajina, architektura, technika, veřejný prostor, móda, graffiti, tetování atd. jsou části komplexu vizuální komunikace. They can be analyzed with techniques developed in diverse fields of literary criticism , art theory and criticism, content analysis , semiotics , deconstructionism , or the more mundane tools of ethnography .Lidé se za pochodu museli učit terciální gramotnosti – rozumět vizuálním obrazům postavených na společensky uznávaných a kulturně podmíněných symbolických kódech. Pro mnohé bylo obtížné rozlišovat mezi společenskou realitou a její mediální prezentací, protože Visual images are constructed and may be deconstructed.vizuální obrazy mohou být vykládány jako texty mnoha různými způsoby.
Nástup nových technologií od poloviny 90. let posílil také v České republice demokratizaci vizuální komunikace a vyvolal dynamický nárůst obrazových sdělení, mnohdy až na hranici obrazového šumu.
2.1 Národní identita
Historický vývoj české společnosti, stejně jako v žádné zemi, neprobíhá kontinuálně jako dobře napsaný scénář. Identita naší společnosti byla od počátku 20. století permanentně narušována politickými hospodářskými, ideologickými, kulturními zvraty (viz roky 1948, 1968, 1989). V intervalu přibližně dvaceti let docházelo k zásadnímu popření a kritice dosavadního vývoje. Nemožnost zakotvení společnosti a jedince v české historii a obtížná identifikace s kulturním kontextem se projevila v utváření některých charakteristických rysů české národní povahy: sarkasmu, neuznávání autorit, relativizování a ironizování.
Při zkoumání zdrojů a procesu utváření české národní identity se vynořuje řada otázek, na které zatím neumíme přesvědčivě odpovědět. S čím se vlastně identifikuje český národ? Projevuje se identita národa během převratných historických událostí, revolučních změn, sociálních nepokojů, globálních hrozeb nebo spočívá její vrcholný projev při oslavách vítězství národního týmu hokejistů na mistrovství světa?
Na tyto otázky se snažila odpovědět i fotografická výstava a publikace „Fotografie identity“[4]. V úvodním textu katalogu uvádí autorka koncepce výstavy Helena Musilová: „Pokusili jsme se ukázat, jak různé a časově podmíněné může být vnímání národní identity, jak se v dlouhodobém horizontu mění plány, představy i priority skupiny lidí, kterou označujeme jako český národ.“[5] Nesmírně záslužná práce pro vizuální zkoumání české národní identity čtveřice autorů Hany Řehákové, Pavla Augusty, Františka Honzáka a Dušana Veselého byla zúročena v publikaci „Listování stoletím“ s podtitulem „Kronika českých zemí ve fotografii 1901 – 2000“, která bohatě čerpá z archivu České tiskové kanceláře.
2.2 Sociální identita
Sociální identita vypovídá o tom, jakým se člověk včleňuje do sociálního světa, jaké pozice zaujímá a jaké role hraje v různých sociálních strukturách[6], které svým jednáním spoluvytváří. Zároveň ovlivňuje utváření personálních vlastností a vzorců chování každého jedince. Autorka Hana Kubátová ve fundované publikaci „Životní svět a sociální světy“ rozlišuje identitu osobní, což je subjektivní identita a typ neosobní identity jako výraz sociální identity. „Identita je způsob bytí. Identita tvoří jedinečnost a jedinost (koherentní celek). Identita je seberozhodování, je to bytí v možnostech. Identita je současně svobodou i nutností rozhodovat se, volit. A jako taková je identita lidským úkolem, doslova lidskou starostí.“[7] Téma sociální identity obsahuje široké spektrum úhlů pohledu a dotýká se například genderových, rasových, třídních otázek. Během životní dráhy[8] se sociální identita může měnit.
2.3 Psychofyzická identita osobnosti
Potřeba sociální a psychofyzické zakotvenosti, zvláště v rozkolísané době, je jedna z priorit pro utváření konzistentního, smysluplného života. Identity nelze dosáhnout okamžitým rozhodnutím, ale složitým, dlouhodobým procesem, jehož výsledek je závislý na řadě faktorů. V sociologii je jedinec uvažován jako individuální, originální syntéza vlastností, která se formuje na průsečíku vnitřních dispozic a vnějších vlivů. K vnějším determinantám můžeme přiřadit např. široké spektrum akulturačních mechanismů (formální i neformální vzdělávání, média, populární kultura, vrstevnická skupina atd.).
Období socialismu podléhá stále jednostranné interpretaci a mýtizaci, především jako období úpadku, deprese, bezsmyslného, neradostného života společnosti, která je zabydlena mechanicky naprogramovanými a frustrovanými občany s absencí vlastního prožitkového světa. Ale v každém politickém systému, v každé době si lidé prožívají svůj personální svět bez ohledu na ekonomické postavení, který se realizuje v každodenních radostech i starostech, v rituálech svátečních i všedních dnů. Tuto pravdu potvrzují výpovědi lidí, kteří v té době prožili větší část aktivního života, potvrzují to také fotografie soukromých alb a paradoxně například fotografie Jindřicha Štreita s portréty vesničanů v zapadlých bruntálských obcích. To, co může být na jedné straně interpretováno jako sociální a kulturní chudoba, může ve skutečnosti znamenat autentický a plnohodnotný individuální i rodinný život na neměnné ose život – láska – smrt. Člověk totiž vždy stojí uprostřed „své“ skutečnosti a funguje jako otevřený výběrový systém. Bez ohledu na politický systém se může rozhodovat o volbě životních hodnot a identifikaci s nimi. V tom je jeho svoboda a zároveň odpovědnost.
Restituce kapitalismu a změna sociálního klimatu v devadesátých letech v české společnosti znamenala pro každého jedince novou etapu akulturace. Je logické, že politické změny zasáhly nejvíce skupinu lidí v důchodovém věku se sníženou schopností adaptace. Pocit nejistoty a bezbrannosti vůči nastupujícímu dravému prostředí byl pro některé lidi natolik frustrující, že si přáli návrat k jistotě minulých časů, což se později projevilo v jejich volebních preferencích, názorech a postojích.
Pracovní trh vyžadoval od jedince nově strukturovat psychofyzické dispozice, s důrazem na dynamiku, kreativitu, a zaměřením na výkon a kariérní růst. Společnost nabízela svým členům místo hledání životního smyslu komplexní hedonismus a adrenalinovu zážitkovost. Důsledkem přijetí povrchního životního stylu se stal narcistický zájem o vlastní osobu, bohužel především o její fyzickou stránku. Zvětšovala se disproporce mezi emocionalitou a racionalitou, mezi povrchem a hloubkou, mezi kontinuitou a fragmentárností.[9]
Mezi současné modely pojetí psychofyzické identity osobnosti patří téma „životního příběhu“, životní cesty.[10] Odmítnutí konzumního pojetí života může iniciovat hledání vlastní identity, případně přijetí alternativního životního stylu (dobrovolná skromnost, nová spiritualita, východní filozofie atd.).
Hledání fyzické, genderové, sexuální identity je v české fotografii velmi silně frekventováno od konce 90. let. Řada autorů používá fotografické médium k hledání sebe sama, obrazově přemýšlí o možnostech proměny vlastní fyziognomie, sexuální identity atd.. (viz práce Dity Pepe, Jolany Havelková, Terezy Vlčková, Dity Lamačové, manželů Žůrkových a dalších autorů).
3. Dokumentární fotografie a sociologie[11]
Významný podíl na zachycení stavu a proměn společnosti, její kultury má fotografické médium. Fenomén fotografie je objektem dlouhodobého zájmu sociálních věd (antropologie, sociologie, sociální psychologie, etnologie atd.). „Sociologie není jen teoretická věda o systémech fungujících ve společnosti, ale je to i aplikovaná věda, nutná pro život, pro odhad společnosti, sebehodnocení i pro představu o tom, kam a jak se asi vyvíjíme, kde se nalézáme a kam můžeme dojít. Doplněno dokumentárními fotografiemi, vytvoří nám to představu o sobě samých jako jedincích, jako členech určitých skupin i o této zemi.“[12] Každá poznávací a interpretační aktivita prostřednictvím vizuálních artefaktů se však odehrává na pozadí konkrétní společenské a politické situace. „Chce-li člověk rozumět současné společnosti, znamená to provést diagnózu duševně – duchovního klimatu doby. A jedním z předpokladů věcných úvah na toto téma je umět číst symboly doby, tj. orientovat se v jejich znameních.“[13]
Fotografie jako významná forma neverbální komunikace paradoxně zvyšuje svou prestiž zachycováním všedního i svátečního života. Společné sdílení a prožitkově podmíněné rozumění povyšuje všednost na událost a rozvíjí příběh s emocionálním podtextem. Potvrzením výše uvedeného konstatování jsou významné retrospektivní výstavy a publikace , které nabízejí pohled na nedávnou minulost naší společnosti. Při absenci dobových vizuálních dokumentů by byla interpretace a porozumění fungování společnosti, významu jejich rituálů a symbolů velmi složitým procesem. Důležitým zdrojem informací o stavu společenské a personální identity té doby slouží všechny relevantní obrazové informace (např. komerční, reklamní, novinářská fotografie, fotografické ilustrace, soukromé rodinné fotografie, fotografie z volnočasových aktivit mladé generace, fotografické archivy institucí – škol, továren atd.).
Ve chvíli, kdy fotograf zmáčkne spoušť, vzniká dokument o minulosti, který postupem času získává na důležitosti. Fotografie často podává zprávu o tom, co jsme sami neprožili. Čím starší fotografie je, tím obtížnější interpretace a porozumění sdělovanému obsahu. K pochopení fungování společnosti a jí sdílené kultury je zapotřebí „přečíst“ (několikrát, pečlivě, v kontextu) co nejvíce fotografií. Nejen fotografické žánry sociální a reportážní fotografie, které se věnují lidských situacím a zachycují životní styl obyvatel, rituály, volnočasové aktivity atd., ale také portrét, krajina, architektura, umění, užité umění, design, aby se stal obraz společnosti co nejkomplexnější.
4. Kategorizace obrazových pramenů ke zkoumání identity:
-
Autorské fotografické projekty (subjektivní interpretace reality) - dlouhodobé, cílené, systematické dokumentování vybraných společenských jevů, prostředí, symbolů, atributů, Českou společnost poslední desetiletí pojmenovávají z různých úhlů pohledu např. Viktor Kolář, Jindřich Štreit, Jiří Hanke, Iren Stehli, Jaroslav Bárta, Jan Malý, Jiří Poláček, Jiří Lutterer, Dana Kyndrová, Markéta Luskačová, Pavel Dias, Pavel Štecha, Jaromír Čejka, z mladší generace Evžen Sobek, Jiří Křenek, Tomáš Pospěch a další autoři)
-
Fotografické projekty realizované ve spolupráci se sociology – Lidé Hlučínska devadesátých let 20. století, Zlín a jeho lidé, Opava na prahu nového tisíciletí – projekty ITF Slezské univerzity v Opavě, Češi na prahu nového tisíciletí – Leo Burnett a agentura AISA a další.
-
Kurátorské projekty – výstavy, katalogy sestavené kurátory z různých zdrojů: solitérní fotografie profesionálních i amatérských fotografů, fotografie za archivů, tiskových kanceláří, soukromých sbírek, rodinné fotografie, kroniky atd., (např. Antonín Dufek: Společnost před objektivem 1918-1989. Fotografie ze sbírky Moravské galerie v Brně. Obecní dům a Moravská galerie v Brně, Praha 2000, Petra Hanáková - Aurel Hrabušický: Stratený čas? Slovensko 1969-1989 v dokumentárnej fotografii. 2007, Věčné časy. Československé totalitní roky. (Ed. Jan Hron), Respekt Publishing, Praha 2009, Birgus, V., Pospěch,T.: Tenkrát na východě – Češi očima fotografů 1948 -1989, GHMP, Praha, 2009.)
-
Kurátorské projekty realizované ve spolupráci se sociology: VIA LUCIS 1989-2009 - Česká společnost ve fotografii, Muzeum fotografie Jindřichův Hradec).
Pro ilustraci výše uvedených kategorizací uvádím drobné komentáře k některým vybraným projektům.
4.1 Fotografický projekt „Český člověk“ z odstupu let
Zvláštní pozornost při zkoumání identity českého člověka 80. – 90. let dvacátého století si zaslouží fotografie, které nejen podávají zprávu o stavu a proměnách tehdejší společnosti a kulturního a životního prostředí, ale zároveň zviditelňují latentní dobové fenomény. Na jedné straně dokumenty fotografických osobností, které přes filtr subjektivního pohledu systematicky, často s ironickým akcentem, mapovaly nepřirozený stav společnosti, na druhé straně amatérští fotografové si obrazově zaznamenávali deník rodinného života a ani neuvědomovali, že fotografováním vlastního mikrosvěta a zdánlivě banální každodennosti vytvářejí závažná svědectví - kroniku o charakteru doby. Teprve časový odstup při interpretaci fotografií odhaluje tyto hlubší vrstvy obrazových sdělení, které se v době vzniku jevily jako nedůležité. „Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let (i díky na spolupráci na několika sociologických výzkumech) obrátila tehdy nastupující generace fotografů svou pozornost ke vzájemnému utváření podob člověka a prostředí. Po celá 70. léta s ojedinělou neúprosností a tvrdohlavostí podrobně odkrývala trivialitu bídu a neměnností sociálních vztahů onoho bezčasí.“[14]
Trojice fotografů Jan Malý, Jiří Poláček a Ivan Lutterer od roku 1982 s pojízdným ateliérem mapovali českou společnost.“Je „Český člověk“ odpovědí na otázky kdo jsme? Dnes asi nedohlédneme celého významu tohoto projektu a odpověď přijde v budoucích letech“ konstatuje v předmluvě Anna Fárová. I když časový odstup od vzniku projektu zatím není velký, můžeme potvrdit některé prozíravé myšlenky autorky úvodního textu.
Sociální stratifikace 70. a 80. let byla jasně čitelná a politicky i ideologicky deklarována. Struktura byla neměnná a možnost vybočení znamenala sociální exkomunikaci do disentu a dalších marginálních subkultur. Portréty v projektu „Český člověk“ zahrnují lidi, kteří mimo svou personalitu reprezentují například profesní zařazení - dělnickou třídu, rolníky, pracující inteligenci, mladou generaci (studenty, učně, vysokoškoláky), ale také sociální status – důchodce, techniky, učitele, lékaře. Portréty z projektu „Český člověk“ komentuje Kristián Suda: „Neurčitost podoby našeho sociální zařazení a absence jeho sebevědomí je zarážející: architekt, úředník, učitel, železničář, lékař nebo učeň, ti všichni, kteří za dávných časů měli svůj status, svá pravidla, své chování a hrdost, ti všichni trpí dodnes jakousi věčně uspěchanou starostí a neuchopitelnou podvojností svého přírodopisu. (S výjimkou Romů, starců a těžce upracovaných, chtěli jsme my úředníci, my trampové, my s aktovkou, my s novou sukní, my s dětmi, s bratrem, s manželem/manželkou být většinou někým jiným než teď vlastně jsme.)“[15]
Vizuální unifikace jedince, způsobená nedostatkem sortimentu zboží, houfovala společnost v monochromatickou masu. Například porovnáváním oblečení portrétovaných lidí nerozlišíme jejich profesi ani sociální postavení. „Dále se tu vyskytují atributy, předměty, které bychom v zakázkovém ateliéru marně hledali a které hovoří nejen o tom každém člověku, ale také o době. Tašky nářadí, kočárky helmy, hračky svářečské brýle, zvířata, pracovní obleky, oblečení všedního dne atd. To vše obráží každodennost bez přetvářky…Patnáct let změnilo tvářnost Českého člověka, změnil však metody autorů při jeho fotografování. Tím víc vyvstává historická proměna fyziognomií, a to nejen ve vnějších znacích oblečení, ale především v postojích, pohledu a celkovém vzhledu. Ona minulá podrobenost, zkroušenost a nejistota ustupuje většímu sebevědomí a sebedůvěře. Podtrhují to pózy a výraz. Také šeď minulého konformního oblečení vystřídalo osobitější ošacení a celková individualizace.“[16]
Když si tyto portréty bude prohlížet mladá generace, která toto období nezažila, bude mít pravděpodobně pocit, že sleduje antropologický materiál z neznámého území a času, které obývali nepochopitelně vyhlížející lidé s atributy, jejichž smysl divákům mnohdy uniká.
4.2 Fotografické eseje o dobových společenských fenoménech
Vedle rozsáhlého fotografického projektu „Český člověk“ vznikaly také menší obrazové eseje, které týkaly dobových fenoménů (fronty v obchodech, bydlení na panelovém sídlišti, povinné oslavy státních svátků atd.). K nim můžeme zařadit fotografický cyklus Jana Jindry „Silvestry v hotelu Jalta“. „V letech 1982 až 1984 zachytil Jan Jindra doslova pod dlažbou Václavského náměstí orgiastické slavnosti, zvláštní směsici svobodomyslnosti, nevkusu, erotiky a alkoholu. V tehdy proklamované rovnostářské společnosti fotografoval bujaré veselí představitelů tehdejší nobility, zasloužilých komunistů, ředitelů a vedoucích, promíchaných s tehdejší subkulturou Václaváku: taxikáři, veksláky a lehkými holkami. Ve zkratce silvestrovské noci jsou zde zachyceny fenomény, které se oficiálně v socialistickém Československu nevyskytovaly.“ Autor úvodního textu katalogu Tomáš Pospěch cituje Petra Balajku, který o souboru píše: „Právě Jindrův dokument z hotelových silvestrovských oslav je přesvědčivým důkazem narušení mezilidských vztahů, k níž u nás došlo; je obrazem samoty člověka a jeho obtížného nacházení přirozenosti a identity.“ Právě při prohlížení těchto snímků si uvědomíme, že mnohé důležité sociologické koncepty jsou zachytitelné pouze fotoaparátem a kamerou (například odcizení, osamělost).
Řada fotografických projektů podává informace o společenských a rodinných rituálech: fotograf Josef Moucha nám přibližuje prostředí základní vojenské služby, další autoři fotografují oslavy 1. máje, spartakiády, branná cvičení, volby, dožínky atd. Sociálně orientovaný dokumentarista Jaromír Čejka vytvořil projekt o každodenním životě na pražském sídlišti v osmdesátých letech pod názvem „Jižní město“. Sociální ekolog Bohuslav Blažek jej kurátorsky rozdělil do šestnácti celků (Okna, Fauna a flóra, Názvy ulic, Asfalt, Hry dospělých atd.) Fotograf Jiří Hanke pracuje v dlouhodobých cyklech, ve kterých detailně analyzuje prostředí člověka „…mikrosvěta, stávajícího se prostorem pro vyjádření těch nejelementárnějších myšlenek, týkajících se člověka a jeho věcí.“[17]Obdobně jako Iren Stehli fotografoval dvacet let pohled z okna bytu na přilehlý prostor a na jeho proměny v čase. Mezi jeho důležité projekty patří „Otisky generace“, Lidé z Podprůhonu“, Pohledy z okna mého bytu“. O životě seniorů podává citlivou, ale depresivní zprávu Ján Rečo v obrazové publikaci „Domov důchodců“.
Přestože tyto fotografie poskytují nejčastěji obraz jediného časového bodu, jejich opakování nám nabízí možnost zevšeobecnění. Ale v případě obrazového zkoumání identity nejde pouze o sociální interakce, chování, prožívání jedince, ale také o zkoumání významu osobních věcí s emocionálním kontextem[18] (upomínkové předměty, dárky, obrázky na zdech, šperky), které se mohou stát významným materiálem pro kvalitativní analýzu.
4.3 Česká společnost v bodě nula
Kontinuita transmise dominantního životního stylu české společnosti byla v roce 1989 přerušena ostrým řezem a nastala etapa mapování a hledání nové životní konstelace na ose svoboda – individuální odpovědnost. Na novou společenskou situaci reagovali jednotlivci různě od konformních postojů, pasivní rezistence, až po odmítnutí. To byl jeden z důvodů vzniku i zániku nových profesních skupin, zájmových skupin, subkultur.
Možnost a dokonce nutnost osobní volby v širokém spektru nabízených životních stylů neznamenala automaticky pro všechny občany České republiky radostnou výzvu. Především u velké části starší generace vyvolalo přenesení odpovědnosti za kvalitu vlastního života nejistotu. Téma svobody nabylo nového významu – už ne osvobodit se od něčeho, ale být svobodný k něčemu.
Na českou společnost, která již nebyla chráněna železnou oponou ideologie, dopadly také problémy globálního světa. Podle názorů renomovaných filozofů, sociologů, politologů stará společnost definitivně skončila a o nové nejsou žádné informace.[19] Po krátké kolektivní euforii intelektuální elity společnosti sdělily a ekonomové potvrdili, že tzv. „velký mejdan“ skončil. Byla to bolestná rána pro většinu jedinců, kteří se těšili na účast v hédonistickém karnevalu nekonečné spotřeby, bezbřehého výběru, neomezených možností. Sebevědomě proklamovaná teze vládnoucí elity, že každá generace se bude mít lépe, než ta předchozí, se zhroutila. Lidé byli konfrontováni s drsnou realitou. Jisté je, že společnost a jedinec budou muset v nejbližší době projít zásadní mentální, duchovní a hodnotovou proměnou. Připočteme-li k revolučnímu a globálnímu stresoru rostoucí deziluzi o morálním, politickém, ekonomickém směřování české společnosti zbavené tradičních hodnot a spirituálního zázemí, dovedeme si plastičtěji představit těžké podmínky pro utváření skupinové a personální identity. Uvedené faktory se promítly nejen do strukturálních změn společnosti, ale zároveň nově determinovaly utváření osobnosti každého člověka v průběhu životní dráhy a při hledání jeho identity[20], konzistence a kontinuity.
Kolorit „světa včerejška“ utvářely typické, dnes již neexistující „profese“, funkce a členství v organizacích: milicionář, socialistický stranický funkcionář, kádrovák, socialistický voják, pionýr, svazák, vekslák atd. Některé „profese“ a funkce se po roce 1989 transformovaly do moderní podoby.
Rozdílnou reakci (v její intenzitě, četnosti, hloubce) na společenské změny můžeme pozorovat nejen u porovnávání generací, ale také z pohledu profese, sociální a vzdělanostní stratifikace, z pohledu genderu, z charakteru lokace (aglomerace, malé město, vesnice) atd. Vesnice a malá města jen pomalu vstřebávala politické, ekonomické, statusové změny, protože zde ještě fungovala pospolitost, a tím větší společenská kontrola.
V té době se začaly rodit nové profese (manažerka, podnikatel, člen bezpečnostní služby, lobista, mafián atd.). Také v sociální oblasti se rozevřely pomyslné nůžky a vytvořily další sociální typologie – na jedné straně novodobí zbohatlíci, úspěšní podnikatelé, sportovci a lidé ze showbyznysu, na druhé straně sociálně vyloučení (bezdomovci, matky samoživitelky, drogová scéna, squateři atd.) Změna profesního statusu – novodobí podnikatelé. Jejich hodnotové estetické preference připomínají období vzniku nové střední třídy v polovině 19. století v evropských městech, která se nemohla opírat o tradice, a proto si budovala své symbolické postavení nahrážkami, citacemi, kopírováním jiných vzorů. atd.
Na fotografiích Jindřicha Štreita a Viktora Koláře se nový svět jeví v určitém pohledu jako kontinuita s předchozím obdobím. Dělníci, horníci, zemědělci, vesnická pospolitost na Štreitových a Kolářových fotografiích z 90. let je zde téměř identická jako portréty lidí v sociálním albu „Český člověk“ z osmdesátých let. Tato neměnnost nesouvisí s autorskou selekcí, která by deklarovala identitu tvorby, ale je dána dokumentovaným prostředím a specifickou societou, která je z různých důvodů rezistentní vůči celospolečenským změnám. Svou vizuální identitu jen minimálně proměnili také např. senioři, Romové, malé děti.
Společnost Leo Burnett provedla ve spolupráci s agenturou AISA v devadesátých letech rozsáhlý výzkum, který se týkal politických postojů, rodinných hodnot, trávení volného času, ale i životních snů a představ o úspěchu. Na základě shrnutí výsledků a následných analýz, zveřejněných v publikaci „Češi na prahu nového tisíciletí“ (vydané v roce 2000), se autoři pokusili vytvořit typologii lidí české společnosti devadesátých let. Jednotlivým typům, které reprezentují určitou vyhraněnou skupinu, přidělili autoři adekvátní pojmenování. „Každý typ je vytvořen na základě shrnutí charakteristických jevů, které se ve sledované skupině pravidelně u všech členů projevují a opakují.“[21] V uvedené typologii se objevují jednak relikty minulosti, mezi které patří např. „Zastánci starých pořádků“, „Autoritativní hlava rodiny“, „Novákovi z paneláku“, „Staří mladí“, „Inťouši“ atd., a jednak jsou zde prezentovány profesní a sociální typologie, které se za socialismu nevyskytovaly např.: „Manažer“, „Emancipovaná moderní žena“, „Bezstarostní“, „Frustrovaní“ a další.
4.4 Obrazová zpráva o proměnách životního prostředí
Člověk je biosociální bytost, je formován přírodou a společností. Kvalita životního prostředí, ve kterém společnost a jednotlivec realizuje své aktivity, se významnou měrou podílí na utváření jeho identity[22]. Mnoho fotografií počátku 90. let dokumentuje stav i proměny širšího životního prostředí (např. městské, vesnické i přírodní krajiny) a užšího životního prostředí (např. způsoby bydlení).
V devadesátých letech minulého století prošla většina českých měst a vesnic radikální proměnou, která byla iniciována novou politickou, společenskou a ekonomickou situací. Změna vlastnických vztahů, nové formy podnikání, ovlivnily sociální strukturu měst, charakter a poslání veřejného prostoru, komunikaci a mobilitu občanů atd. Cílem restitucí a privatizací objektů v centrech měst bylo především jejich ekonomické zhodnocení. Z řady měst se vytrácel genius loci, původní autenticita[23]. Přirozený život starousedlíků byl vytlačen komerčními institucemi na periferii a centra se proměnila na turistické atrakce. Tento fenomén karnevalizace života zapříčinil zevšednění svátečnosti.
Jednu ze závažných výpovědí o proměnách společnosti prostřednictvím lokálního životního prostředí učinila fotografka Iren Stehli, která v rozmezí od roku 1978 až do poloviny devadesátých let zaznamenávala proměny pražských výloh. Podala tak svědectví o různých etapách české společnosti. „Její fotografie každodenního života vycházejí z tradice černého humoru, lyrické poezie a absurdní frašky. Fotografka nám ukazuje, jak číst v symbolech každodennosti. Vznikla tak ojedinělá kronika“[24]
Výstavba obchodních řetězců na okrajích měst proměnila aktivitu a chování obyvatel. Původní městské nákupní a vycházkové trasy, místa setkávání lidí zanikly. Supermarkety začaly saturovat nejen konzumní potřeby lidí, ale podprahovým marketingem nahradily původní kulturní a sociální potřeby (je signifikantní, že řada marketů má ve svém označení galerie, studio, ateliér, o obchodních řetězcích se hovoří jako o chrámech konzumu). Města po roce 1989 vytvořila také novou předimenzovanou vizuální kulturu. Velkoplošná agresivní reklama, varianty streetartové kultury (graffiti, nástřiky, samolepky) proměnily vizuální krajinu. Veřejný prostor je zahlcen optickými podněty vedoucí k vizuálnímu šumu.
4.5 Volný čas objektivem Evžena Sobka
Evžen Sobek nám fotografickým projektem „Modrý svět“ předkládá zajímavý sociální fenomén – pohled na proměny dovolenkových a volnočasových aktivit určité skupiny lidí v průběhu dvaceti let. Jsou to mikropříběhy lidí, kteří se rozhodli vytvořit svůj druhý domov v často bizarních architektonických artefaktech – karavanech ve zvolené přírodní lokalitě a naplnit vrozenou lidskou potřebu po mezilidských, sousedských, neformálních kontaktech.
Kromě stále platných základních hodnot (zdraví, bezpečí, základní sociální jistoty atd.), se dostává po roce 1989 na přední místo hodnotového žebříčku výrazná potřeba autonomie ve všech oblastech individuálního života. Volný čas a jeho náplň se stává výrazně preferovanou hodnotou. Po počáteční euforii zahraničních dovolených z počátku devadesátých let registrujeme návrat českých obyvatel (především starší a střední generace) do oblíbených kempů, stanových městeček, chat, chalup, zahradních domků. Vše, co potřebují k naplnění vlastního uspokojení i společenských rituálů (gril, bazén, altánky, lehátka, hřiště atd.) mají často na zahradě před vlastním domem. Je to pravděpodobně reakce na náročný nomádský, adrenalinový styl trávení dovolené.
Nezanedbatelná skupina lidí se vrací ke generačně ověřeným volnočasovým aktivitám a rituálům. Na otázku, jaká je jejich motivace k návratu do tzv. „druhého domova“, neexistuje jednoznačná odpověď, ale určitě se sem promítá touha identifikovat se se zdejší komunitou „stejných lidí“, převažuje pocit jistoty ze znalosti prostředí a lidí, důvěrnost, možnost být sám sebou, neměnnost, zkrátka spíše stabilizující prvky podporující skupinovou i psychofyzickou identitu.
5. Závěr
Cílem tohoto textu bylo poukázat na skutečnost, že pro zkoumání psychofyzické identity člověka, skupinové a národní identity v české společnosti na přelomu 80. a 90. let až do současnosti, máme kromě jiných zdrojů k dispozici rozsáhlý a zatím málo probádaný depozitář artefaktů vizuální kultury daného období. V publikaci Studia vizuální kultury[25] její autoři konstatují, že euroamerická společnost byla od konce druhé světové války soustavně atakována stále větším množstvím vizuálních podnětů, a proto zároveň rostla potřeba teoreticky reflektovat působení vizuálního sdělení na společnost a na jednotlivce, zkoumat možnosti jeho vlivu na utváření hodnot, názorů a životního stylu.
Na počátku 90. let se v Československu rodí nová kulturní stratifikace, která tvoří mix kulturního dědictví s novými kulturními vzory a to vše s výraznou orientací na vizuální percepci a moderní komunikační technologie. Smysluplná existence v takovém světě automaticky předpokládá (mimo jiné) dobrou orientaci v džungli vizuální kultury.
The rise of cultural anthropology occurred within the context of the late 19th century, when questions regarding which cultures were "primitive" and which were "civilized" occupied the minds of not only Marx and Freud , but many others. Colonialism and its processes increasingly brought European thinkers in contact, directly or indirectly with "primitive others." [ 3 ] The relative status of various humans, some of whom had modern advanced cultures that included engines and telegraphs, while others lacked anything but face-to-face communication techniques and still lived a Paleolithic lifestyle, was of interest to the first generation of cultural anthropologists.
[1] Babyrádová, H.: Rituál, umění, výchova. PF Masarykovy univerzity Brno, Brno 2002, s.170 - 171.
[2] K obdobnému tématu se s různým zacílením a chronologickým vymezením v nedávné minulosti vztahovaly projekty: Společnost před objektivem 1918-1989, My 1948-1989, Stratený čas? Slovensko 1969-1989 v dokumentárnej fotografii, Fotogenie identity, Behind Walls, Východní Evropa před a po roce 1989 (Noorderlicht). Z dalších knih a výstav se tématu dotkly projekty: Věčné časy, Československé totalitní roky, Český svět, kulisy let 1948-1989 a částečně i výstava Třetí strana zdi a projekt Jeden den České republiky[2]. Volně se pak k dobové společenské reflexi vztahovaly projekty Po sametu Galerie hlavního města Prahy a Monument transformace připravený galerií Tranzitdisplay. Výběr projektů kurátora a teoretika Tomáše Pospěcha.
[3] Sturken,M., Cartwight, L.: Studia vizuální kultury. Portál, Praha 2009.s. 452.
[4] Fotografie identity – Paměť české fotografie. PHP, Praha 2006.
[5] Úvodní text Heleny Musilové In: Fotografie identity – Paměť české fotografie. PHP, Praha 2006, s. 22.
2/2/2015
Současné subkultury jako možné alternativy při hledání strategií k utváření personální identity
Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D.
Od devadesátých let dvacátého století dochází ve středoevropském prostoru k radikálním sociálním, ekonomickým, kulturním a politickým změnám. Kultura v průběhu času musí absorbovat stále dynamičtější důsledky těchto změn. Kulturu nelze redukovat, jak se to často děje, výhradně na sféru umění, musí zahrnovat vědu[1], techniku, právo, morálku, mezilidské vztahy, práci atd. Takto široké obsahové spektrum se snaží postihnout integrální definice, která interpretuje kulturu jako soubor duchovních, materiálních a intelektuálních hodnot příslušné společnosti a sociální skupin.. Uvedené pojetí zahrnuje také životní styl a způsob vytváření materiálních a symbolických statků, systémů hodnot, názorů a víry. Při jakémkoliv uvažování o kultuře nesmíme zapomínat na to, že nezahrnuje pouze tzv. vysokou kulturu, ale že pokrývá lidové, národnostní, regionální složky a celou oblast pop-kultury.[2] Veškeré kulturní dění má svou vnitřní strukturu a dynamiku, která reaguje na „společenský pokrok“, ale zároveň absorbuje negativní důsledky vývoje společnosti. Rodí se jiná kulturní stratifikace, ve které se mísí obsah kulturního dědictví s novými kulturními vzory. Na jedné straně se rozšiřuje pole změněných kulturních konfigurací a vzápětí společnost hledá adekvátní strategie pro jejich přijetí nebo odmítnutí.
[1] „Fakta jsou závislá na vědeckých teoriích. A ty konce konců „vycházejí“ z kulturních zdrojů, jimiž disponuje v dané době vědecká obec.“PROVAZNÍK, S.: Sociální funkce vědy. In: Teorie vědy. V (XVIII), 1-2 FÚ AV ČR, 1996, s. 59-154.
[2] V dnešní době se stále více hovoří o tzv. karnevalizaci kultury (sportovní události nesou pečeť divadla, řada akcí a slavností se odehrává ve veřejném prostoru, site specific atd.).
Pokud vnímáme změnu jako základní charakteristiku kultury, vzniká ve společnosti axiologický problém s hierarchizací hodnot a enkulturací. Člověk přejímal formy kulturně tradičního myšlení doposud převážně prostřednictvím intencionální a funkcionální výchovy. Vyvstává otázka, zda k dosažení kultivace člověka je nutné, aby si osvojil tradiční kulturní hodnoty, jejichž pozitivní vliv byl prověřen časem, anebo zda máme ponechat kultivaci člověka volnější prostor.[1] Problém utilitárního přístupu v současných vzdělávacích koncepcích vede k tomu, že se cíle vzdělávání omezují pouze na přípravu lidí k plnění různých rolí a funkcí, ale nepostihují zmíněný oboustranný pohyb a proměnu hodnot mezi společností a jedincem.
Společnost a její členové, kteří byli vzděláváni v konceptu moderny, jsou dnes však nuceni během krátké doby projít dalším procesem akulturace i socializace a průběžně ověřovat a korigovat získané hodnotové postoje při utváření vlastního životního stylu. „Relativismus pronikl do všech sfér lidské činnosti a života. Z lidského života se nám pomalu vytrácí jakýkoliv smysl a řád. Přestaly platit univerzální etické normy, hodnotová minima a konsensus v základních otázkách lidského bytí.“[2] Pro mladou generaci je situace ještě mnohem složitější. Postmoderní společnost postavila jedince do nestrukturovaného kulturního, sociálního a mentálního prostředí, ve kterém se člověk intelektuálně a emocionálně velmi obtížně orientuje. Existencialistický filozof Karl Jaspers v textu již z 60. let předjímá: „Jedním z rysů naší současné duchovní situace je, že už neexistuje žádná platná koncepce světa.“ [3] Zanikla jednotná interpretace světa a dochází ke změnám v oblasti ontologie a epistemologie. Polský sociolog Zygmunt Bauman nastoluje otázku, co to vlastně pro současného člověka znamená „být někým ve skutečnosti, doopravdy?“[4]
Koncept postmoderny nabízí na druhé straně únik před nutkavými existenciálními otázkami prostřednictvím lákavých alternativ sebezapomnění. Člověk se stává objektem informačního balastu, nenaslouchá vnitřnímu hlasu, nabádajícího k přirozenému životu. V rámci konceptu konzumního hédonismu navíc může jednosměrně zaměřený člověk na výkon a kariéru využívat ve volném čase širokou nabídku adrenalinových zážitků na jedno použití.
A právě v tomto existenciálním vakuu mohou podle logoterapeuta V. E. Frankla nastat dvě extrémní protichůdné situace – rezignace na utváření smysluplného života a na druhé straně se může u jedince probudit vůle ke smyslu - nihilismus proti pozitivismu. V.E.Frankl nehledá příčiny ztráty smyslu života jednotlivce pouze v něm samém, ale konstatuje, že tento problém tkví zároveň v současné společnosti: „A co tu značí sociogenní? Žijeme v industriální a konzumní společnosti, která usiluje o to, uspokojit všechny lidské potřeby, popřípadě tu nebo jinou potřebu teprve vytvářet. S jednou výjimkou: nejlidštější mezi všemi lidskými potřebami, potřeba smyslu, je za současných společenských podmínek pouze frustrována.“[5]
Téměř s jistotou můžeme konstatovat, že transfer kultury, jako způsob zajištění mezigenerační kontinuity prostřednictvím tradičních institucí např. rodina, škola, média, církev atd., je dnes značně erodován. Nejedná se „pouze“ o proměnu tradičního rituálu vymezování se mladých lidí vůči generaci rodičů, vůči oficiální kultuře, tradovaným, preferovaným a sdíleným hodnotám, ale příčiny vymezování se vůči oficiální kultuře jsou mnohem hlubší a rozmanitější. V porovnání s ještě nedávnou minulostí, kdy socializace člověka se jevila jako jednosměrný a málo komplikovaný proces, dnešní mnohodimenzionální společnost klade mnohem větší nároky na identifikaci nebo vymezování se vůči společenským normám. Dosavadní modely životních strategií jsou zpochybněny, relativizovány, případně prohlášeny za zastaralé a neodpovídající současným očekáváním. Hledání alternativních životních stylů, budování vlastní identity v prostoru stále narůstajícího spektra subkultur je důsledkem aktuálního stavu společnosti. Na jedné straně sledujeme narůstající nespokojenost, odpor a nesouhlas jednotlivců s dominantním konzumním životním stylem, na druhé straně nasloucháme globální ideologií stimulovanému lákadlu, které nás zve k zapojení se do koloběhu kariér, společenského úspěchu, materiálního zabezpečení atd. Přístup k těmto hedonistickým zdrojům je však mnohým zájemcům komplikován důsledky narůstající politické, ekonomické a sociální krize v podobě sociální a ekonomické marginalizace. To je jeden z důvodů, proč si část mladé generace nachází vzory v subkulturních, případně kontrakulturních komunitách.
Hodnotová orientace
Hodnotová orientace člověka poskytuje iniciační, motivační a obsahovou základnu pro volbu životního stylu. Proměny hodnotových preferencí zároveň předurčují možnost změny životního stylu v celé škále a průběhu její razance od pozvolných kroků, až k radikálnímu popření a odmítnutí dosavadního způsobu života. „Hodnoty ovlivňují zaměřenost subjektu k volbě cílů a prostředků jejich dosahování, fungují jako regulativní činnosti, a v tomto smyslu jsou základem pro tvorbu individuálního životního stylu. Hodnotový žebříček si člověk dlouhodobě vytváří v průběhu socializace na základě vlastní zkušenosti a prožitků, na základě životních podmínek, na základě celého psychologického profilu. Zároveň vytváření hodnotové orientace jedince podléhá silnému vlivu hodnot a hodnotových orientací nejbližšího okolí, hodnot a hodnotových orientací vlivových osob (populárních osobností, vlivem masmédií, vlivem systému hodnot uznávaných a preferovaných v celé společnosti, s nimiž se můžeme ztotožňovat, nebo se vůči nim vymezovat.“[6] U každého člověka se projevuje neodbytná potřeba zakotvení v konkrétní kultuře a společnosti. Podmínkou stabilizace je vypořádat se s izolovanými informacemi a prožitky z kulturního, sociálního a přírodního světa, vytvářet smysluplné kontexty a propojovat je do významuplných celků.[7] Je popsáno několik strategií, podmíněných osobnostními charakteristikami, k přístupu k realitě. Při tvůrčím přístupu se aktér nevyhýbá změnám, vědomě a aktivně se zapojuje do procesu změn a kreativně jej zpracovává. Při realizaci přizpůsobivého přístupu jedinec splňuje očekávané nové nároky a bere skutečnost jako danost. Nepřizpůsobivý přístup volí jednotlivci, kteří z důvodu psychického, fyzického, sociálního selhání nejsou schopni přijmout změny a na okraji společnosti se ocitají lidé, kteří vědomě, nebo v důsledku stigmatu marginalizace nereflektují kulturní a sociální změny.[8]
Člověk vždy stál na nepřehledné a složité křižovatce socializace a individuace. Nová situace spočívá v tom, že energii a zdroje na cestu k znovunabytí celistvosti k duchovnímu růstu musí dnes čerpat ze zatím neověřených zdrojů.
Identita
Hledání individuální i národní identity se stalo ve 21. století kolektivní mantrou. Příčiny nezakotvenosti spočívají v mnoha nezáměrných důsledcích současného stavu světa. Nezadržitelně postupující globalizace vyvolává potřebu lokalizace domova, blízkosti, bezpečí a hledání individuálního rozměru identity souvisí se ztrátou možnosti intimního prožívání duše. Někteří filozofové např.:Platón, M.Heideger, J.Patočka a další si už dávno uvědomovali a upozorňovali na jednosměrnost vývoje společnosti, která nebere v úvahu péči o duši. Potřeba sociální a psychofyzické zakotvenosti, zvláště v rozkolísané době, je jednou z priorit pro utváření konzistentního, smysluplného života. Hledání personální a společenské identity tvoří nedílnou součást antropologické konstanty každého jednotlivce a tu neleze obelstít žádnou zástupnou strategií. Především pro mladou generaci a jejich „světatvorbu“ (vědomé utváření životního stylu), působí kontraproduktivně neomezená možnost výběru z bohatého spektra nabídky stále nových a inovovaných módních kulturních prvků. „Nekonečno se zredukovalo na řadu „tady a teď“, nesmrtelnost na nikdy nekončící recyklování zrodů a úmrtí. Nechci tím naznačit, že dnes procházíme „kulturní krizí“. Krize, neustálé překračování a opuštění forem, které již byly vytvořeny, experimentování s formami novými, dosud nevyzkoušenými, je přirozený stav lidské kultury. Chci říci, že jsme dnes, při tomto trvalém překračování mezí dorazili na území, které žádní lidé nikdy neobývali; na území, které lidská civilizace v minulosti považovala za neobyvatelné. V dlouhém příběhu o transcendenci jsme nakonec dospěli do situace, ve které se po věčnosti ani netouží, ani nepůsobí jako nezbytnost, aby se život dal žít. Smrtelní lidé se poprvé dokáží bez nesmrtelnosti obejít a nezdá se, že by jim to nějak vadilo. Znovu opakuji: na tomto místě jsme nikdy dřív nestáli. Teprve uvidíme, jak se na něm žije a jaké trvalé důsledky (omlouvám se za ty staromódní pojmy) takový pobyt přináší.“[9] Vazby mezi společností, institucemi a jedincem se rozvolnily, člověk se stal svobodným, ale zároveň bezprizorním.
Autorka Hana Kubátová ve fundované publikaci Životní svět a sociální světy rozlišuje identitu osobní, což je subjektivní identita, a typ neosobní identity jako výraz sociální identity. Téma sociální identity obsahuje široké spektrum úhlů pohledu a dotýká se například genderových, rasových či třídních otázek. Během životní dráhy[10] se sociální identita může měnit mezi generacemi, intragenerační – přesun v rámci jedné generace. Identity nelze dosáhnout okamžitým rozhodnutím, ale složitým, dlouhodobým procesem, jehož výsledek je závislý na řadě faktorů. „Ze sociologického hlediska je identita jev, který je výslednicí dialektiky vztahu jedince a společnosti.“[11] Jedinec je pak individuální, originální syntézou vlastností, která se formuje na průsečíku vnitřních dispozic a vnějších vlivů. K vnějším determinantám můžeme přiřadit např. široké spektrum akulturačních mechanismů (formální i neformální vzdělávání, média, populární kultura, vrstevnická skupina atd.). Mezi současné modely pojetí psychofyzické identity osobnosti patří téma „životního příběhu“, životní cesty.[12]
Odmítnutí konzumního pojetí života může iniciovat hledání vlastní identity, případně přijetí alternativního životního stylu (dobrovolná skromnost, nová spiritualita, východní filozofie atd.). A jestliže společnost nevytváří prostor a čas pro usebrání člověka, jestliže nepovažuje spiritualitu za hodnotu, pak je zřejmé, že podporuje vznik patologické prostředí, jehož důsledky pak musí následně složitě odstraňovat. Individualizmus, který se často zaměňuje s individuací, totiž není cesta k personálnímu zrání osobnosti. „Identita je způsob bytí. Identita tvoří jedinečnost a jedinost (koherentní celek). Identita je seberozhodování, je to bytí v možnostech. Identita je současně svobodou i nutností rozhodovat se, volit. A jako taková je identita lidským úkolem, doslova lidskou starostí.“[13] Individualizaci můžeme považovat za proces budování vlastní identity, který se děje právě v kontextu socializace (nabývání a kultivování sociálních kvalit) a enkulturace (získávání schopností žít v kultuře).
Sociální identita vypovídá o tom, jakým způsobem se člověk včleňuje do sociálního světa, jaké pozice zaujímá a jaké role hraje v různých sociálních strukturách[14], které svým jednáním spoluvytváří. Zároveň ovlivňuje utváření personálních vlastností a vzorců chování každého jedince. Hana Babyrádová konstatuje, „….že člověk stojí před problémem nalezení optimální relace mezi vlastní identitou spolu s autenticitou („autentická identita“ se projevuje ve specificky lidské schopnosti samostatně se orientovat v neustále obnovovaném procesu symbolizace lidské zkušenosti se světem), jež mu umožňuje prožívat vlastní jedinečnost, a socializaci, která mu napomáhá orientovat se ve společenských rolích.“[15] Analytický přístup ke zkoumání světa a života zrelativizoval původní jednotící koncepci. Život člověka pozbyl svou holistickou podstatu, která se opírala o vše prostupující kontext. Postmoderní svět tak nabízí téměř vše, po čem člověk touží, kromě adekvátního návodu k životu. Hledání smyslu pak probíhá vně života člověka a narůstá závislost na vnějších podnětech společnosti i na prostředí. Neustálou recyklací zážitků ubývá silných podnětů a v člověku vzniká pocit nespokojenosti s kvalitou vlastního života. Nuda se stává průvodním jevem každodennosti. Fragmentarizace a následná banalizace zbavily lidské bytí jeho celistvosti a vytvořila velké téma moderní doby – hledání identity. Sociologové a psychologové hovoří o narůstající infantilizaci[16] současné společnosti a jejich členů. Můžeme to být jeden z důsledků vysokých nároků kladených na člověka, například za odpovědnost v oblasti naplňování kvality vlastního života. Tato tíha v mnoha případech oslabuje vůli jedince jednat samostatně a odpovědně a následkem toho je neschopnost a neochota podílet se na tvorbě vlastní identity.
Alternativní životní styl v kontextu hodnot
Otázka svobodné volby alternativních životních modelů nabývá aktuálnosti až v určitých podmínkách daného politického systému. Totalitní režimy vždy vyžadovaly ideologickou, názorovou a společenskou konformitu. Například v Československu se objevovaly již od padesátých let subkultury (potápky, trafouši, skauti, chuligáni atd.), ale jen silní jedinci se zapojovali do marginalizovaných skupin, které byly oficiálně označovány jako projevy sociální deviace a politické nezralosti. V tomto období byla volba jiného životního stylu se všemi jeho atributy (odívání, hudba, účes, mluva atd.) rizikem, které mohlo nevratně poznamenat nejen konkrétního jednotlivce, ale i jeho rodinu. Přitom se paradoxně v řadě případů nejednalo o protest proti vládnoucí garnituře. Teprve změnou politického paradigmatu po roce 1989 se rozšířilo spektrum subkulturních hnutí a jejich přijetí přestalo být sankcionováno. Otázkou ovšem zůstává, v rámci čeho je styl volitelný, z čeho je možné si vybírat, v jakém rozsahu a podobně. Je to individuální volba svobody a zároveň odpovědnosti takto zvolenou svobodu unést se všemi důsledky. „Východiskem alternativního životního stylu je dobrovolné rozhodnutí - vůle subjektu životního způsobu, subjektivní volba nositele životního stylu. V rámci svých životních podmínek si jedinec volí, zda bude žít životním stylem většiny, nebo zda se rozhodne pro odlišný životní styl. Při sledování toho, co vede konkrétního člověka k volbě a utváření konkrétního životního stylu a především konkrétního alternativního životního stylu, velmi brzy dojdeme k problematice hodnot a hodnotových orientací.“[17]
V rámci specializace sociologie životního způsobu není uspokojivě vysvětleno, co je vůbec možné a smysluplné označit za alternativní životní styl. Alternativní životní styl byl často stavěn do protikladu k „oficiálnímu“, státem podporovanému a očekávánému životnímu stylu. „Alternativními životními styly jsou pak především životní styly těch subkultur, které výrazně projevují nesouhlas se základními hodnotami uznávanými a dodržovanými většinou společnosti životní styly undergroundu, obecně tzv. nekonvenční či nonkonformní životní styly.“[18] Uvedený nesouhlas však neznamená automaticky volbu kontrakulturního přístupu, který má tendenci bojovat proti většinovému životnímu způsobu. Při rozšířeném chápání kultury, totiž předpokládáme, že subkultura je organickou součástí kultury a že vzájemně na sebe reagují. Paralelu můžeme spatřovat například v současném umění. Zastánci takzvané vyšší kulturnosti tvrdí, že subkultury jsou odrazem pokleslých estetických, etických a duchovních hodnot. Subkultura přímo odráží specifické hodnoty, psychosociální procesy odehrávající se uvnitř skupin a také komunikaci těchto skupin navenek.
Fenomén subkulturních hnutí
Sociologie životního způsobu, která v sobě mimo jiné zahrnuje také problematiku subkultur, zatím není schopna uspokojivě definovat tento pojem. Například sociolog Josef Smolík se ve své práci „Subkultury mládeže“ navrhuje velmi zobecňující definici: „Subkultura mládeže je typ subkultury vázaný na specifické způsoby chování mládeže, na její sklon k určitým hodnotovým preferencím, akceptování či zavrhování určitých norem, životní styl odrážející podmínky života.“[19] Hlubší analýza obsahu tohoto pojmu však vyžaduje důsledný interdisciplinární přístup a také metodologii, která bude zahrnovat nejen vnější pozorování, popis a klasifikaci subkulturních projevů, ale bude čerpat důležité informace zevnitř jednotlivých proudů a stylů od samotných aktérů. Také je zapotřebí si uvědomit, že subkulturní aktivity se už netýkají výhradně mladé generace, ale stále více zahrnují širší generační a genderové spektrum.
V českém kontextu realizoval kolektiv autorů zajímavý projekt, který pod názvem „Kmeny: Současné městské subkultury“ [20]zmapoval současné subkultury na území České republiky z pohledu jejich členů a vyznavačů. V úvodní stati jeden z autorů Karel Veselý charakterizuje postoj všech zúčastněných: „Města jsou jako vězení a jejich ulice labyrinty, ze kterých se snažíme vymotat. Na cestě za svobodou potkáváme spiklence, se kterými malujeme paralelní mapy našeho světa a sepisujeme nové mytologie, jež nám mají pomoci přežít. Oblékáme se přitom do vlastních uniforem a mluvíme jazykem, kterému rozumíme jen my sami. Schováváme se ve stínech znaků a v místech, kam nemůže kapitál. Pro ostatní jsme buď neviditelní, nebo výtržníci, kteří se odmítají chovat „normálně“. A přitom nechceme nic jiného než si žít svým vlastním způsobem. Jsme kmeny, které nově obydlují město.“[21]
Na existenci subkultur reagovala vždy velmi rychle média, široká veřejnost a od 20. let minulého století se tímto fenoménem systematicky zabývala také první generace chicagské sociologické školy (W.Thomas, F.Znanicki). Později se tato studia rozšiřovala také v rámci oboru sociologie města. S růstem subkulturních aktivit silně rezonoval zájem veřejnosti, protože média je prezentovala převážně jako negativní jev (podhoubí kriminality, sociálních nepokojů, ohrožení morálky, společenského řádu atd.). „Objev nové subkultury vždy doprovází vlna hysterie v tisku a společnosti. Tato hysterie je typicky dvojznačná, pohybuje se mezi hrůzou a okouzlením, hnusem a pobavením.“[22] V době pomíjivosti však tyto kolektivní emocionální výlevy nemají dlouhého trvání. Co bylo včera provokací, se dnes stává kulturním a spotřební zbožím. Relevantní znaky subkultury se téměř okamžitě přeměňují na masově vyráběné a konzumované zboží. Subkultury se v totalitních režimech likvidovaly zákazem, v kapitalizmu se likvidují jejich komercionalizací. „Každá subkultura se realizuje především ve volném čase. Každá nová subkultura zakládá nové trendy, vytváří nový vzhled a zvuky, které zpětně napájejí příslušná průmyslová odvětví. Rozpouštění subkulturních stylů v trhu s módou není jednoduše „kulturním procesem“, ale stojí na prahu zrodu sítí nebo infrastruktur obchodních a ekonomických institucí nového typu.“[23] A sociolog subkultur Hebdige pokračuje : „….subkulturní stylové asambláže - nápadné kombinace oblečení, tance, argotu, hudby atd. - mají ke konvenčnějším vzorcům (normálním oblekům a kravatám, oblečením pro všední příležitosti) přibližně stejný vztah, jako má reklamní obraz k méně vědomě konstruované zpravodajské fotografii.“[24]
Současné subkultury se mění a stále více vstupují (proti své vůli) do života společnosti. Stávají se „výživnou potravou“ pro média, která usilují o podchycení zájmu mladé generace jako cílové marketingové skupiny. Subkultury jsou prezentovány „lovci pohody“ jako krátkodobý výlet do destinací neformálních cool atrakcí. „V novém tisíciletí se romantizující představa subkultur jako společenské rezistence vesměs opouští, a mluví se proto o postsubkulturálních studiích. Ty operují s velkorysým termínem městských či nových kmenů (neotribalism), pod nějž se mohou skrýt také profesní nebo sportovní komunity. V nich se identita vytváří a nepředává se a je tekutá, místo aby byla pevná. Studuje se vliv médií na formování kmenů i to, jak internet vymazal prostorové či společenské rozdíly při aktivitách subkultur.“[25]
Zatímco setrvávání jedinců v subkulturních komunitách[26] bylo do nedávna záležitostí převážně volnočasových aktivit a z hlediska trvání bylo omezeno pouze na určitou etapu biodoromálního vývoje jedince, dnes můžeme zaznamenat konzistenci hodnotových postojů jejich vyznavačů, což signalizuje významnou změnu kulturní transmise a koherence v současné společnosti. Proto je zapotřebí nenahlížet na subkultury jako na exotické kmeny, ale seriózně reflektovat jejich vliv na utváření soudobého kulturního paradigmatu.
[1] Blíže viz. LIESSMAN, K.: Odškolnění společnosti. Praha: Academia, 2008.
[2] RYBÁŘ, R.: Duchovno v umění. http://www.ped.muni.cz/wphil/clenove/rybar/TEXTY/duchovno.htm
[3] JASPERS, K.: Obnova univerzity. In: Prostor č.13/1990, s. 96
[4] BAUMAN, Z.: Individualizovaná společnost. Praha: Mladá fronta, 2005, s. 27
[5] FRANKL, V.,E.: Vůle ke smyslu. Brno: Cesta, 1994, s. 23
[6] DUFFKOVÁ, J., URBAN, L., DUBSKÝ, J.: Sociologie životního stylu. Plzeň: Aleš Čeněk, 2008, s.124
[7] Blíže viz. HUDLIČKA, J.: O prožívání. Praha: Triton, 2003, s. 27
[8] Blíže viz. OBUCHOWSKI,K.: Czlowiek intencjonalny, czyli o tym, jak byc soba. Poznań 2000, s. 44 – 45
[9] BAUMAN, Z.: Individualizovaná společnost. Praha: Mladá fronta, 2005, s. 8).
[10] Životní dráha je obsahově bohatý, formálně i věkově pestrý sled životních fází lidí v konkrétních společenskohistorických podmínkách (profesních, politických, rodičovských či jiných)
[11] SMOLÍK, J.: Subkultury mládeže. Praha: Grada, 2010, s. 39
[12] Na počátku biodromálního vývoje má významné postavení nukleární rodina. Přestože společnost hovoří o nezastupitelnosti rodiny, pojetí tradiční rodiny se dlouhodobě rozpadá. Dnes vidíme na jedné straně marketingově nabízené vizuální produkty různých pojišťovacích a finančních institucí prostřednictvím modelu šťastné rodiny (všichni jsou prezentováni jako zdraví, pozitivní, krásní a šťastní lidé). Realita je drasticky jiná; každé druhé manželství je rozvedeno, dochází k radikálnímu poklesu sňatků, klesá porodnost, sílí domácí násilí, šikana, roste fenomén singels a alternativních forem soužití. Pro řadu jedinců se stává rodina modelem, se kterým se neidentifikují, naopak tento model nechtějí reprodukovat.
[13] KUBÁTOVÁ, H.: Životní svět a sociální světy. Olomouc: Univerzita Palackého, 2008, s. 40
[14] Sociální deviace – odchylka od pravidel vytvořených společností, osvojených při procesu socializace; sociální struktura – určitá síť vztahů jedinců, pozic, rolí a uspořádání vztahů ve společnosti, zkrátka to, co drží společnost pohromadě; sociální role – soubor očekávaného chování člověka, odráží postavení ve společnosti; sociální pozice (status) – hodnota postavení, které člověk zaujímá v nějaké instituci, mění se dle situace; sociální kontrola – konfrontace reálného chování člověka s kolektivně sdílenými hodnotami společnosti, vytváření systému sankcí, ať už negativních, nebo pozitivních; sociální stratifikace – sociální rozvrstvení, základem je nerovnost, např. na základě věku, pohlaví, vzdělání, národnosti apod. Existuje stratifikace: vertikální – na základě např. kapitálu; horizontální – podle místa, bydliště; dále sociální mobilita – přesun mezi vrstvami; ta se dělí na vertikální – do vyšší nebo nižší vrstvy, horizontální – přemísťování v prostoru, intergenerační atd.
[15] BABYRÁDOVÁ, H.: Rituál, umění a výchova. Brno: PFMU, 2002, s. 170-171
[16] „Snad právě z toho plyne určitá neochota dospívat a podílí se na dnešním stoupání počátečního věkového limitu psychosociální dospělosti příslušníků moderní civilizace.“ POLÁKOVÁ, J.: Myšlenkové tvoření. Praha: Portál, 1993, s. 28.
[17] DUFFKOVÁ, J., URBAN, L., DUBSKÝ, J.: Sociologie životního stylu. Plzeň: Aleš Čeněk, 2008, s. 122
[18] DUFFKOVÁ, J., URBAN, L., DUBSKÝ, J.: Sociologie životního stylu. Plzeň: Aleš Čeněk, 2008, s.132
[19] SMOLÍK, J.: Subkultury mládeže. Praha: Grada, 2010, s. 35
[20] VLADIMÍR 518, VESELÝ, K.: Kmeny: Současné městské subkultury. Praha: BU2R, 2011
[21] VLADIMÍR 518, VESELÝ, K.: Kmeny: Současné městské subkultury. Praha: BU2R, 2011, s. 8
[22] HEBDIGE, D.: Subkultura a styl. Praha: Dauphin, 2012, s. 142
[24] HEBDIGE, D.: Subkultura a styl. Praha: Dauphin, 2012, s. 155
[25] VLADIMÍR 518, VESELÝ, K.: Kmeny: Současné městské subkultury. Praha: BU2R, 2011, s. 9
[26] „Uvažoval jsem, co se s nimi stalo po tom, co jejich doba minula. Hádám, že odložili své kabáty a skútry, usadili se a žijí spořádaným, tichým životem, vychovávají své děti a zoufale si přejí, aby se nepletly do žádných z těch strašných punkových nepřístojností.“ HEBDIGE, D.: Subkultura a styl. Praha: Dauphin, 2012, s. 150
2/2/2015
Fotografická a sociologická interpretace krajiny
|
Foto: Roman Panáček |
Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D.
Anotace: Cílem textu je přiblížit čtenářům koncepci a formy výuky krajinářské fotografie v kontextu přednášek o vizuální sociologii na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Jde o těsné propojení kreativních procesů umělecké tvorby a hlubšího uvažování o významu, proměnách krajiny a její lidské i společenské reflexe. Výuka krajinářské fotografie a vizuální sociologie probíhá formou zážitkové pedagogiky prostřednictvím fotograficko-sociologických projektů. Je nutné zdůraznit, že nejdůležitějším aspektem výuky je autentická prožitková zkušenost v průběhu fotografické interpretace krajiny, ale zároveň motivace k hlubokému kontaktu člověka s přírodou, kdy v procesu vnímání se vnější krajiny přetavují v krajiny vnitřní. Protože se jedná o závažné a poměrně rozsáhlé téma, soustředím pozornost v tomto textu na přírodní krajinu a městskou krajinu pojednám při jiné příležitosti.
Úvod
Krajinářská fotografie patří k nejstarším fotografickým žánrům, který od svého počátku koexistoval v těsné symbióze s výtvarným uměním. Fotografie často intuitivě ale i vědomě přejímala motivy z výtvarného umění včetně způsobů jejího zobrazování (např. fotografický piktorialismus). K radikální emancipaci formálních tvůrčích postupů v krajinářské fotografii došlo až s nástupem uměleckých avantgard. V historii fotografie existuje několik momentů velkého zájmu o krajinářskou fotografii a na druhé straně se v některých etapách krajina jako žánr z fotografie téměř vytratila. Krajina mnohdy splynula se sociálním dokumentem, aktem, portrétem, zátiším, architekturou atd. Fotografie nabyla postupem času také významných mezioborových přesahů (např. filozofické uvažování o smyslu a kvalitě života, o hodnotách, o proměnách životního stylu ve vztahu k životnímu prostředí).
Krajina zachycena fotoaparátem poskytovala stále větší prostor nejen pro autonomní estetické výboje, ale stala se zároveň objektem zájmu společenských věd (kulturní antropologie, sociologie, později ekologie aj.). Fotografie se stávají zdrojem informací o předmětné i společenské realitě při konstruování nových hypotéz, ale zároveň badatelé získávají materiál pro sekundární analýzu. Zmiňuje se o tom například i kurátor významných výstav, teoretik Jiří Zemánek v katalogu ke stejnojmenné výstavě Divočina – příroda, duše, jazyk: „V této souvislosti můžeme mluvit o nových formách poznání, spočívajících na jemných spojeních, tzn. na vzájemné komunikaci člověka s přírodou a vesmírem, rozvíjených prostřednictvím intuice našeho vlastního tělesně-psychického vnímání, spojeného s vnitřním nasloucháním. Dnes je zkoumá fenomenologie vnímání, jungovská analytická psychologie, transpersonální psychologie, hlubinná ekologie, geomantie. S jejich praxí se setkáváme v šamanismu, přírodních terapiích i v józe. Jde o nekognitivní formy poznání, které doplňují a vyvažují náš racionální diskurz, jenž nás uzavřel do vězení tzv. objektivity a zbavil tak naše vnímání vícedimenzionality – tj. živé procesuálnosti, hloubky, posvátnosti.“[1] Náhled na krajinu byl však dlouho ovlivňován ekonomickým kritériem (průmysl, obchod, doprava, turismus), které hodnotí krajinu především z pohledu komerčního využívání jako potenciálního zdroje zisku. A i když si neseme fylogenetickou informaci o potřebě přirozeného kontaktu s přírodou, bývá tato informace redukována pouze na fyzické tělo a jeho potřeby. Devastace přirozenosti je především devastací života, jak ve smyslu ekologickém, tak ve smyslu životního směřování.
Ať už si to uvědomujeme, či nikoliv, mikrokosmos bydlení, architektury, urbanismu, městského a přírodního prostředí, které souhrnně označujeme jako domov, vytváří důležitou existenciální oporu pro náš život. Například filozof Martin Heidegger zkoumal, co znamená básnicky pobývat na tomto světě ve vztahu k místu, které člověka formuje a stává se tak jednou ze základních determinant osobnosti. V současné době registrujeme především preferenci ekologického hlediska, ale souběžně můžeme zaznamenat koncentraci zájmu v celém spektru humanitních, společenských, přírodních věd a také umění. Jakoby celá euroamerická civilizace cítila nutnost navrátit rovnováhu rozkolísanému bytí postmoderní společnosti, která výrazně postrádá významné atributy života např.: existenciální zakotvení, střed, cykličnost, smysl, spirituální rozměr života.
Proměny přírodní krajiny
I když mezi termíny příroda a krajina existují terminologické nejasnosti, intuitivně vnímáme krajinu jako společností proměněnou přírodu. Termín krajina nemá sám o sobě hodnotící rozměr, a proto se také ve fotografické tvorbě setkáváme s celým spektrem různých interpretací krajiny; na jedné straně s pozitivními obrazy poetické, barokní, vznešené, romantické krajiny atd. na druhé straně s krajinou globalizovanou, industriální, devastovanou, vyprázdněnou atd. Tento ustálený názor se pokouší znejistit Jiří Sádlo, když konstatuje: „Krajina se nezhoršuje, ale prostě se jen mění způsobem, na nějž dosud nejsme připraveni. Možná tedy není důvod ke znepokojení a rozčarování ze současné tváře naší krajiny; jde jen o nezvyk. Co selhalo, není krajina a my jakožto její tvůrci, ale my jakožto její pozorovatelé…Rodící se krajině nerozumíme a nechceme porozumět, nechceme v ní uvidět něco pěkného…Není tak nezvykle nová, aby nebyla důvěrným prostředím domova; není tak zrůdná, aby vyloučila okouzlení. Mějme ji tedy rádi – to je asi nejlepší, jak se k ní zachovat. A vlastně jak se zachovat k sobě samým.“[2] Fotografie krajiny nám často pomáhají objevit místa, která v důsledku permanentní neurotičnosti a hektičnosti, při neustálém uspokojování nomádského komplexu, nestihneme zaregistrovat. Někdy si však uvědomíme, že jsme zasaženi krásou konkrétního místa, jejímž předobrazem byla nějaká fotografie. „Fotografie jsou na sklonku 20. století tím, co formuje u širokých vrstev estetické posuzování krajiny. Například Krkonoše již nevnímáme očima malířů 19. století, ale spíš očima fotografa Jiřího Havla.“[3] Fotografie nám vrací prožitky příběhů, které se začnou odvíjet při jejich prohlížení, včetně evokací vůní, nálad, myšlenek. Statický obraz fotografie má schopnost zklidňovat a zároveň nám poskytuje čas k percepci i pro reflexi.
Zatímco procesy v krajině vzhledem k délce lidského života probíhají marginálně, proměny městské krajiny se dynamizovaly do té míry, že jedinec během života může zaznamenat několik radikálních proměn nejen v důvěrném urbánním prostoru a architektuře, ale také ve změnách mentálních map a ve změně životního stylu dané komunity. Ještě na přelomu 19. a 20. století se při zásazích do krajiny uvažovalo v kontextech (estetických, funkcionálních, ekonomických atd.), od poloviny 20. století však bylo preferováno hlavě ekonomické hledisko a krajina začala být drancována průmyslem, extenzivním zemědělstvím, agresivní dopravou.
Christian Norberg-Schulz v publikaci Genius loci uvádí zajímavou typologií krajin (romantickou, kosmickou, klasickou, komplexní aj.)[4], která je podmíněna krajinným rázem a také kulturou dané společnosti. Na konkrétním případě „české barokní krajiny“[5] můžeme zaznamenat několik nevratných procesů, které byly zároveň zachyceny objektivem řady fotografů. Z míst, která zdůvěrňovala českou krajinu a dodávala ji duchovní dimenzi, byla v rámci komunistické ideologie odstraněny stavby lidových kapliček, smírčích křížů, božích muk, v lepším případě byly ponechány na pospas destruktivnímu působení času. Zásluhou fotografa Jana Reicha, který dokumentoval českou kulturní krajinu, umožnil kontinuitu historické paměti. Soubory Reichových fotografií poskytují zásadní informace k pochopení české krajiny jako celku. Typicky česká krajina vlastní lidskou dimenzi (všude se dá dojít pěšky, nikam není daleko, cesta krajinou není nudná) a je komponována vyváženým poměrem přírodních prvků a drobných sakrálních a profánních památek. „Vjemová zkušenost životního prostředí se vyznačuje systematickou kvalitou, reprezentující řád a pravidelnost. Různé komponenty prostředí se vztahují navzájem tak, že charakterizují určité prostředí, jak je vnímáno, a takové, jaké jest.“[6] Každá krajina, osídlená lidmi je charakteristická svými nezaměnitelnými atributy, které v souhrnu vytvářejí diverzitu kulturní krajiny.
Do české krajiny se během krátké doby zařízla nekontrolovatelná spleť dálnic a silnic, které nejen rozparcelovaly krajinu, ale zároveň změnily trasu původních komunikací. Některá významná sídla se tak najednou ocitla na periferii zájmu podnikatelů, obchodníků, turistů. Automobilová doprava zároveň omezila nejdůležitější a nejpřirozenější pohyb v krajině – putování polními cestami, stezkami. Snaha o bezpečnost řidičů vedla k likvidaci typických krajinotvorných prvků, jakými jsou například aleje stromů, terénní rozmanitost atd. Dalším negativním projevem lidského zásahu do krajiny je mizení nárazníkové zóny mezi krajinou a obcí. Ta byla tvořena periferií (kolonií zahrádek, lesoparky, pozvolným přechodem do krajiny a do města). Tato změna je důsledkem explozivní výstavby obchodních řetězců a satelitních městeček - suburbií na okrajích měst i ve volné krajině. Přitom periferie tvořila zázemí pro jedinečnou poezii a osobitý životní styl jejich obyvatel, který byl odolný vůči nárazům změn, na rozdíl od center měst a obcí často podléhajícím diktátu módních trendů. Filozof Karel Kosík již v šedesátých letech předjímal neradostnou situaci, když konstatoval, že ještě nedávno nás při návratu domů vítaly kostelní věže a čas komunity určoval kostelní zvon. Dnes na nás útočí silážní věže, komíny továren a čas určuje znělka televizních novin. Návraty domů lemují aleje velkoplošných reklam. Původní přírodní i městské dominanty zanikají v džungli reklamy.
Touha po autentickém návratu do krajiny
Již několikrát byl v dějinách evropské civilizace proklamován návrat do přírody. Ať již byly motivy jeho ideologů jakékoliv, vždy reagovaly na extrémní odcizení a vytržení společnosti z přirozeného prostředí, které plní mnoho nenahraditelných společenských, individuálně-psychologických funkcí (např. prostor k setkávání, ke sdílení, inspirativní prostor pro meditaci, harmonizaci, zklidnění, estetizaci, prostor ke kladení existenciálních otázek a ověřování hodnot). „Sociální funkci přírodních fenoménů můžeme sledovat například v umění (fotografii). Pomáhají pochopit, jakým způsobem člověk svůj kontakt s krajinou hledá, především, z jakého místa krajinu pozoruje. Místo jako součást krajiny má specifické kulturní významy.“ [7] Dnes k nám proudí stále více informací o iniciativách, které chtějí situaci hluboce zakotvenou v modernistických představách změnit. Sílí společenský tlak na revizi civilizačního směřování a vyznávaných hodnot. Registrujeme aktivity jednotlivců, ale také celých regionů a států v Evropě, které cítí naléhavou potřebu změny. Například v preambuli Evropské úmluvy o krajině se píše: „Vědomi si toho, že krajina přispívá k utváření lokální kultury a že je základní složkou evropského přírodního a kulturního dědictví, přispívající k lidskému blahobytu a konsolidaci evropské identity.“ Potřeba holistického chápání světa v širokých souvislostech vytváří předpoklad pro novou kulturu a společnost.
Změny v myšlení společnosti však nelze uskutečnit masově a organizovaně, je to především otázka celostní změny člověka (jeho uvažování, postojů a znovunabytí úcty k všemu živému i neživému na této zemi). Tato změna může být výsledkem teprve dlouhodobého systematického kultivačního procesu. V individualizované podobě nelze uskutečnit proces navázání hlubokého kontaktu s přírodou bez jakési „vnitřní očisty a duchovní přípravy“. Možnost probuzení nové senzitivity je podmíněna změnou řady vnějších i vnitřních faktorů (změnu duchovního naladění, uvolnění, vnímání). Pobývat v přírodě znamená zřeknout se například jízdy na kolotoči turistických atrakcí. Bohužel, zatím jsme ve volnočasových aktivitách naprogramováni převážně konzumně - adrenalinovým směrem. Při výběru volnočasových destinací se řídíme obrázky a doporučením katalogů cestovních kanceláří. Bojíme se objevovat nová místa, protože nám nikdo neukázal jejich krásu. Proto stále jezdíme kolektivně na „povinná“ místa, i když tušíme, že energie a magie těchto frekventovaných míst je náporem turistů dávno vyčerpána. Ve své knize Úvod do geopsychologie[8] uvádí Jiří Šípek zajímavou typologii turistů: Psychocentrici preferují známá místa se známými lidmi, vykazují nižší aktivitu, preferují opalování, možnost odpočinku, zábavu, cestují autem a objednávají si organizované programy se zajištěnými službami. A poslední době, především z řad mladší generace, narůstá skupina allocentriků, kteří volí málo frekventovaná místa, objevují nové destinace, poznávají nové lidi a kultury, vykazují vyšší stupeň aktivity, cestují letadlem a požadují jen nezbytné organizační zajištění. Také sociolog Zygmunt Bauman[9] vede zásadní hraniční čáru mezi poutníkem, turistou, zevlounem.
Česká společnost od 90. let dvacátého století na jedné straně kopíruje zahraniční volnočasové trendy, ale zároveň se část společnosti vrací po počáteční euforii svobody cestování k osvědčeným modelům tradiční rekreace. Chataři se vrátili do svých oblíbených kempů, stanových městeček, chat, chalup, zahradních domků. (I když je nutno konstatovat, že pověstné české chalupaření také doznalo změn. Někteří majitelé chalup a chat si uvědomili časovou zátěž vlastní nemovitosti, a proto se rozhodli pronajímat svůj „druhý domov“ klientům aby se sami proměnili v novodobé nomády.) Další významná skupina české populace zjistila, že vlastně nemusí vůbec nikam cestovat, protože vše, co potřebují k naplnění volnočasových společenských rituálů (gril, bazén, altánky, lehátka, hřiště atd.), mají před domem na vlastní zahradě. I tento letmý výčet volnočasových a rekreačních aktivit v české společnosti naznačuje zánik jediného možného modelu využívání volného času. Také fotografové, dokumentují společenské změny nám podávají o jejich průběhu vizuální informace. Například fotograf Evžen Sobek v autorském projektu „Modrý svět“ zmapoval jednu z typických variant českého chatařství. Autorská fotografická kolekce ilustruje zajímavý sociální fenomén – mapuje volnočasové aktivity lidí, kteří se rozhodli ve svépomocně zhotovených příbytcích vytvořit svůj druhý domov v nehostinné přírodě.
Putování jako symbolická cesta návratu k sobě
Putování bylo vždy zdrojem silných emocionálních zážitků na hranici meditace a extáze (K.H.Mácha.,H.Hesse, J.Ruskin, G. Snyder, H.D.Thoreau, romantikové, malíři, básníci, filozofové). Je známo, že k animaci filozofického myšlení v kontaktu s přírodou je nejvhodnější způsob fyzického i psychického pohybu putování. Martin Heidegger v povídce „Polní cesta“ vystihl filozofickou i básnickou podobu putování. „…cesta od božích muk zatáčí k lesu. Při jeho okraji zdraví vysoký dub, pod nímž stojí hrubě tesaná lavice. Na lavici býval položen ten či onen spis velkých myslitelů, o jehož rozluštění usilovala mladistvá neobratnost. Když se však hádanky kupily a nikdy neukazovaly východisko, pomohla polní cesta…Ale útěcha polní cesty promlouvá jen tak dlouho, dokud žijí lidé, kteří, zrozeni v jejím ovzduší, ji mohou slyšet, kteří jsou poslušni svého původu. Člověk se marně snaží uvést zeměkouli do pořádku svým plánováním, nepodřídí-li se sám útěše polní cesty. Hrozí nebezpečí, že lidé dneška budou nedoslýchaví vůči její řeči. Zní jim v uších jenom hluk aparátů, které pokládají téměř za hlas boží. Tak člověk ztrácí střed i cestu. …Posledním úderem zvonů se ticho stává ještě tišším. Jednoduché se ještě více zjednodušilo. Stále totéž nás uvádí v úžas a uvolňuje. Útěcha polní cesty je nyní zcela zřetelná. Mluví to duše? Mluví to svět? Mluví to Bůh?[10]
Ale tyto stavy mysli a duše lze získat pouze harmonizováním času a vnitřním naladěním s geniem loci prostoru. Pro poutníky neexistuje pouze velkolepost lesních porostů, skalních útvarů, vizuálních atrakcí, ale významu nabývá každý detail (kámen, stéblo, tůňka, stezka). Z makrokosmu přírody se stává mikrokosmos krajinných zátiší spojených harmonickou jednotou. Kulturní krajina s pozůstatky lidské činnosti (profánní i sakrální artefakty, včetně jejich ruin) nás učí rozumět jednotlivým prvkům a zároveň vnímat celek, který evokuje sounáležitost s minulostí a navozuje pocit nostalgie. Tomáš Hájek o tom zasvěceně píše v textu Drobné památky jako ornamenty opuštěné zóny. “Nostalgie přitahuje lidi všech sociálních tříd včetně mladé generace, která si de facto nemá co pamatovat, a co teprve dnes, kdy je v neustále proměnlivém světě tak obtížné uchovávat stopy minulosti, které by posilovaly vědomí trvání naší existence jako předpokladů smysluplnosti našeho bytí. Každý obyčejný detail i té sebeobyčejnější krajiny může člověka ovlivnit svým existenciální patosem.“[11]
Putování zahrnuje celoživotní perspektivu[12] a lze jej rozložit do kratších, častějších intervalů. Tím není závislé na plánovaných, povinných dovolených a dá se uskutečnit i během všedních dní. Každý den, bez ohledu na počasí, roční období, můžeme absolvovat drobné výlety do nejbližšího okolí s minimální finanční a časovou dotací, se zanedbatelnou organizační náročností. Setkání s přírodou není nikdy stejné, pokaždé nabízí nové emocionální podněty k prožívání a následně k přemýšlení. Jednotlivé, zdánlivé drobné střípky zážitků, vytvářejí mozaiku smysluplného celku. Inspirativní atmosféru nenavozuje jen počasí a krajina, ale spoluvytváří ji také naše naladěnost. Řada umělců a filosofů se touto formou pobytu na světě intenzivně zabývala.[13] Významný německý spisovatel Hermann Hesse ve svých povídkách vyzýval k pozitivnímu prožívání každodennosti. „Každý den zažít co možno nejevíce drobných radostí a ty velké náročné požitky si šetrně rozdělit na dny sváteční, to je, co bych poradil každému, kdo trpí nedostatkem času a rozmrzelostí. Abychom si ode všeho odechli, abychom denně došli vykoupení a úlevy, k tomu nám byly dány malé, nikoli velké radosti.“[14]
Málokdy nás tak intenzívně napadají otázky po smyslu jako při pohledu na dokonalost nebe a země. Pomalou chůzí nejen více vidíme, ale také zklidňujeme mysl a kolotoč nutkavých povinností ztrácí na své naléhavosti. Turbulence myšlenek se zastaví a rodí se prostor pro kontemplaci. Kontemplace je stav, kdy můžeme zažít „to ono“ - zvláštní stav usebrání, samoty, ticha, duchovní askeze. Máme opět příležitost prožít neprostředkovanou zkušenost se sebou samým. Tento stav ale nemusí být pro všechny stejně příjemný. Prožitek vlastního ticha se může stát důležitým testem naší celistvosti. Mohou se objevit trhliny nebo prázdno v nahotě naší duše. Proto je pro některé lidi přijatelnější světelný a akustický smog, který brání před nutkavými otázkami. „Nové typy vztahování se k přírodě pak přinášejí i nové umělecké formy obracející se k minoritnímu intelektuálnímu vnímateli – akční umění, různé performance, a především opět od sedmdesátých let se rozvíjející land art (Smithson, Heizer, Morris aj.).“ [15] Touhu po opětovném navázání bytostného kontaktu s přírodou projevili také fotografové. Od konce šedesátých let dvacátého století dokumentovali fotografové nejen land artové aktivity kolegů, a zároveň přinášeli bohaté spektrum vlastních interpretací krajiny. U řady umělců se projevil během realizací v přírodě zajímavý efekt, samotný kreativní proces v kontaktu s přírodou pomalu ustupoval do pozadí a na jeho místo nastoupila bytostná potřeba prožitku, kontemplace. Prožitý rituál se stal tvůrčím aktem, který již nebylo nutno publikovat, vystavovat ani zařadit do uměleckého provozu. Příroda se tak stala pro některé umělce katedrálou spirituálního bytí. Mircea Eliade tuto změnu popisuje: „I ta nejprimitivnější z „posvátných míst“, která známe, tvořil mikrokosmos: krajinu z kamenů, vody a stromů. Taková místa nejsou místy, která si člověk vybírá, jen je odhaluje, jinými slovy, posvátné místo se člověku zjevuje.“[16]
Opětovné napojení člověka na přírodní procesy má přímou vazbu k vědomému bytí a k péči o duši. V přírodě může člověk zažívat vlastní přítomnost. Je to dáno charakterem prostředí, které neruší, nenudí a které nabízí možnost splynutí s okolím. Tím jsou splněny podmínky pro navázání dialogu s vnější i vnitřní krajinou. Může začít proces setkávání všedního a svátečního času, ve kterém jde nejen o prožívání času, ale zároveň o jeho utváření. Prožitek tvoří nejmenší jednotku v toku vedení života. „Pravé bytí, které existuje samo o sobě a nevyžaduje žádné další kritérium opravdovosti. Je to středobod duševního života člověka, primární zkušenost, která vzniká při kontaktu s vnějším světem. Je tak zdrojem celostního, hlubšího poznání. V prožitku neexistuje žádný rozdíl mezi vnitřním a vnějším vnímáním; vnější předměty jsou právě tak součástí prožitku a jako takové náležejí životu“.[17] Zatímco německý sociolog Max Weber hovoří ještě ve dvacátých letech 20. stol. o deziluzi světa, již o padesát let později volá filozof Thomas Moore po opětovném návratu k okouzlení. Je povzbudivé, že na toto volání dnes již řada lidí (nejen umělců) slyší.
Závěr
Tento text vznikl jako výsledek promýšlení otázek možnosti kultivace lidské osobnosti prostřednictvím filozofie, fotografického umění a přírody. K procesu kultivace nám může sloužit nejen nekonečný potenciál lidské zkušenosti, ale především vlastní individuální prožitky. A právě vzájemné střetávání, prolínání obou koncepcí v kreativním dialogu dává vzniknout inspirativnímu prostoru pro tvorbu koherentního a harmonického personálního světa.
.
[1] Zemánek, J.: Divočina – příroda, duše, jazyk. Kant, Praha 2003, s. 11.
[2] Sádlo, J.: Krajina a revoluce. Malá skála, Praha 2005, s. 220.
[3] Stibral, K.: Proč je příroda krásná? Dokořán, Praha 2005, s. 136.
[4] Norbert- Schulz, Ch.: Genius loci – k fenomenologii architektury. Odeon, Praha 94. s. 42-49.
[5] Vznik kulturní krajiny měl na našem území podle J.Sádla dlouhý vývoj, kdy pravěká kulturní krajiny vznikla již v neolitu a v průběhu století byla přetvářena v kontextu kulturních změn, zemědělských aktivit atd. Podle autra zažíváme v současnosti další krajinnou revoluci, stejně významnou jako byla ta neolitická. Vzniká postagrární krajina s utlumeným zemědělstvím a s výrazným nástupem šedých „zón nikoho“ a „hnědých polí“. In: Sádlo, J.: Krajina a revoluce. Malá skála, Praha 2005, s. 221.
[6] Černoušek, M.: Psychologie životního prostředí. Karolinum, Praha 1992, s. 67.
[7] Svobodová, H.: Krajina jako domov. Impreso, Žďár nad Sázavou 1996, s.71.
[8]Viz: Šípek, J.: Úvod do geopsychologie. ISV, Praha 2001, s.118.
[9] Viz: Bauman, Z.: Úvahy o postmoderní době. Slon, Praha 1993.
[10] Hesse, H.: Putování. Volvox Globator, Praha 1998.
[11] Hájek, T.: Příběh drobných památek. Krajina domova, České Budějovice, 2001, s. 77.
[12] Viz: Hesse, H.: Putování. Volvox Globator, Praha 1998.
[13] Např.: Josef Čapek, J.A.Komenský, K.H.Mácha, Gary Snyder, Henry D.Thoreau, Hermann Hesse, Zdeněk Kožmín, Adalbert Stifter, Ernst Jünger a další.
[14] Hesse, H.: Drobné radosti. Melantrich, Praha l993, s. 8.
[15] Stibral, K.: Proč je příroda krásná? Dokořán, Praha 2005, s. 137.
[16] Eliade, M.:Patterns in Comparative Religion. Cleveland, 1963, s. 239.
10 Olšovský, J.: Slovník filozofických pojmů současnosti. Erika, Praha 1999, s. 128.
2/2/2015
Jan Langer „Století Češi“
|
Foto: Jan Langer |
Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D.
„Román“, který člověk prožil,
je stále nesrovnatelně větším tvůrčím výkonem než takový,
který někdo napsal. V tom ohledu nezanikne
žádná velká myšlenka, i kdyby nikdy nevstoupila ve známost
a kdyby si ji člověk vzal s sebou do hrobu.“
V.E.Frankl
V historii vizuálního zobrazování nekonečného kaleidoskopu podob a projevů tohoto světa se nepříliš často objevují výtvarné koncepty, které v době svého vzniku působí, jako by směřovaly proti proudu času. Tyto projekty záměrně nekopírují aktuální módní vlny, nesnaží být za každou cenu avantgardní ani nemají potřebu šokovat, právě naopak, jejich význam spočívá v pomalém a hlubokém zrání. K převažujícím námětům uvedených obrazových cyklů patří člověk, jeho sociální a fyzické prostředí. K tomuto významnému proudu reflexe lidského světa můžeme dnes již s jistotou přiřadit stále otevřený fotografický soubor studenta doktorského programu na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě Jana Langera, který je nezanedbatelným příspěvkem nejen na poli vizuální komunikace, ale i v oblasti lidských práv seniorů.
Autor si zvolil již během magisterských studií jako téma praktické absolventské práce fotografické portréty starých lidí s názvem „Století Češi“ pod pedagogickým vedením prof. Vladimíra Birguse. Jedná se o diptychy, které s odstupem let konfrontují fyzické i psychické proměny osobnosti člověka. Mohlo by se zdát, že se jedná především o atraktivní zachycení fyziologické proměny rysů tváře člověka, které proces stárnutí přináší. Fotografování seniorů (dětí, sociálně vyloučených aj.) totiž vždy patřilo k vděčným námětům zobrazování, protože lidský obličej tvoří ideální podklad pro zaznamenávání kroniky životních příběhů. Příběhy otištěné do tváří zprostředkovávají často hlubší emocionalitu, než rozumem chladně napsané biografie. Tvář má schopnost uchovávat paměť a zároveň citlivě modeluje vráskami laskavé i tragické prožitky každého jedince.
Když si představíme, kolik sociálních, ekonomických, politických převratů a změn museli tito senioři prožít a zároveň se s nimi nějak smysluplně vyrovnat, tak si uvědomíme, že jejich život se stal skutečným nositelem autentické, denně prožívané historie. Každý jedinec svým životem píše příběh, který je jedinečný, neopakovatelný a zároveň nesdělitelný. Proto tak magicky a přitažlivě působí Langerovy portréty neznámých lidí. Při prohlížení se do nich pokoušíme promítnout naši představu jejich prožitého života, a tak dochází k tichému, bytostnému dialogu mezi zobrazovaným a divákem.
V roce 2012 žilo v české republice 1200 stoletých lidí, z toho 960 žen. Je to evropský sociální trend, který přináší řadu výzev nejen pro populaci seniorů, ale také mladé generaci, která si většinou odmítá připustit, že jednou budou řešit stejné existenční a existenciální problémy, jako jejich generační předchůdci. Nejedná se pouze o problém ekonomického zajištění, ale především o kvalitu a smysl života ve stáří a je zřejmé, že k tomu doposud neexistuje žádný univerzální manuál k použití. V úmorném hledání smyslu bytí na tomto světě býváme osamoceni a ve skryté podstatě se celý život připravujeme na stáří. Naše cesta působí jako nekonečné bloudění bazarem duchovních a materiálních hodnot bez záruky správného výběru. Přitom se bytostně podílíme na skrytém a odpovědném procesu při utváření významu vlastního života.
Fotografický soubor „Století Češi“ Jana Langera podává nejen informace o konkrétních lidech, ale zároveň vybízí každého citlivého diváka k meditativní reflexi o znepokojivých otázkách, kterým se během života tak rádi vyhýbáme. Cyklus „Století Češi“ má symbolický a univerzální rozměr. Při pozorném naslouchání fotografiím a pročítání doprovodných textů portrétovaných, se vnucují otázky smyslu našeho života, jeho rychlosti, směřování a jeho naplnění. Tento projekt sebou nese velký potenciál pro psychologickou pomoc ve stáří v podobě reminiscenční terapie. Senioři mohou nejen vzpomínat na prožitý život, ale zároveň komunikovat o svých osobních prožitcích s jinými lidmi a tento dialog je oboustranně obohacující.
Protože se jedná o emocionálně a eticky závažný projet, očekávají se u jeho autora nejen profesionální, ale především osobnostní lidské kvality. Praktická znalost psychosociálních aspektů stáří, hluboká míra empatie, schopnost naslouchat, tolerovat, respektovat, to vše Jan Langer v projektu „Století“ vrchovatou měrou naplňuje a výsledkem je vynikající soubor s mohutným potenciálem tiché energie, která z jednotlivých obrazů i celého fotografického cyklu vyzařuje.
A na závěr ještě malá reflexe. V mladém i středním věku se domníváme, že v seznamu největších hodnot a prožitků na sklonku života budou například: …láska, manželství, děti, dům, kariéra, cizokrajné výlety…atd. Když si pozorně pročítáme odpovědi „stoletých“ na anketní otázky, tak dostaneme spektrum překvapivých odpovědí, co všechno vlastně může být v životě nejdůležitější. Například k nezapomenutelným vzpomínkám patří např.: „…zpívání ruských lidových písní s dětským sborem, dobrý pracovní kolektiv, teplé čerstvé kozí mléko!!!, znárodnění vlastního podniku, rané dětství na cestách, hraní s kapelou a dvě šťastná manželství, nevzpomíná, na to je ještě čas, …“ atd. A tak si po zhlédnutí výstavy můžeme položit znepokojivou otázku, zda právě teď neprožíváme zásadní, hluboké a silné okamžiky důležité pro celý život…pouze o tom nevíme???
Jiří Siostrzonek
2/2/2015
Dialog těla mezi Karlem Novákem a Jockem Sturgesem
|
Foto: Karel Novák |
Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D.
„Moje modely, nahé lidské postavy, nejsou nikdy figurantkami v určitém interiéru. Jsou hlavním tématem mé práce. Závisím úplně na svém modelu, který nejprve pozoruji, jak se volně pohybuje, a potom se rozhodnu určit mu pózu odpovídající nejvíc jeho naturelu. Ponechávám si ty dívky často několik roků, až do vyčerpání zájmu. Jejich formy nejsou vždycky dokonalé, ale jsou vždy výrazné. Ale toho si nevšimne každý. Je to sublimovaná rozkoš, a tu možná ještě nemůže každý postihnout.“
Henri Matisse „Umění rovnováhy“
Enigmatické působení obnaženého lidského těla na psychofyzickou podstatu člověka a na kulturní nastavení společnosti, patří zároveň neodmyslitelně k nejpřitažlivějším a nejkontroverznějším tématům širokého kontextu umění. Tvůrci vizuálního zobrazení lidské nahoty i autoři následných analytických a kritických textů však vždy museli v různých kulturních formacích počítat i s rizikem vyhraněných diskuzí a zaujatých polemik odborné i široké veřejnosti.
Co je příčinou znepokojivé skutečnosti, že současná postmoderní společnost, která bez zásadnějších problémů přijala všechny „zázraky“ techniky, která se v rámci proměny kulturního diskurzu otevřela a stala se tolerantnější k různým projevům „jinakosti“, není ani dnes připravena bezkonfliktně přijmout lidskou nahotu jako „holý“ fakt bez doprovodných kontroverzí? S největší pravděpodobností je tento stav podmíněn faktem, že i přes mnohé proklamace o vítězství svobody myšlení člověka nad klauzurou puritanismu žijeme paradoxně stále v zajetí prvotní animální sexuality, a tím jsme jednou pro vždy primárně determinováni biologickým tělem. Zmíněná skutečnost bude i v budoucnu významně ovlivňovat pohled člověka a společnosti na sexualitu v jejím širokém kontextu.
Nevím, zda se dá hovořit o obecně sdíleném pocitu autorů reflexivních textů, které se byť jen letmo dotýkají erotiky, sexuality, ale vnímám, že toto nejednoznačné a obtížně uchopitelné téma se stále pohybuje v tabuizovaném poli uvažování. Jedním z důkazů tohoto tvrzení může být fakt, že v určité, nepředvídatelné fázi promýšlení textu dochází k situaci, kdy náhle zareaguje jakási samovolná brzda, která zablokuje imaginaci, zastaví přísun vlastních pocitů z prožitků a všechny úvahy pro jistotu zahalí do neosobních interpretací s odkazem na bezpečnost přejatých myšlenek a ověřených názorů. Sigmund Freud v této souvislosti trefně konstatuje, že “Nic neruší cítění…tolik jako myšlení.“ Kořeny tohoto nežádaného stavu spočívají pravděpodobně v pozůstatcích akulturace, v naučené obraně před důsledky společenské kontroly, ale především jsou zakotveny v obavě z vlastního odhalení a sebepoznání na soutoku ponorných řek těla a duše. I když snaha o odstranění přehrady zadržující spontaneitu myšlenek a prožitků je neutuchající, setrvačnost rigidních postojů je přece jen silnější. Ve filozofických úvahách Karstena Harise (2010) nalezneme pojednání, které komentuje situaci takto: „To, co v nás vyvolává stud, nazýváme obscénním. Obscénní je s přijatým ideálem neslučitelné. Probouzí v nás pocity, které bychom neměli znát, a připomíná nám to nižší v nás. Protože si uvědomujeme, jak daleko máme k ideálu, cítíme stud.“ Obava z případného vyzrazení zákoutí personálního intimního světa vyvolává silnou autocenzuru, a tak postupem času můžeme nabýt přesvědčení, že otevřené a upřímné výpovědi o proměnách umění na křižovatce estetiky a erotiky, může spontánně a upřímně sdělit jen umělec.
Z historického pohledu se v umění, uměnovědě i společenských vědách nikdy nepodařilo vymezit přesné hranice mezi uměleckým aktem, erotikou a pornografií. Kultura totiž není trvalý stav, ale proces, který citlivě reaguje na nové kulturní a subkulturní podněty. Také při vnímání vizuálních artefaktů se promítá vliv mnoha faktorů – od těch stabilnějších jakými jsou sdílená kultura, kvalita vzdělání, psychofyzické determinanty, náboženství, věk, vliv médií, společenská morálka atd., až po ty okamžité - například krátkodobé emocionální naladění. V každém případě autor i divák interpretují skutečnost v kontextu toho, jací ve skutečnosti vlastně opravdu jsou.
V reflexi na díla prostějovského fotografa a naturisty Karla Nováka a amerického fotografa Jocka Sturgese můžeme vycházet z konceptu bipolarity, pohledu tvůrce i diváka na zobrazovanou skutečnost. Na jedné straně stojí autor, který vědomě i nevědomě sděluje informace o objektu svého pozorování, o způsobu vidění, o sdílených hodnotách a na druhé straně interpret výsledného artefaktu, který čte vizuální text na základě vlastních psychofyzických dispozic. Celý proces se odehrává ve velmi intimní sféře mezi vnímáním díla a jeho prožíváním.
Fotografické soubory Karla Nováka i a Jocka Sturgese bezesporu disponují silným erotickým nábojem. Přesto zvolená poetika uměleckého vyjádření odkazuje k odlišnému pojetí obnaženého fyzického těla a sekundárně zprostředkovává divákovi vědomý i skrytý výraz vnitřních vizí autora. Pečlivým prohlížením kolekcí snímků obou tak rozdílných fotografů můžeme odhalit zajímavý jednotící prvek (nejen) jejich tvorby. Je to onen zvláštní a nepředvídatelný okamžik, kdy cítíme, jak pozvolna ustupuje intenzita estetického aspektu fotografií a začíná převažovat erotické působení obrazového sdělení. V případě Novákových fotografií hranice zlomu téměř splývá s prvním pohledem a erotický podtext se stává dominantním textem. U Sturgese dochází k totožnému efektu, ale během delšího časového intervalu. Není to však stálý stav, posléze dochází ke střídání estetické a erotické stimulace. Jako by se na hladině řeky objevovaly a náhle mizely přeludy fantazijních obrazů.
Zdánlivá syrovost Novákových pohledů na lidi, ale i na prostředí setkávání naturistů není zjemněna žádnou uměleckou stylizací. Jednotlivé snímky, ale i celý soubor má téměř dokumentační rukopis a každá zmínka o zlatém řezu, kompozici, úhlu záběru atd. by působila téměř nepatřičně. Karel Novák ve svých fotografiích zdůrazňuje jednotu lidské nahoty a obnažené přírody bez jakýchkoliv příkras. Je to jiné vyznání krásy a podstaty lidského těla, než jaké můžeme číst a vidět například u fotografa a vyznavače kultu nahého těla Františka Drtikola. Askeze, dobrovolná skromnost, pokora před realitou, kdy nabýváme přesvědčení, že autor neprováděl estetickou selekci zobrazovaných jedinců, tvoří důležité atributy Novákových fotografií. Jeho přístup harmonizuje s dalšími mimouměleckými názory. Roman Franc (2010) ve své teoretické bakalářské práci na Institutu tvůrčí fotografie cituje některé Novákovy existenciální postoje: “Na chleba a na čaj sem měl vždycky. Nepotřebuju auto, nepotřebuju internet, byt mám vlastní, nemám žádnej moderní nábytek. Razím teorii co je funkční, to tady má být.“ Naturismus je záležitost celostní filozofie člověka, nelze jej redukovat pouze na preferování nahoty. Je to postoj, který v sobě nese prvky hnutí hippies, přírodní filozofie, hodnot svébytné subkultury, ale především tolerance k jinakosti. Novákovy fotografie budou zcela jistě diametrálně vnímat příznivci naturismu, jako vyznavači alternativního životního stylu a běžný divák, který se koncentruje pouze na obsah fotografií. Nejsilnější Novákovy snímky můžeme hledat v projektu naturistických černobílých snímků, které autor pořizoval v různých kempech, táborech a na příležitostných setkáních. Svou poetikou „nekompromisních“ záběrů se blíží k vizuálnímu názoru fotografa Miroslava Tichého. Tichého fotografie demonstrují pohled na ženy, jak je praktikuje většina mužů, i když to zpravidla nepřizná. Rozdíl mezi zmiňovanými autory spočívá v tom, že Novák při fotografování nemusel zastávat pozici „voajera“, protože se v naturistickém prostředí mezi objekty svého zájmu přirozeně pohyboval. Karel Novák nepůsobil jako cizinec, byl vždy součástí komunity. Proto si mohl dovolit pořídit snímky, které by se staly pro fotografa - vetřelce minovým polem.
V kontrastu s Novákovými pracemi balancují fotografie Jocka Sturgese na nezřetelných hranicích subtilní krásy, která má v některých případech blízko k tomu, co se označuje jako kýč. Krásná jsou nejen zobrazovaná nahá těla žen, mladých dívek a dospívajících chlapců, ale také krajina a poklidná, harmonická atmosféra zesiluje emočního prožívání fotografického obrazu. Na Sturgesových snímcích pravděpodobně nenalezneme chybu, kaz, nedostatek, zkrátka nic, co by nás vyrušilo z meditativní polohy. Jeho fotografie synchronizují vypjatou koncentraci lidské a přírodní dokonalosti a krásy. Ale právě zde nabývají platnosti Matissova slova z úvodního motta, že vždy je jen otázkou času, kdy se nasytíme dokonalosti a dostaneme chuť na něco méně konkrétního. Sociolog Anthony Giddens v knize Proměna intimity (2012) pojednává o sexualitě, lásce a erotice v moderních společnostech a uvádí, že „…erotika je kultivací citů, vyjadřovanou tělesnými pocity, v komunikativním kontextu – je to umění poskytovat a přijímat rozkoš. Je-li osvobozena od odstupňované moci, může ovlivnit estetické kvality.“ K této kultivaci přispívají významnou měrou nejen fotografie Karla Nováka a Jocka Sturgese, ale celá řada vizuálních umělců, kteří nám zprostředkovávají drobná sklíčka z monumentální mozaiky lidské přirozenosti. A pak už záleží jen na nás, zda a jakou vitráž tohoto zázraku lidské existence sestavíme.