-
-
20/8/2007
zobraz celý textJaroslav Kocián – Panelákové děti a Teenageři
Již několik let pravidelně vystavují vyučující a studenti Institutu tvůrčí fotografie v Opavě v Galerii Lázní Bludov. Od dubna do listopadu letošního roku galerie propůjčila prostory studentovi 4. ročníku ITF Jaroslavu Kociánovi, ve kterých prezentuje 40 fotografií ve dvou souborech. Panelákové děti a Teenageři. Při zahájení výstavy měli úvodní slovo vyučují ITF v Opavě doc. Jindřich Štreit a MgA. Dita Pepe. -
20/8/2007
zobraz celý textJiřina Hankeová – Trávy
Jiřina Hankeová, která nejvíce zapůsobila svou výstavou s názvem Trapný pokus o autoterapii, kterou se prezentovala v loňském roce na mnoha výstavách, například v Praze, v Chebské galerii, v Kladně. Výstava s názvem Trávy je spojením několika odvětví umění. Jsou to práce, které vznikaly v roce 2006 a 2007. Na začátku celé výstavy nás přivítá nejenom fotografie, ale také úryvek básňě kterou si dovolím ocitovat protož se domnívám, že je naprostým vystižením celé výstavy. -
20/8/2007
zobraz celý textPamátník Lidice – Muzeum památníku Lidice
Lidická tragédie, ke které došlo r. 1942 se stala dodnes svědectvím o naprosté ztrátě lidskosti fašistického Německa. Obec, ve které po staletí proudil život byla vyhlazena a život většiny jejích obyvatel se zastavil. Vzpomínky jakoby toto místo neslo do dnešních dnů. Zásluhu na tom má i zrekonstruovaný památník a nové řešení expozice muzea za jehož koncepci obdržel fotograf a pedagog pražské FAMU Bohumír Prokůpek cenu Interiér roku, kterou vyhlašuje Design centrum ČR. Na projektu s ním společně pracoval architekt Jan Žalský, autorem historického scénáře je Eduard Stehlík jehož knihou „ Lidice-příběh české vsi “ se nechal Bohumír Prokůpek při vytváření koncepce výstavy inspirovat.
-
20/8/2007
zobraz celý textGalerie ve vlaku – Wim a Donata Wendersovy
Tomu, komu se zalíbilo netradiční prezentování fotografií ve vlaku, má možnost letos již potřetí zhlédnou další výstavu (v roce 2005 se výstava Sebastia Salgada stala nejnavštěvovanější přehlídkou vůbec), tentokrát jsou to fotografie manželů Wima a Donaty Wendersových.
Wim Wenders je známý americký režisér, fotograf a básník, dokonce učí na fotografické škole v Hamburgu. Jeho žena Donata není u nás příliš známá, ale co se této výstavy týče, strčila Donata svého manžela do kapsy, je velmi zručná a nápaditá, fotografii se věnuje mnohem soustředěněji. Oba však měli společný cíl, snažili se zachytit momenty z natáčení dvou filmů. -
20/8/2007
zobraz celý textGalerie Opera Ostrava – Piotr Szymon (1957-2005)
Zůstaly po něm tisíce snímků a ještě více negativů. Snímky, které nestihl zvětšit, již nikdy neuvidíme v podobě, kterou by jim mistrným způsobem vtiskl on sám. Tyto dvě věty si můžeme přečíst v doprovodné brožuře, provázející výstavu fotografií Piotra Szymona. Slova Bozeny Czastka – Szymon, myslím dokonale, vystihují charakter výstavy, jejíž vernisáž jsem navštívila. Galerie Opera v divadle Jiřího Myrona v Ostravě uvedla tak trochu retrospektivní výstavu tohoto jedinečného polského dokumentaristy, jehož životní osud se před pár lety naplnil. Od 17.května do 6.června 2007 jste se ve foyeru divadla mohli pokorně procházet kolem čistých fotografií čistého člověka. Černobílé zvětšeniny v jednoduchých rámech nám vyjevují tváře, ruce, záda i oči lidí, poutníků. Malý, ale za vše dýchající výsek z velké práce. Stěžejní téma Kalwarie Zebrzydowske jakoby představuje fotografický přístup Piotra Szymona. Podle neuvěřitelné síly, která ze snímků čiší, se snažím pochopit, jaký byl Piotr Szymon a co nám všem prostřednictvím fotoaparátu zanechal. -
20/8/2007
zobraz celý textJindřich Štyrský – Dům u Kamenného zvonu, 30.5. – 9.9.2007
Jindřich Štyrský (1899 – 1942) patří mezi přední autory české meziválečné kultury. Známe ho především jako malíře a výtvarníka, ale tento mnohostranný umělec se výrazně zapsal i na poli surrealistické fotografie, kterou, ač se jí aktivně zabýval pouze dva roky, přeci jen dokázal značně ovlivnit, především svými třemi početnými soubory. Monumentální odkaz Jindřicha Štyrského je do 9. září k vidění v pražské galerii Dům u Kamenného zvonu.
Expozice sestává z velmi pečlivě tematicky vybraných a z celého světa shromážděných uměleckých děl, které ilustrují Štyrského umělecký vývoj. Jsou zde k vidění přelomová díla jeho tvorby, jako kupříkladu obraz Trauma zrození, které autor namaloval bezprostředně po svém pobytu v nemocnici, v létě 1935. Dalo by se říci, že téma smrti a sexu je v jeho díle všudypřítomné. Velmi výrazně jej lze cítit v souborech Stěhovací kabinet (1934), který je plný sarkasmu, krutosti a humoru nebo Emilie ke mně přichází ve snu (1933), kde Štýrský využil koláže s pornografickými motivy, vedle motivů funerálních, symbolizujících smrt.
Z doprovodných textů výstavy se lze dozvědět plno zajímavých informací, které divákovi pomáhají pochopit kontinuitu autorova díla s jeho životními osudy. Tak se kupříkladu dozvídáme, že postava Emilie, přicházející ve snu, je dle dohadů inspirována postavou Štyrského starší nevlastní sestry Marie Křivohlavové, která zemřela ve věku 21 let. Zde by se jistě dala nalézt ona analogie spojení sexuální touhy, představ a motivů smrti, mnohdy s přesahem do morbidity.
-
10/8/2007
zobraz celý textWolfgang Traeger – Artists portraits
Yoko Ono
1.8.2007 – 1.9.2007
GVU Ostrava-Dům uměníFluxus v Ostravě! Vyjímečným a možno říci průlomovým počinem je projekt, jehož součástí je výstava německého fotografa Wolfganga Traegera v ostravském Domě umění, zaměřujícího svou pozornost na volné společenství umělců celého světa kterému dal George Maciunas v 60-tých letech minulého století jméno Fluxus. Dnes světoznámé hnutí díky např. mail-artu, a také jedné ze základních charakteristik – propojení umělců různých odvětví a také zemí světa. Výstava je částí multimediálního projektu ve spolupráci s Čechoameričanem Petrem Kotíkem, žijícím trvale v New Yorku, hudebníkem a dirigentem jehož hlavní zásluhou je založení Společnosti nové hudby v Ostravě. Tato společnost uvádí na jeviště, většinou poprvé, díla současných mladých autorů vážné hudby celého světa pod názvem Dny nové hudby. Pozoruhodné je, že se přesně v duchu fluxových aktivit podařilo propojit v čase a prostoru výstavu fotografií akcí hnutí Fluxus a Dny nové hudby – špičkovou hudební událost, na níž se podílí Janáčkova filharmonie, která bude 31.8.2007 interpretovat skladby členů Fluxu např. Benjamina Pattersona, Yoko Ono, Emmetta Williamse, Milana Knížáka a dalších. Další zajímavostí bezesporu je, že hudebník Ben Patterson, jeden ze zakladatelů hnutí Fluxus, provede osobně 24.8., jednu ze svých akcí-událostí přímo ve výstavních prostorách.
-
6/8/2007
zobraz celý textWolfgang Träger – ARTISTS PORTRAITS
Galerie výtvarného umění v Ostravě spolu s Ostravským centrem nové hudby
Vás zvou 1. srpna v 17 hod. na zahájení výstavyWolfgang Träger – ARTISTS PORTRAITS
Jedná o fotografie německého autora, zabývajícího se posledních 20 let skupinou Fluxus.Překvapení v průběhu výstavy:
BEN PATTERSON EVENT – PERFORMANCE
i autogramiáda se uskuteční v pátek 24. 8. v 16 hodin.
Výstava potrva do 1. září 2007 / otevřeno út-ne 10:00 – 13:00, 13:30 – 18:00.