Menu

10/8/2007

Wolfgang Traeger – Artists portraits

Yoko Ono
  

1.8.2007 – 1.9.2007     
GVU Ostrava-Dům umění

Fluxus v Ostravě! Vyjímečným a možno říci průlomovým počinem je projekt, jehož součástí je výstava německého fotografa Wolfganga Traegera v ostravském Domě umění, zaměřujícího svou pozornost na volné společenství umělců celého světa kterému dal George Maciunas v 60-tých letech minulého století jméno Fluxus. Dnes světoznámé hnutí díky např. mail-artu, a také jedné ze základních charakteristik – propojení umělců různých odvětví a také zemí světa. Výstava je částí multimediálního projektu ve spolupráci s Čechoameričanem Petrem Kotíkem, žijícím trvale v New Yorku, hudebníkem a dirigentem jehož hlavní zásluhou je založení Společnosti nové hudby v Ostravě. Tato společnost uvádí na jeviště, většinou poprvé, díla současných mladých autorů vážné hudby celého světa pod názvem Dny nové hudby. Pozoruhodné je, že se přesně v duchu fluxových aktivit  podařilo propojit v čase a prostoru výstavu fotografií akcí hnutí Fluxus a Dny nové hudby – špičkovou hudební událost, na níž se podílí Janáčkova filharmonie, která bude 31.8.2007 interpretovat skladby členů Fluxu např. Benjamina Pattersona, Yoko Ono, Emmetta Williamse, Milana Knížáka a dalších. Další zajímavostí bezesporu je, že hudebník Ben Patterson, jeden ze zakladatelů hnutí Fluxus, provede osobně 24.8., jednu ze svých akcí-událostí přímo ve výstavních prostorách.

Ben Patterson
  
Ben Patterson
  
Hnutí Fluxus – z latiny proud, tok, bylo z velké části inspirováno newyorským hudebníkem a performerem, jež byl ovlivněn buddhistickou teorií „že všechno je možné – všechno je umění“ Johnem Cagem. První akce se uskutečňují zhruba od r. 1961. Filozofie hnutí konceptuálního a intermediálního umění zde balancuje na mezi, za  níž se stává svou vlastní parodií, aneb „nastolit  tvořivý zmatek pomocí absurdních nebo humorných esencí.“ Do totalitního Československa zavítal první happening širšího okruhu členů Fluxu o 5 let později – 1966 – v klubu Reduta v Praze s nulovou publicitou.

Ostravská kolekce  z let –1989 až  2007 německého fotografa W. Traegra(1957) sleduje „fluxový proud“ v současnosti. Na snímcích můžeme vysledovat dvě linie – užší – portréty – záběry detailů tváře, gesta rukou, s minimálním náznakem určujícího prostředí, kde hlavní význam nese expresivita tváře či gesta umělce a širší záběry zachycující do značné míry atmosféru akce. Nebojí se vyfotografovat celou figuru v klidu před neutrálním pozadím v případě že jej zaujal excentrický oděv umělce(Gilbert a George). K své práci říká: „ Portrétování umělců byla pro mne vždy zvláštní výzva. Jde o mnohem víc než o snímání jejich podob a díla. Kontakt s jejich prací předpokládá zahrnout do portrétu jejich osobitost a charakter.“ Wolfgang Traeger svými fotografiemi hnutí Fluxus navazuje na tradici fotodokumentaristů pracujících reportážním způsobem na špičkové úrovni od např. D. Davidsona, přes E. Smithe až po Hanse Cibulku dokumentujícího v 70.-80.letech performance skupiny „Vídenští akcionisté“. Z našich nelze nezmínit např. K. Hájka fotoreportéra časopisů nakladatelství Melantrich jehož portrét „Černá madona“ obletěl svět, B. Holomíčka zachycujícího mj. undergroundová – bytová divadla v 60.-70.letech, nebo současného vynikajícího fotografa událostí K. Cudlína.

Výstavní soubor tvoří130 snímků. Z toho 80 černobílých –  formátu 40x53cm, a 50 barevných fotografií formátu 20x30 cm, podlepených na plastikové podložce. Všechny pozitivy jsou digitální tisky. Do r. 2001 pracuje autor na klasický kinofilm Nikonem, zhruba od r. 2001 pracuje digitálním fotoaparátem Canon s rozlišením 8MPx. Výstavou Artists portraits se ostravská galerie Dům umění řadí k prestižní skupině galerií které poctil svou návštěvou nekonečně živý proud současného světového umění jménem Fluxus.


V Ostravě 8.8.2007
Vladimír Šulc

Partner