Logo
  • Aktuálně
  • Archiv
Menu
    
  • 8/1/2006

    Month of Photography 2005 in Bratislava

    Exhibition Slovakia 2001-2005
      
    The main event of the fifteenth annual Month of Photography in Bratislava took place right at the festival’s beginning in early November. This was the ceremonial opening of the Central European House of Photography in the historic building in Prepoštská street which for many years has been the home of the Profil photography gallery and the festival’s main organiser, FOTOFO. The City of Bratislava provided FOTOFO with the entire building, located in the centre of Old Town, for a symbolic lease of one Slovak crown per year and thus, together with the Slovak Ministry of Culture and the District of Bratislava, helped in the founding of a photographic institution with three floors of exhibition spaces, offices and a photographic library named after photographic scholar Vladimír Vorobjov. In addition to the House of Photography, which recently moved from Poprad to Liptovský Mikuláš, Slovakia is now home to another important photographic centre, which is even planning to open a Museum of Slovak Photography.
    zobraz celý text
  • 
  • 8/1/2006

    Bratislavský Měsíc fotografie 2005

    Andrzej Kramarz a Weronika Lodzińska
    na zahájení své výstavy
       
    Největší událost patnáctého ročníku Měsíce fotografie v Bratislavě se odehrála hned v jeho úvodu na začátku listopadu. Bylo jí slavnostní otevření Středoevropského domu fotografie v historickém domě v Prepoštské ulici, kde už řadu let sídlila fotografická galerie Profil a Společnost FOTOFO, hlavní pořadatel Měsíce fotografie. Bratislavský magistrát pronajal Společnosti FOTOFO celý dům v centru Starého Města za symbolickou jednu korunu ročně a spolu s Ministerstvem kultury Slovenské republiky a Bratislavským krajem tak přispěl ke zřízení fotografické instituce, která zahrnuje výstavní prostory ve třech podlažích, kanceláře a fotografickou knihovnu, pojmenovanou po fotografickém teoretikovi a pedagogovi Vladimíru Vorobjovovi. Slovensko tak má vedle Domu fotografie, jenž se nedávno  přestěhoval z Popradu do Liptovského Mikuláše,  další významné fotografické centrum, které plánuje i zřízení Muzea slovenské fotografie.

    zobraz celý text
  • 
  • 8/1/2006

    6. ročník fotografického festivalu Funkeho Kolín 2005

    Lucia Nimcová, z cyklu Periferie, 2001
      

    Již šestý ročník fotografického festivalu Funkeho Kolín 2005, jímž jsme se mohli procházet v říjnu 2005, byl tentokrát spojen s tématem města. Jak se uvádí již v informačním letáčku, „je pro naši společnost fenomén města a městského života určujícím prvkem civilizace a snahou festivalu je ukázat, jak současné město a městský život formuje (či deformuje) své obyvatele“ – v tomto případě koncepce a prezentace festivalu dala potenciálnímu divákovi možnost celkem dobře poznat historickou část města Kolína, neboť některé expozice bylo možné nalézt jen pomocí názvů ulic a čísel popisných udaných v informačním letáčku, který bylo možné sehnat v informačním centru města Kolína, případně na webových stránkách věnovaných tomuto festivalu.

     

    zobraz celý text
  • 
  • 8/1/2006

    150 let španělské fotografie

    Robert Capa, Barcelona, srpen 1936
       

    29. 11. – 30. 12. 2005  Ostravské muzeum

    „Fotografie nám neukazuje nehybnost minulosti, ale pravý opak. Je to chvění postupných událostí, nezakřivené paměti. Pouze fotografie nám říká po pravdě, že ti, kteří žili v minulosti, se nám podobají.“

    Těmito slovy začíná unikátní výstava, která prostřednictvím fotografie mapuje minulost země, historické události i prostý život všech sociálních vrstev španělské společnosti za posledních 150 let. Celá výstavní kolekce je vyvrcholením dvacetileté práce kurátora Publio Lopéze Mondéjara, který se svou výstavou putuje po evropských metropolích, pouze v České republice udělali autoři výjimku a místo Prahy volili k expozici Ostravu. Na čemž měla nedílnou zásluhu kulturní atašé španělského velvyslanectví v Praze Victorie Gonzáles, která má k Ostravě vřelý vztah.

     

     

     

     

    zobraz celý text
  • 
  • 3/1/2006

    ANTONÍN KRATOCHVÍL – RETROSPEKTIVA

    Antonín Kratochvíl, Maďarsko, 1992,
    z cyklu Broken Dreams
      

    Brno, Dům umění, září-listopad 2005

     Hudebně pojatá vernisáž zahájila v brněnském Domě umění dne 14. září retrospektivní výstavu fotografií již osmatřicet let v emigraci žijícího Čecha Antonína Kratochvíla. Expozici, čítající téměř 120 černobílých fotografií, rozděluje několik tematicky diferencovaných okruhů, jimž koresponduje vhodná prostorová instalace děl, naznačující tak tvůrcovo zaměření.




    zobraz celý text
  • 
  • 25/12/2005

    01 / Momentka Tomáše Pospěcha

    Když se dívám z vlaku cestou z Prahy do Zlína na sněhem beznadějně zasypané české a moravské vesnice, vybavuje se mi melancholická idyla Ladových zimních motivů, vlastně Ladovy celoživotní variace na jedinou vesnici – rodné Hrusice. A současně s nimi i další obrazy, které výrazně formují vizuální představu českého venkova: snímky Jindřicha  Štreita ze sudetských vesnic Bruntálska. Mnohokrát jsem přemýšlel, proč na jeho dnes už legendárních fotografiích socialistické vesnice z osmdesátých let nenajdeme ani náznak romantické idyly, odkaz na Arkádii, pastorále. Proč se na vesnice, kde vyrůstal a dodnes žije, nedíval očima, které byly tehdejším československém dokumentu přijímány s nadšením: s romantickým obdivem k „posledním rájům“, tedy prostém životu v tradici, harmonickém soužití člověka s přírodou a zvířaty, jak je tomu u fotografií horalů na Liptovsku Martina Martinčeka nebo u snímků poutníků Markéty Luskačové.

    S dokumentární fotografií je to v našem prostředí vůbec zvláštní. Ostatně, obdobně jako s Ladovými obrazy, které jsou rovněž tak zdánlivě všem dobře srozumitelné, že je nebereme vážně a málokdo je ochoten se nad nimi zamýšlet. V kontextu současného uměleckého provozu zahlceného kontexty a komentáři se zdá, že dokumentární fotografie poskytuje oázu bezproblémové čitelnosti a všeobecného porozumění. Jazyk dokumentu je obecně vnímán jako bezprostřední, neproblematický. Nejenom, že tato lstivá zdánlivá srozumitelnost některé diváky a historiky umění přímo odpuzuje a znemožňuje fotografie patřičně vnímat, ale tato snadná klouzavost čtení selhává i v případě zakladatelských osobností fotožurnalismu, jako je Werner Bischof, jehož celoživotní tvorbu do 19. února představuje Obecní dům v Praze. Také já jsem měl představu přílišné popisnosti a tedy nudy. O to překvapivější pak byla návštěva výstavy.

    U nás chybí pro dokumentární pojetí fotografie institucionální podpora. Grantů nebo reprezentativních soutěží je minimum, obrazoví redaktoři nejeví o dokument zájem, pro galerie, historiky umění a sběratele je na absolutním okraji umění. Ani ti nejlepší čeští dokumentaristé se svojí tvorbou neuživí. O to je překvapivější, kolika výraznými českými dokumentaristy se tato země může pochlubit.

    Tomáš Pospěch
    Autor je historik umění a fotograf
    Reflex 29. prosince 2005

    zobraz celý text
  • 
  • 6/12/2005

    Opava na prahu nového tisíciletí (První výstava)

    Jiří Hrdina, Z cyklu
    Moje cesta Opavou, Tesco
      

    Opava, Kabinet fotografie Domu umění, Pekařská 12,
    8. 12. 2005 – 15. 1. 2006, vernisáž 8. 12. 2005 v 17 hodin.
    Otevřeno úterý-neděle 10-17 hodin

    Mezi specifika studijního programu Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě patří dlouhodobé fotografické projekty, které v  takovém rozsahu a tak často nepořádá žádná jiná z šesti českých vysokých škol se specializovanou výukou fotografie. Účast v těchto projektech totiž studentům poskytuje vynikající příležitost si v praxi vyzkoušet mnohé poznatky z dokumentární, reportážní, portrétní i krajinářské fotografie i z fotografie architektury nebo psychologie či sociologie, naučit se pracovat v týmu, realizovat konkrétní tematická zadání a v neposlední řadě i naučit se vybírat z velkého množství pořízených snímků ty nejlepší pro výstavní a publikační účely. Fotografie, které v rámci těchto projektů vznikají, mají značný historický význam, protože jsou vizuálním svědectvím o typických aspektech života v určité době a v určitém regionu.

    zobraz celý text
  • 
  • 29/11/2005

    Macijauskas a Požerskis v ostravské galerii Opera

    Aleksandras Macijauskas, z cyklu !
    Litevské trhy, 70. léta
       
    Aleksandras Macijauskas: Svět je krásný, Romualdas Požerskis: Zahrady vzpomínek. Ostrava, galerie Opera, 8. – 24. 11. 2005.

    Když jsem v první polovině 80. let připravil výstavu litevské dokumentární fotografie pro ostravskou galerii Fotochema, byla po několika dnech místním oddělením StB uzavřena a všechny exponáty byly zkonfiskovány a poslány KGB do Vilniusu, kde se rozpoutala dlouhá série výslechů a perzekucí litevských fotografů. To vše vyvolalo udání jednoho ideologicky bedlivého ostravského fotoamatéra, jemuž se mnohé vystavené snímky zdály příliš depresivní, naturalistické a znevažující Sovětský svaz. Přitom šlo o svrchovaně autentické fotografie obyčejného litevského života -  Macijauskasovy expresivní snímky z tržišť pod širým nebem, Požerskisovy lyrické záběry z náboženských poutí, Sutkusovy melancholické portréty litevských vesničanů, Luckusovy snímky z předměstí litevských měst, Šontovy citlivé záběry mentálně postižených dětí. Fotografie, které byly bez větších potíží vystavovány v Litvě a v zahraničí a které občas publikoval i měsíčník Sovetskoje foto. Zásah horlivé ostravské StB upozornil, že to byly práce výjimečné v kontextu tehdejší  sovětské fotografie, v níž stále ještě dominovaly dozvuky jednoznačně optimisticky laděného socialistického realismu.

    zobraz celý text
  • «
  • 1
  • …
  • 137
  • 138
  • 139
  • 140
  • 141
  • 142
  • 143
  • …
  • 161
  • »
  • Facebook
  • Instagram

Partner

Aktuality | Archiv

Photorevue © 2019

Veškeré informace zde zveřejněné vyjadřují osobní názory jednotlivých autorů. Kopírování nebo přetiskování či jiné šíření materiálů pro jinou než vlastní potřebu je povoleno pouze se svolením redakce a uvedením zdroje.

PhotoRevue.com
Vydává Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě,
vychází od 23. 06. 2002, ISSN 1214-2913.
Redakce Vladimír Birgus, Ondřej Durczak, Josef Moucha