-
-
-
19/11/2011
zobraz celý textFESTIVAL ENCONTROS DA IMAGEM V PORTUGALSKÉ BRAZE
Dragan Tomas, z cyklu Opustit cestu Hned dva mezinárodní festivaly byly letos v říjnu zasvěceny různým proudům dokumentární fotografie. Nizozemský Noorderlicht v Groningenu měl téma Metropole – městský život v urbanizované době, zatímco festival Rencontros da Imagem v portugalské Braze se jmenoval Nové vize o sociálně dokumentární fotografie. Oba byly daleko svěžejší než striktně fotožurnalistický festival ve francouzském Perpignonu, který během září představoval hlavně tradičně zaměřenou fotožurnalistiku, prožívající hlubokou krizi.
-
-
-
19/11/2011
zobraz celý textSetkání fotografických škol v Ústí nad Labem
Prezentace ITF na sympoziu V roce 1989 bylo možno v celém Československu studovat fotografii na jediné vysoké škole – Akademii múzických umění v Praze. Na její filmové a televizní fakultě vznikla v roce 1975 z iniciativy prof. Jána Šmoka samostatná katedra fotografie, ale už o patnáct let dříve se tam první studenti fotografie objevili na katedře kamery. Dnes má v českých zemích šest vysokých škol samostatné studijní programy v oboru fotografie. Od roku 2003 se jejich pedagogové a studenti pravidelně setkávali a vyměňovali zkušenosti na některé z nich. Po setkáních v Opavě, Praze, Ústí nad Labem, Zlíně a Bratislavě (tamní VŠVU se jich také vždy zúčastňovala) však následovala několikaletá pauza, kterou až nyní v Ústí nad Labem ukončila společná výstava šesti českých a jedné slovenské vysoké školy s výukou fotografie a dvoudenní sympozium ve dnech 20. a 21. října 2011. Pořadatelé z Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem připravili přehlídku studentských prací skutečně velkoryse. V rozsáhlé Galerii Emily Filly a v celém podlaží Muzea města Ústí nad Labem dostalo osmašedesát autorů možnost až do 2. prosince představit ukázky ze svých prací fotografií, projekcí a intermediálních objektů.
-
16/11/2011
zobraz celý textFotografie jako fotografie
Josef Moucha Kap Arkona 1986 Fotografie jako fotografie
Hledání vizualismu na příkladu tvorby Karla Kameníka, Josefa Mouchy a Bořka Sousedíka
„…myslím, že nejlepší snímky jsou ty, které jako dobrý akumulátor obsahují nejvíc energie, kterou můžeme čerpat jejich pozorováním. Musí to
být pevné vizuální celky, jejichž smysl je v nich samých a nikoli mimo ně
v tom, co zobrazují.“ (Dopis B. Sousedíka adresovaný A. Dufkovi, 5. 4. 1985)
-
16/11/2011
zobraz celý textSocialistické ženy a fetišismus
Socialistické ženy a fetišismus
Tomáš Pospěch
Reinkarnovat senzaci a kontroverzi, kterou vzbudilo první české uvedení Miroslava Tichého v Brně v roce 2006, se pokusila Galerie hlavního města Prahy výstavou v druhém patře Staroměstské radnice. Tichého fotografie a příběh kolem nich je v pěti posledních letech nahlížen z mnoha stran a vzbuzuje tolik otázek, až se v prvé řadě nabízí otázka, s čím v krátkém článku začít, čemu věnovat pozornost a co ponechat stranou.
-
16/11/2011
zobraz celý textČeská společnost ve fotografii
Pohled do instalace Na okraj k výstavám Tenkrát na Východě a Via lucis 1989-2009
Tomáš Pospěch
Přednáška přináší pohled historika umění na práci s fotografickým materiálem, který nese řadu vědomých odkazů ke společenské a politické situaci české společnosti. Soustředí se na otázky, které vznikaly při přípravě výstav Tenkrát na Východě 1948-1989 (Dům U Kamenného zvonu, GHMP, Praha, 2009) a Via lucis 1989-2009, Česká společnost ve fotografii (Dům umění, Bratislava, 2009 a Národní muzeum fotografie, Jindřichův Hradec, 2010).