-
-
13/11/2012
zobraz celý textOFF festival
Dominika Jackuliaková, Osobní příběhy, 2011, z výstavy I - Autoportréty studentů ITF OFF_festival.
Prínosná, prekvapivá, očarujúca, desivá, krásna aj gýčová, bizarná.
Súčasná fotografia.
Bratislavský Mesiac fotografie. Platforma prepájajúca rozmanitosť výstavných priestorov prevažne v bratislavskom Starom meste za účelom prezentácie fotografického umenia a kryštalizácie pohľadu na toto médium. Odbornej i laickej verejnosti prináša výstavy, workshopy, diskusie a stáva sa tak výraznou mienkotvornou prehliadkou v oblasti fotografie na Slovensku. Spája historizujúci výber prác majstrov fotografie (Robert Capa, Lewis Hine, Vilém Reichmann), so selekciou prác najsúčasnejších autorov (Mladá ruská fotografia, Šymon Kliman, Andrej Balco, Walter Bergmoser, Daniel Kovalovszky, William Ropp, a iný). Avšak 22. ročník konajúci sa v novembri roku 2012 z môjho pohľadu, až na niektoré výnimky (Nikita Pirogov a Oleg Borodin - Mladá ruská fotografia - Dom umenia, Heinz Cibulka - Open Gallery) neponúkol takmer žiaden čerstvý fotografický zážitok, exaltujúcu výstavu novej tváre a sviežeho prístupu k fotografii. Veľkým to zadosťučinením v tomto smere sa stal OFF_festival, venovaný dnešnej fotografii, paralelne k Mesiacu fotografie prebiehajúci v priestoroch Pisztoryho palácu.
TEXT pdf OFF festival 2012 David Koronczi
-
10/11/2012
zobraz celý textVýstava Jindřicha Marca, Jindřicha Štreita a Vladimíra Birguse „Evropané“ na Měsíci fotografie ve Vídni
Plakát s fotografií Jinřicha Marca Varšava 1947 České centrum ve Vídni (Herrengasse 17) od 7. listopadu do 7. prosince 2012 hostí výstavu „Evropané“. Autory takto nazvaného souboru fotografií, který už byl s velkým ohlasem představen např. v Leica Gallery v New Yorku, jsou tři přední čeští tvůrci. A dva z nich – Vladimíra Birguse a Jindřicha Štreita – dobře známe i v Opavě. Vždyť dlouhodobě pedagogicky působí na zdejším Institutu tvůrčí fotografie.
-
-
-
8/11/2012
zobraz celý textINTERPRETACE AKTU
„Každá epocha má svůj optický problém a rozvíjí jinou představu o viditelném světě. Vnímání vůbec nezůstává konstantní, střídá se, mění a rozvíjí se vždy v souvislosti se zvláštními požadavky daného historického okamžiku.“
Raoul Hausmann (Moderní fotografie jako duchovní proces)
„V dějinách prošel akt (původní označení pro studii pohybu nebo postoje nahého lidského těla) řadou proměn: od reality k abstrakci, od nevinnosti k erotice, od romantiky k chladné věcnosti. Pochopitelně i zde fungují klasická estetická kritéria: rozmanitost, jednota a harmonie, jež je třeba přijmout, nebo (vědomě) zamítnout. Prvoplánová sexuální vyzývavost aktu má však s mytickým archetypem jen velmi málo společného. Žádná z fotografických technik není tabu. Symbol a ,vnitřní model‘, které zřejmě (logicky) budou stát na konci vaší cesty, představují ,výzvu‘ v plném smyslu tohoto slova – pokus o ,přetavení‘ pomíjivých forem krásy do věčných a dokonalých struktur.“ Těmito slovy se obracím každoročně ke studentům Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě v předmětu věnovaném aktu, který vyučuji na této škole od roku 1996 a jehož zadání je zaměřeno na čtyři základní úkoly. Ty vymezují akt jako oblast figurativního i nefigurativního zobrazení, subjektivní reflexe, ale také interpretace výtvarného díla. Výběr ze separátního zadání s názvem Akt inspirovaný výtvarným uměním je pak tématem této výstavy (jejím těžištěm jsou práce zejména z posledních několika let). Cílem se stalo hledání hranic fotografického zobrazení, inspirované konkrétním dílem, například slavným Duchampovým Aktem sestupujícím ze schodů (Maria Sliwa).
-
-
-
23/10/2012
zobraz celý text