10/11/2012
Výstava Jindřicha Marca, Jindřicha Štreita a Vladimíra Birguse „Evropané“ na Měsíci fotografie ve Vídni
Plakát s fotografií Jinřicha Marca Varšava 1947 |
České centrum ve Vídni (Herrengasse 17) od 7. listopadu do 7. prosince 2012 hostí výstavu „Evropané“. Autory takto nazvaného souboru fotografií, který už byl s velkým ohlasem představen např. v Leica Gallery v New Yorku, jsou tři přední čeští tvůrci. A dva z nich – Vladimíra Birguse a Jindřicha Štreita – dobře známe i v Opavě. Vždyť dlouhodobě pedagogicky působí na zdejším Institutu tvůrčí fotografie.
Expozice v Bank Austria - Jindřich Štreit a Vladimír Birgus |
Jindřich Štreit, Crook, 1995 |
Vladimír Birgus, Benátky, 2011 |
Výstava Evropané v Českém centru ve Vídni |
Velvyslanec ČR v Rakousku Jan Koukal, Vladimír Birgus a rektor Slezské univerzity v Opavě Rudolf Žáček |
Ředitel ČC ve Vídni Martin Krafl (vlevo) a ředitel OFF Photo festivalu v Bratislavě Dušan Kochol (druhý zleva) na vernisáži v Bank Austria |
Ředitel Měsíce fotografie ve Vídni Thomas Licek, Vladimír Birgus a Jindřich Štreit |
Hlavní ideou výstavy nazvané „Europäer / Fotografien von Jindřich Marco, Jindřich Štreit und Vladimír Birgus je představit ve výběru práce trojice renomovaných autorů, kteří ve svém díle zachytili či zachycují Evropany v různých časových obdobích novodobé historie od roku 1945 až po současnost. Proto Jindřich Marco (1921-2000), Jindřich Štreit (1946) a Vladimír Birgus (1954) vystavují každý „své“ Evropany. Marco je hledal třeba v létě 1945 ve válkou zničených Drážďanech a v Berlíně a objevoval je dále v témže čase rovněž v Budapešti a ve Varšavě, Štreit od počátku osmdesátých let na Sovinci, v Rakousku, Francii, Německu a ve Velké Británii, a konečně Birgus jak od konce sedmdesátých let v Praze, Ostravě, Leningradě či v nizozemském Scheveningenu, tak později v devadesátých letech a dále v prvních letech nového tisíciletí v Paříži, Berlíně, Moskvě, Barceloně, ve Vilniusu nebo na řeckém Rhodu.
„Jezdit s fotografií po světě jsme už zvyklí, ale být s ní ve Vídni, na jedné straně nepříliš vzdálené, na straně druhé však pro vývoj a tradice české kultury nejvýznamnější metropoli starého kontinentu, je přece jen trochu jiná kategorie,“ shodli se Birgus se Štreitem. Přesto je jejich vystoupení v rakouském hlavním městě pouhým zlomkem všech aktivit, jimiž jsou oba dlouhodobě známi. Tak první ze jmenovaných se svou tvorbu v daleko širším rozsahu stále seznamuje návštěvníky Muzea Novojičínska v prostorách Žerotínského zámku v Novém Jičíně, druhý v nedávných dnech ukončil výstavu ve slovenském Zvolenu.
Díla představitelů české dokumentární fotografie rozdílných generací, jak je uvádí pozvánka na vernisáž, nebudou ovšem ve Vídni k vidění pouze v Českém centru. Část z nich vytvoří na uvedenou dobu výjimečnou atmosféru též v hlavní budově Rakouské banky (Kundenzentrum der Bank Austria) na adrese Schottengasse 6-8. Obě prezentace se navíc staly součástí Evropského měsíce fotografie, k němuž Vídeň přispívá festivalem Eyes on, který bude zahájen už 30. října a nabídne více než dvě stovky programů, mezi nimiž mají vedle výstav své pevné místo i další akce inspirované tematikou fotografování.
Projekt Evropského měsíce fotografie zaměřený na podporu mezinárodní fotografické scény a posílení spolupráce a umělecké výměny mezi jednotlivými zeměmi vznikl v návaznosti na pařížský Mois de la Photo a z Berlína a Vídně se od roku 2006 už rozšířil také do Bratislavy, Mosky, Lucemburska či do Říma. Zájem umělců a institucí zapojit se do něj odpovídá zájmu návštěvníků, jejichž počet se každoročně zvyšuje a rychle se blíží hranici půl milionu.
Vernisáží obou výstav ve Vídni se zúčastnilo mnoho návštěvníků, mezi nimi i velvyslanec České republiky v Rakousku Jan Koukal, ředitel vídeňského Měsíce fotografie Thomas Licek, rektor Slezské univerzity v Opavě Rudolf Žáček, proděkanka FPF SU Irena Korbelářová či ředitel Českého centra ve Vídni Martin Krafl.
Ivan Augustin