-
-
-
5/12/2012
zobraz celý textVÁLOVKY
"Malá galerie České spořitelny v Kladně Vás srdečně zve na výstavu
fotografií Jiřího Hankeho, Jiřiny Hankeové a Roberta Kisse
VÁLOVKY
* k nedožitým 90. narozinám malířek Jitky a Květy Válových
VERNISÁŽ, kterou zahájí Libuše Jarcovjáková, proběhne už DNES od 18.30.
Výstava je otevřena:
pondělí a středa / 8.30 - 18.00
úterý, čtvrtek, pátek / 8.30 - 17:00
Malá galerie České spořitelny, nám.Svobody 2003, Kladno"
-
28/11/2012
zobraz celý textStudenti ITF vystavovali v italském Miláně
Konference pořádaná v Brescii při příležitosti výstavy. Reprízu společné výstavy českých studentů Institutu tvůrčí fotografie a italských studentů Libera Accademia di Belle Arti di Brescia měli možnost shlédnout návštěvníci v Českém centu v Miláně. Výstavu s názvem Lorem ipsum zahájili 13. listopadu ředitel Českého centra MgA. Václav Šedý, pedagog ITF a fotograf Mgr. Jan Pohribný a prof. Virgilio Fidanza, který vyučuje fotografii na akademii LABA. Cílem projektu Lorem ipsum je propojit kultury těchto zemí prostřednictvím fotografie. Na padesát vystavených fotografií čtrnácti studentů obou zemí ukázalo, že i když jsme všichni evropané, tak každá země má svou jedinečnou identitu.
Samotné vernisáži předcházela konference, kterou uspořádala akademie v Brescii. Na 120 účastníků konference se během přednášky Jana Pohribného mělo možnost seznámit se systémem výuky na Institutu tvůrčí fotografie, shlédnout širší tvorbou studentů prostřednictvím prezentace letošních klauzur a praktických diplomových prací a v následné diskuzi zhodnotit přístupy obou škol k výuce. S projekty popularizace české fotografie, ať už připravovanými, tak i nedávno proběhlé velké retrospektivě fotografií Jana Lukase v Terstu, obeznámil učastníky ředitel Českého centra Václav Šedý.
Jakub Kožial
-
25/11/2012
zobraz celý textDiane Arbus v Amsterodamu
Diane Arbus, Chlapec s cvičným ručním granátem v Central Parku, New Yoek 1962 FOAM, Amsterdam, Keizergracht 609, 26. 10. 2012 – 13. 1. 2013
Velká retrospektivní výstava jedné z nejvýznamnějších fotografek 20. století Diany Arbusové doputovala z Paříže, Winterthuru a Berlína na svou poslední štaci v Amsterodamu. Ačkoliv monografie Arbusové z newyorského nakladatelství Aperture patří s téměř půl miliónem prodaných výtisků k nejúspěšnějším fotografickým knihám, o autorčiných depresích a fantaziích vznikl před šesti lety v Hollywoodu film Diane Arbus. Příběh jedné obsese (v originále Fur. An Imaginary Portrait of Diane Arbus), natočený režisérem Stevenem Shainbergem s Nicole Kidmanovou v hlavní roli (po mém soudu teatrálně vyspekulovaný, ovšem mnoha diváky nadšeně přijatý), její fotografie analyzovali přední teoretici fotografie a ukázky z její tvorby nechybí v žádných seriózních dějinách světové fotografie, berlínská výstava dvou set fotografií ukazuje, že mnoho z díla této americké fotografky je ještě širší veřejnosti neznámé.
-
25/11/2012
zobraz celý text1. ročník Slovak Press Photo – recenzia
Začiatkom októbra sa v Bratislave uskutočnilo vyhodnotenie prvého ročníka novej súťaže reportážnej a dokumentárnej fotografie s názvom Slovak Press Photo. Hneď na začiatku treba povedať, že koncept takejto súťaže nový nie je – jej staršou sestrou je Czech Press Photo prebiehajúca u našich západných susedov od roku 1995, ktorá je zasa lokálnou obdobou o 40 rokov staršej World Press Photo.
Rád by som sa v nasledujúcej krátkej úvahe dotkol dvoch aspektov. Prvým a najdôležitejším sú samozrejme súťažné fotografie. Tým druhým je zamyslenie nad inštitucionálnou stránkou súťaže, jej cieľom i zmyslom pre slovenskú fotografiu.
Organizátori na čele s riaditeľkou súťaže Janou Garvoldtovou zvládli úvodný ročník vo veľkom štýle. Účasť na Slovak Press Photo bola v porovnaní s českou súťažou veľmi slušná, najmä keď uvážime, že šlo o prvý ročník, o ktorom ešte potenciálni súťažiaci nemuseli byť informovaní[1]. Podarilo sa involvovať hviezdne osobnosti, či už do poroty (Marián Pauer, Alan Hyža, Tibor Huszár, Péter Korniss, Tomasz Gudzowaty) alebo ako záštitu či pri slávnostnom vyhlásení výsledkov (prezident SR Ivan Gašparovič, minister kultúry Marek Maďarič, primátor Bratislavy Milan Ftáčnik). Súťaž mala veľmi dobré mediálne pokrytie, v podstate sa nedalo o nej nevedieť. Sponzori jednotlivých súťažných kategórií museli byť isto spokojní. Na vysokej úrovni má spracovanú i svoju webovú prezentáciu[2]. Súťažilo sa v 8 kategóriách, z toho 7 klasických (aktualita, reportáž, šport, príroda, umenie, portrét a mladé talenty) a 1 špecifická pre slovenský priestor (výročie príchodu Cyrila a Metoda na Slovensko).
Ako som bol príjemne prekvapený organizačnou stránkou súťaže, tak ma sklamala úroveň ocenených fotografií, ktorú pri najlepšom môžem označiť prívlastkom kolísavá. Pozrime sa na ne podrobnejšie. Hlavnú cenu získal portrét nedávno zosnulého Karola Kállaya, ikony slovenskej fotografickej scény. Ide o veľmi dobrý ateliérový reklamný portrét: fotografia má presne to, čo dobrá fotografia má mať: tlmené farby, smerové svetlo a uhrančivý, hypnotizujúci pohľad. Výborná fotografia ukazujúca, ako Kállay vyzeral. Ale nie, aký bol. Subjekt samotný na fotografii chýba.
--------------------------------------------------------------------------------
[1] Prihlásených bolo vyše 1500 fotografií od 130 autorov. Pre porovnanie, do Czech Press Photo 2012 prihlásili dovedna 3719 fotografií od 297 autorov vrátane Slovákov, ktorí sa českej súťaže už tradične zúčastňujú. Berúc do úvahy fakt, že Slovensko má približne polovicu obyvateľov než Česká republika, možno obe účasti považovať za porovnateľné.
-
21/11/2012
zobraz celý textStudenti Institutu tvůrčí fotografie v Opavě získali Zlatá oka – nejvyšší ceny Czech Press Photo
Foto: Roman Vondrouš OPAVA – „Máme radost, že naši studenti Roman Vondrouš a Martin Wágner získali první místa v soutěži Czech Press Photo 2012. Jejich snímky bude možné vidět na výstavě vítězných fotografií, kterou zahájí 15. listopadu prezident republiky Václav Klaus v Brožíkově síni Staroměstské radnice v Praze,“ seznámil nás s nejnovějším úspěchem univerzitních fotografů vedoucí Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Slezské univerzity v Opavě prof. PhDr. Vladimír Birgus.
Roman Vondrouš, pracující pro ČTK, získal Zlaté oko, tedy nejvyšší ocenění v kategorii Sport za sérii snímků Steeplechase, Pardubice, Kolesa, Netolice, nafocenou průběžně v červenci až září 2012. Kromě toho mu patří 2. místo v kategorii Lidé, o nichž se mluví, kde porotu zaujal cyklem fotografií pořízených společně s Michalem Kamarytem v období od září 2011 do září 2012 a nazvaným Poslední rok Davida Ratha. Rovněž uspěl v kategorii Aktualita snímkem Václav Havel naposled. Dagmar Havlová ukládá ostatky prezidenta Václava Havla do rodinné hrobky na Vinohradském hřbitově v Praze, který pořídil 4. ledna 2012. Oceněn byl Čestným uznáním.
Martin Wágner, volný fotograf ve svobodném povolání, si převezme Zlaté oko v kategorii Každodenní život a za sérii snímků z let 2011 až 2002 nazvanou Kde začíná Evropa, Rusko. -
20/11/2012
zobraz celý textKonzultace pro zájemce o studium na Institutu tvůrčí fotografie
FPF SU dne 12. 1. 2013
Institut tvůrčí fotografie uspořádá v sobotu 12. 1. 2013 tradiční konzultaci pro zájemce o bakalářské studium tvůrčí fotografie na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě.
Přijímací zkouška na kombinované studium oboru tvůrčí fotografie bakalářského stupně (podrobnější informace na www.slu.cz) proběhne ve dvou kolech, přihlášky spolu s fotografiemi je třeba odeslat na studijní oddělení FPF SU, Bezručovo nám. 13, 746 01 v Opavě do 28. 2. 2013. (První kolo: talentová zkouška bez osobní přítomnosti uchazečů, druhé kolo: písemné testy z dějin fotografie a výtvarného umění, všeobecného přehledu a techniky fotografie a ústní pohovory). Dosavadní výsledky přijímacích talentových zkoušek ukazují na skutečnost, že celá řada uchazečů v nich neuspěje špatným nebo nevyváženým výběrem souboru fotografií, které předkládají zkušební komisi (viz informace o studiu na www.fpf.slu ). Z těchto důvodů ITF každoročně realizuje konzultaci pro zájemce o studium. Ta nejbližší proběhne 12. 1. 2013 od 9 hodin v budově Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě na Bezručově nám. 13, prezentace účastníků bude od 8 hodin. ve velké posluchárně FPF SU na Hauerově ulici 4, cca 3 minuty od hlavní budovy fakulty, kde také proběhnou úvodní krátké přednášky. Samotné konzultace ale určitě budou po skončení úvodní části v několika posluchárnách přímo na Bezručově nám. 13.
Během konzultace budou zájemci seznámeni s organizací studia oboru Tvůrčí fotografie i vlastních přijímacích zkoušek, zaměřením písemných testů, doporučenou literaturou (některá skripta, sylaby a odborné publikace si budou moci na místě zakoupit). Hlavní částí však budou individuální konzultace s pedagogy ITF (prof. PhDr. Vladimír Birgus, prof. Mgr. Jindřich Štreit, doc. MgA. Pavel Mára, Mgr. Jiří Siostrzonek, PhD., Mgr. Václav Podestát, Mgr. MgA. Tomáš Pospěch, Mgr. Jan Pohribný, MgA. Dita Pepe, BcA. Karel Poneš, Miroslav Myška aj.) nad jednotlivými fotografiemi uchazečů s cílem sestavit kvalitní, vyváženou kolekci fotografií pro přijímací talentové zkoušky. Doporučujeme zájemcům přivézt větší počet (cca 20–30, rozhodně ne více) vlastních fotografií pro volný výstavní soubor (pokud možno tematicky i stylově sjednocených), nejlépe ve formátech 18×24 cm – 30×40 cm, dále fotografickou ilustraci (pro výběr 5-8 ks) a stylizovaný autoportrét..
Zájemci o tuto konzultaci se přihlásí do 7. 1. 2013 e-mailem (ivana.mikolasova@fpf.slu.cz)
Bližší informace je možno získat na telefonu 553 684 385 – Ivana Mikolášová. Ukončení konzultace bude kolem 17.00 hod. Ubytování v Opavě si můžete zajistit v různých penzionech (http://www.penziony.cz/ubytovani/opava, http://www.penziony.cz), apartmánech (např. Apartmány Kramer v centru města www.remark.cz/apartmany.html) i jinde.
Kurzovní poplatek činí 150,– Kč. Sledujte webové stránky ITF www.itf.cz a www.photorevue.com.
-