-
-
24/7/2006
zobraz celý textFotografický projekt – Mikroregion Hranicko
Tomáš Pospěch – Hranice
Petr Nagy – Potštát
Hranicko je oblast pozoruhodná svou neobyčejnou nezvláštností. Nikdy v minulosti nemělo to štěstí, že by bylo povšimnuto jako specifická rázovitá oblast, ať už umělecky, národopisně nebo historicky. Vsazeno mezi výrazné regiony Hané, Valašska a Lašska nenese atraktivní, jasně postižitelnou a srozumitelně předatelnou identitu. Není krajem Janáčka, Bezruče, Wolkera, zbojníka Ondráše, oveček, kyprých žen, bohatých krojů, gastronomických pochutin. Ve stínu okolních významnějších oblastí si zde lidé mnohem tišeji, jistě ale se stejnou přirozeností a intenzitou, předávali z generace na generaci, co za svůj život vytvořili: své zkušenosti a niterný vztah k místu.
Region Hranicka, vlastně přirozenou spádovou oblast města Hranic, tvoří téměř třicet obcí. Třiadvacet z nich, včetně měst Hranice a Potštát nebo historických městysů Drahotuš a Hustopeč nad Bečvou, je sloučeno ve sdružení Mikroregion Hranicko. Unikátnost zdejší oblasti nespočívá v souhrnu etnografických zvláštností, ale v podivuhodné přírodní i kulturní trojjedinosti: Na malé územní ploše zde nacházíme tři různé charatery krajiny, formy uspořádání vesnic, odlišně vytvářených mezilidských vztahů i historických okolností: Hornatých bývalých Sudet, údolí Moravské brány a mírné pahorkatiny Záhoří.
-
21/7/2006
zobraz celý textPavel Mára – Heads / Triptychs / Tunnel 2004 – 2006
MĚSTO CHEB, GALERIE 4 – GALERIE FOTOGRAFIE A SPOLEK PŘÁTEL STARÉHO CHEBU
si Vás dovoluji pozval na výstavu velkoformátových fotografií
Pavel Mára
Hlavy / Triptychy / Tunel 2004 – 2006Vernisáž se koná 29. července 2006 v 18 hodin
v kostele sv. Bartoloměje v Křižovnické ulici v Chebu
Výstava potrvá do 24. září 2006V programu vystoupí Komorní duo
Martina Bačova – housle
Věra Binarová – viola
Handel-Halvorsen: Pasacaglia pro nousle a violu
W. A. Mozart: Duo pro housle a violu G durOtevřeno denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin
CHEB CITY, GALERIE 4 (GALLERY OF PHOTOGRAPHS)
AND CLUB OF FRIENDS OF OLD CHEB
would like to invile you to the opening of the big format photographs exhibitionPavel Mára
Heads / Triptychs / Tunnel 2004 – 2006The opening will take place at 6 pm on the 29th of July 2006 at the St. Bartholomaeus church in Křižovnická street in Cheb.
A performance will be given during the opening by the Chamber Duet of
Martina Bačova – viola
Věra Binarová – viola alto
Composers: Handel-Hafvorsen: Pasacaglia for violin and viola alto
W. A. Mozart: duel for the violin and viola alto G dur
The exhibition runs until the 24th of September 2006Open daily except Mondays 9 am – 5 pm
-
19/7/2006
zobraz celý textUkázky snímků z fotografického projektu Obrázky z mé rodné vesnice Lipová - Spansdorf 1915 - 2005
Dovolujeme si všechny pozvat na výstavy k projektu „Obrazy z mé rodné vesnice“, Lipová – Spansdorf 1915-2005. Zde si můžete prohlédnout pár ukázek.
-
17/7/2006
zobraz celý textFotografický projekt „Obrazy z mé rodné vesnice“, Lipová 1915-2005
Dovolujeme si všechny pozvat na výstavy k projektu „Obrazy z mé rodné vesnice“, Lipová – Spansdorf 1915-2005, který vznikal víc než rok a půl.
Neoficiální představení celého souboru, který obsahuje přes sto padesát snímků, proběhne v sobotu 22. července 2006 přímo v obci Lipová u Ústí nad Labem. Od 14 hodin se budete smět projít po obci a přímo pod širým nebem si prohlédnout, jak tato vesnice vypadala před devadesáti lety a nyní.
Vernisáž oficiální výstavy se uskuteční v pátek 4. srpna v kostele sv. Vojtěcha v Ústí nad Labem. Vybrané snímky zde budou vystaveny do 26. srpna. -
13/7/2006
zobraz celý textMiloslav Stibor – Fotografie 1960-1970
České centrum Praha srdečně zve na vernisáž výstavy
Miloslav Stibor – Fotografie 1960-1970,
která se koná ve čtvrtek 13. července v 18 hodin
v ČC Praha, Rytířská 31, Praha 1 -
9/7/2006
zobraz celý text08 / Momentka Tomáše Pospěcha
Navzdory okurkové sezóně to jsou právě letní měsíce, kdy renomované galerie přinášejí zásadní výstavní počiny. Za shlédnutí jistě stojí retrospektiva výrazného slovenského umělce Rudo Sikory ve Veletržním paláci, v druhém patře Staroměstské radnice vystavuje mladá fotografka Alena Kotzmannová, v zahradách Pražského hradu několik velkoformátových snímků připomíná projekt Jana Lukase New York – Pompeje, ale největším zdejším hitem na poli fotografie v hicech letošního léta je výstava nizozemské fotografky Rijneke Dijkstra v Galerii Rudolfinum. Lecjaké tiskoviny přispěchaly s pochvalou na tyto nikterak nápadné snímky a já se ke všeobecnému sborovému chvalozpěvu s radostí připojuji. Zájem o neokázalé barevné portréty adolescentů na bílém pozadí je poměrně překvapivý. Pohoda vanoucí z recenzí je vysvětlitelná nejen časem dovolených a přetrvávající tlakovou výší nad Azorskými ostrovy, ale svědčí o nepochybných kvalitách díla holandské umělkyně. Petr Fišer na iHned.cz popisuje „zvláštní melancholické chvění, které fotografie-obrazy Rineke Dijkstra vyzařují“ a hovoří dokonce o „očistné lázni“, „hledá odpovědi na otázky po pravdivosti a podstatě portrétu, který tak nově definuje“, popisuje její tvorbu Marie Míčová v Ateliéru a Petr Třešňák v Respektu rovnou píše, že „fotí vítr“. Styl přímého pohledu do objektivu poskytuje navzdory poměrné jednoduchosti, snadné zaměnitelnosti autorů a obrazové stereotypnosti rozsáhlou škálu přístupů od individualizace portrétovaných, typologičnosti, sociální dokumentace až po časové komparace a proslavily jej tak slavné světové osobnosti jako Lewis Hine, August Sander a Diane Arbus. Rineke Dijkstra jej dokázala i přes toto silné zastoupení osobitě aktualizovat.
Také válečná reportáž má své legendární osobnosti i ustálená klišé. Janu Šibíkovi se je překročit nepodařilo. Jeho výstava na Staroměstské radnici nazvaná Stories se také dočala vesměs kladných ohlasů a mediální pozornost si bezesporu zaslouží. Ale přes nepochybné řemeslné kvality a osobní nasazení tohoto jediného českého „válečného“ fotografa postrádají jeho snímky osobitý autorský vklad a hlubší přesah. Zůstávají především informací o mediálně exponovaných tématech a bolavých místech současného světa.
Tomáš Pospěch
Autor je historik umění a fotograf
Reflex 9. července 2006 -
19/6/2006
zobraz celý textGraduates of the Institute of Creative Photography, Silesian University in Opava 1991-2006
Opava, Dům umění, Pekařská 12, June 22 – August 20, 2006
The exhibition is organised by the Institute of Creative Photography of the Faculty of Philosophy and Science, Silesian University in Opava, in cooperation with the House of Art in Opava and with financial supportfrom the Silesian University in Opava, the Ministry of Culture of the Czech Republic, the Staturory Town of Opava, the Statutory Town of Ostrava, the Moravian-Silesian Region, the State Cultural Fund of the Czech Republic, and the companies FotoŠkoda, Canon CZ and My Hotel.
Selection of photographs for the exhibition and catalogue: Vladimír Birgus
Graphic design of the catalogue: Otakar Karlas, Barbora Kuklíková
Catalogue (228 pages) published by Silesian Universty and KANT.Over the past fifteen years the Institute of Creative Photography has changed beyond recognition. When the Silesian University was founded in 1991, many were sceptical, given that the Institute had for twenty years been part of the Association of Czech Photographers and that the method of study was distance learning. Today, however, the university is among leaders of six Czech further education institutions that offer photography as an independent field of study. During the past fifteen years the ICP's teaching staff has grown considerably, and the current nine permanent and ten visiting members of staff include a number of eminent photographers and photographic theorists. In the early days of the Silesian University none of the staff members had achieved senior academic qualifications, but the teaching staff now numbers one professor and three associate professors. Students used to have to provide all their own photographic equipment, but they are now able to use well-equipped studios, dark rooms and a computer room, and can also borrow professional cameras. There has been a sharp increase in the number of course applicants - this year almost three hundred applicants took the entrance exams, a record in our short history of photographic education. While at the beginning of the 1990s ICP students were almost all Czech and Slovak, today almost a third are foreign. Most are Poles and Slovaks, but there have also been students from Germany, the US, Italy, France, Croatia, Russia, Ukraine and Belarus. The most important thing, however, are the results of study, and what graduates go on to achieve. This exhibition is designed to provide something of a survey in this regard. Although it is the largest exhibition ever mounted by the Institute of Creative Photography, it is one of a number of public displays of the work of ICP students and graduates. It follows on in particular from two extensive exhibitions, ICP 25/5 in 1996, and ICP – Degree Work 1998-2003, which after premiering in Opava were shown in a number of Czech, Polish and Slovak cities.
-
19/6/2006
zobraz celý textAbsolventi Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě 1991-2006
Absolventi Institutu tvůrčí fotografie
FPF Slezské univerzity v Opavě
1991-2006
Dům umění, Opava, Pekařská 12, 22. 6. – 20. 8. 2006.
(Městská knihovna Petra Bezruče, Základní umělecká škola, Ateliér fotografie Galerie U Jakoba, Opava).
Vernisáž 22. 6. 2006 v 19 hodin.
Repríza: Galerie Opera, Národní divadlo moravskoslezské, OstravaVýstavu pořádá Institut tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě ve spolupráci s Domem umění v Opavě a Národním divadlem moravskoslezským v Ostravě za finanční podpory Slezské univerzity v Opavě, Ministerstva kultury České republiky, statutárního města Opavy, statutárního města Ostravy, Moravskoslezského kraje, Státního fondu kultury České republiky a firem FotoŠkoda, Canon CZ a My Hotel.
Výběr fotografií pro výstavu a katalog: Vladimír Birgus
Grafická úprava katalogu: Otakar Karlas, Barbora KuklíkováBěhem uplynulých patnácti let se Institut tvůrčí fotografie změnil k nepoznání. Jestliže v době vzniku Slezské univerzity se mnozí dívali s nedůvěrou na jeho předchozí dvacetileté působení při Svazu českých fotografů i na dálkový systém studia, dnes má institut přední místo v kontextu šesti českých vysokoškolských pracovišť se samostatným studijním oborem fotografie. Výrazně se rozšířil počet pedagogů ITF, mezi současnými devíti kmenovými a deseti externími pedagogy je řada významných fotografů i teoretiků fotografie. Jestliže v počátcích Slezské univerzity nebyl z pedagogů institutu ani jeden habilitován, dnes v jeho pedagogickém sboru působí jeden profesor a tři docenti. Dříve studenti byli odkázáni jen na vlastní fotografickou techniku, nyní mají k dispozici dobře vybavený ateliér, temné komory i počítačovou učebnu a mohou si půjčovat profesionální fotoaparáty. Prudce vzrostl počet zájemců o studium, bezmála tři stovky uchazečů, kteří se letos přihlásili k přijímacím zkouškám, nemají v nedlouhé historii našeho fotografického školství obdoby. Zatímco začátkem 90. let na ITF studovali téměř výhradně jenom Češi a Slováci, dnes zhruba třetina studentů pochází ze zahraničí a kromě nejpočetněji zastoupených Poláků a Slováků se mezi studenty už objevili občané Německa, USA, Itálie, Chorvatska, Ruska, Ukrajiny a Běloruska. Nejdůležitější však samozřejmě jsou studijní výsledky a uplatnění absolventů v praxi. Tato výstava by měla být jejich určitou bilancí.. I když jde o největší expozici Institutu tvůrčí fotografie, patří do početné série veřejných prezentací prací studentů a absolventů této školy a navazuje zejména na obsáhlé přehlídky ITF 25/5 z roku 1996 a ITF – Diplomové a klauzurní práce 1998-2003, které byly po premiérách v Opavě uvedeny v řadě českých, polských a slovenských měst.