-
-
14/1/2008
zobraz celý textFOTOGRAF
Rene-Burri-LeCorbussier-Vila Savoy-stav1959
FOTOGRAFFotografii a architekturu pojí zvláštní, úzké přátelství. Zdá se, jakoby vedle zachycení lidské tváře byla fotografie zrozena právě pro záznam architektury. V žánru portrétu a místopisu najdeme od počátku vynálezu tohoto média nejvíce snímků. Také současnost je charakteristická nebývalým množstvím fotografických publikací o architektuře a designu. Především „vysoká“ architektura je nám zprostředkovávána a rovněž hodnocena především prostřednictvím fotografií. Z vlastní autopsie známe jen několik málo staveb. Nabízí se tedy úvaha, zda a do jaké míry současní architekti nenavrhují své stavby pro fotoaparát. Je dobře známa iluzívnost fotografie a její schopnost nabízet zcela jiné dojmy, měnit měřítko a perspektivu, vztahy budovy k prostoru. I my jsme byli jistě nejednou zaskočeni nebo přímo zklamáni při spatření známé realizace.Ale v novém čísle Fotografa věnovaném tématu „Architektura“ chceme ze značného množství denodenně vznikajících fotografií architektury všimnout jen poměrně malého, zato však významného segmentu, kdy tvůrce nemíří objektiv fotoaparátu na budovu s cílem víceméně pokorně sloužit prezentaci architektury, ale se záměrem využít stavbu pro vyjádření politických, sociálních, estetických a dalších aspektů. Domy se tak jeví jako objekty, které jsou příhodnými nositeli úvah o mocenských vztazích, životním stylu, dobovém vkusu, nastolují úvahy o plynutí času, entropii nebo i chaosu. -
14/1/2008
zobraz celý textPetr Willert – Life-style
Petr Willert
Petr Willert – Life-style
Hon na babičku, Hon na kočku
Fotografie Petra Willerta (1981) vznikají teprve několik posledních let, ale i tak je můžeme označit za osobitý fenomén. Jestliže Jindřich Štreit na malé ploše Bruntálska do jisté míry naplňuje výrok „vesnice je svět“ a také Viktor Kolář již páté desetiletí podává výpověď o lidské existenci v prostoru Ostravy, o generaci mladšímu a v sousedství žijícímu Petru Willertovi se stalo tímto mnohovrstevnatým mikrosvětem babiččino bytovkové 2+1. V průběhu celého studia v Ateliéru reklamní fotografie Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně až umanutě fotografuje portréty babičky nebo jejích kamarádek, detaily interiérů nebo babičkou vytvářený Hand Made – rukavice, šály a bačkory z různobarevných bavlnek z rozpáraných svetrů. Na „babičce“ si plní povinná školní cvičení, volná témata i rozvíjí „mimoškolní“ tvorbu.Babičin byt v Uničově, městečku na severu Moravy, se nevyznačuje žádnou vnějškovou fotogeničností, právě tak, jako interiér bytu, tak životní styl babičky se nikterak nevymyká „běžným“ babičkám, kterak je důvěrně zná generace dnešních dvacetiletých nebo třicátníků. Na druhé straně ale Petr Willert netěží ani z estetiky banality, která proběhla i českou kotlinou v devadesátých letech. Využívá spíše zkušenosti své generace, nostalgického a politickým kontextem nezatíženého pohledu na životní styl, který je dnes tak vyhroceně „demodé“. V jeho pohledu je patrný vliv atmosféry reklamní školy a zkušenost fotografa módy. -
10/1/2008
zobraz celý textInstitut tvůrčí fotografie v Berlíně
Staszek Heyda
Pod společným názvem Czech Start! byly letos během listopadu a prosince ve třech berlínských galeriích (Brotfabrik Galerie, Fotogalerie Friedrichshein, galerie Českého centra) uvedeny práce studentů a absolventů Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity. Celá prezentace, zahrnující i přednášky a besedy, byla uváděna v rámci veletrhu Fotobild.
Ten se zatím zdaleka nemůže srovnávat s Paris Photem čí s newyorskými a miamskými veletrhy AIPAD. I když disponuje atraktivními prostory ve velkém centru designérských obchodů Stilwerk na rušné Kantstrase, počet vystavovatelů byl daleko menší než u jeho zmíněných konkurentů a úroveň vystavených exponátů byla značně kolísavá. Bylo to dáno především tím, že zatímco na většině fotografických a výtvarných veletrhů vystavují především galerie, které často procházejí přísným sítem výběrových komisí (například na Paris Photo 2007 se dostala jenom asi čtvrtina z více než 300 uchazečů), na Fotobildu se prezentují zejména sami fotografové z mnoha států včetně USA nebo Ruska, kteří jsou ochotni zaplatit nemalé částky za pronájem výstavních ploch, dopravu i ubytování. Někteří z nich si bohužel mysleli, že nejsnadněji prodají podbízivé fotografie s povrchními efekty vytvořenými ve photoshopu. Podobně jako tomu v posledních letech bývá na houstonském Fotofestu však i na Fotobildu bylo důležitější než samotné výstavy výborně zorganizované hodnocení portfolií. Autoři z mnoha zemí na něm mohli získat rady i kontakty od několika desítek ředitelů fotografických festivalů a galerií, kurátorů, kritiků a sběratelů.
-
10/1/2008
zobraz celý textMiloslav Kubeš - Člověče, kdo jsi?
Miloslav Kubeš - Člověče, kdo jsi?
Dům umění v Opavě a Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě Vás srdečně zvou na výstavu dokumentárních fotografií ze šedesátých let 20. století. Výstavu zahájí v úterý 15. ledna 2008 v 17 hodin v Kabinetu fotografie Domu umění v Opavě Daniel Šperl. Výstava se uskutečňuje za finanční podpory Statutárního města Opavy. Otevřeno úterý - neděle 10 - 17 hodin, potrvá do 17. února 2008 . -
4/12/2007
zobraz celý textJan Pohribný – Magické kameny – Tajemný svět prastarých megalitů
Úvodní text: Julian Richards
Vyšlo v říjnu roku 2007 v nakladatelství MERRELL Publishers Ltd, London New York v české verzi v Nakladatelství SLOVART a ve francouzské verzi v nakladatelství TOUCAN.Vzrušující dobrodružná pouť po stopách našich dávných předků a jejich posedlosti týkající se kamene. S více než 250 nádhernými barevnými fotografiemi jsou Magické kameny nejrozsáhlejší fotografickou knihou zabývající se megalitickými monumenty, která kdy byla v Evropě publikována. Evropské megalitické monumenty patří mezi nejstarší a nejtajemnější stavby na světě. Naši dávní předci používali kámen mnoha způsoby: nejen na stavbu svých obydlí a příbytků mrtvých, ale také jako plátna pro své posvátné umění i coby označení a na oslavu země, jejíž neoddělitelnou součástí byli. Díky vzrušujícím a okouzlujícím fotografiím uznávaného českého fotografa Jana Pohribného podávají Magické kameny svědectví o lidské posedlosti kamenem. S více než 250 nádhernými barevnými fotografiemi megalitických nalezišť po celé Evropě a se zasvěceným úvodním slovem Juliana Richardse Magické kameny jistě osloví každého se zájmem o archeologii nebo o mytické aspekty těchto kamenných připomínek naší dávné minulosti.
-
3/12/2007
zobraz celý textOndřej Vala – Ira Tangata-Nový Zéland 2005/2006
Výstava fotografických krajin Ondřeje Valy v průchodu antikvariátu Fiducia zaujme neokázalou prostotou. Barevné a dokonale technicky zpracované záběry exotických míst, stepních planin, pobřeží oceánu, pralesní vegetace, svérázných kopcovitých hřbetů pokrytých romantickými obláčky, mořských zálivů zachycených v okamžicích vystupňované barevnosti doprovázejí krátké texty v místním jazyce. To vše vás spolehlivě přenese na Nový Zéland.
V dnešní době usilovného ekonomického růstu se zřídkakdy naskytne možnost ztišení a zastavení v laskavé náruči “primitivní“ nedotčené krajiny.
Mladý (35) ostravský autor, bez zvláštního výtvarného vzdělání, těmito obrazy tlumočí své pocity: „ Přál bych si, abyste mé snímky vnímali jako výsledek snahy zachytit nezachytitelné, popsat nepopsatelné, zhmotnit momenty, které jsem tam zažíval na každém kroku, úžas a ohromení. Dotyk krásy a dokonalosti. Chvíle, kdy člověk žasne nad dokonalostí díla přírody a kdy, svým způsobem ateista, pocítí dotyk něčeho božského.“
-
3/12/2007
zobraz celý textMiloslav Stibor – Fotografie 1960–1970
Miloslav Stibor бизнес сувениры с нанесением логотипа
Fotografie 1960–1970Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě
a Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě
Vás srdečně zvou na zahájení výstavy
uspořádané k autorovým osmdesátinám.
Výstava, kterou zahájí ve čtvrtek 13. prosince 2007 v 17 hodin
prof. PhDr. Vladimír Birgus, bude otevřena do 23. ledna 2008
vždy jednu hodinu před začátkem představení.
Galerie Opera, Divadlo Jiřího Myrona, Čs. legií 14, Ostrava.
Výstavní projekt je realizován za finanční podpory statutárního města Ostravy a Grantové agentury ČR grantový projekt 408/05/2765. -
28/11/2007
zobraz celý textJindřich Štreit Brána naděje
Sdružení občanů a přátel Malé Strany a Hradčan
Obecní galerie Beseda – Ars Pragensis
Nakladatelství KANTpořádají třetí z řady autorských podvečerů,
věnovaných české fotografii
dovolujeme si vás pozvat
na neformální setkání a výstavuJINDŘICH ŠTREIT
BRÁNA NADĚJEv úterý 27. listopadu 2007 v 18.00 hodin
Ars Pragensis – Malostranské náměstí 27, Praha 1
zahájí Ing. Petr Hejma
starosta Městské části Praha 1
uvede Prof. PhDr. Dr. Tomáš Halík
zahraje Eva Kerlická & Co?
děkujeme za finanční podporu
Městské části Praha 1