-
-
29/1/2015
zobraz celý textDita Pepe v Hospodářských novinách
Jedna žena, desítky mužů. Fotografka zkoumá, jak se změní v jiné rodině
Necítí se být ženskou fotografkou, i když její snímky ukazují proměnu ženské duše v různých prostředích. Dita Pepe svými autoportréty nehledá odpověď po smyslu života, ale zajímá se o to, co by bylo, kdyby… Její přeměny ženy několika mužů si všimli i v zahraničí.
-
-
12/1/2015
zobraz celý textKrótka historia fotografii czeskiej XX wieku
Krótka historia pdf
1
Krótka historia fotografii czeskiej XX wieku
Vladimír Birgus i Jan Mlčoch
Piktorializm
Fotografia czeska nie osiągnęła standardów międzynarodowych aż do początku wieku XX; okresu impresjonistycznego i secesyjnego piktorializmu, który spotkał się ze stosunkowo intensywnym i wyrazistym odbiorem w Austrii i Niemczech. W tym czasie ku fotografii zwrócił się ceniony czeski malarz i ilustrator, Alfons (Alphonse) Mucha, tworząc znakomite portrety i akty, które służyły mu pomocą w malowaniu obrazów. Podobnie jak w innych krajach, pojawiać się zaczęli fotografowie-amatorzy – siła napędowa innowacji. Wykorzystywali oni alternatywne techniki ostatecznego wykańczania odbitek, jak choćby bromolej, guma dwuchromianowa oraz olej, które pozwalały manipulować obrazem fotograficznym już po jego ekspozycji. Uzyskane odbitki są unikatowymi oryginałami opatrzonymi sygnaturą artysty, jako że każda odbitka różni się od kolejnej choćby maleńkim szczegółem. František Drtikol, uważany dziś za pierwszego czeskiego fotografa międzynarodowego formatu, był jedną z kluczowych postaci tej nowej generacji profesjonalnych fotografów z ambicjami artystycznymi. Wielkie znaczenie dla rozwoju fotografii czeskiej miała również działalność amerykańskiego Czecha, Drahomíra Josefa Růžički. Jego purystyczne obrazy, inspirowane przez Alfreda Stieglitza i Clarence’a Hudsona White’a, wywierały gruntowny wpływ, nieprzerwanie aż do okresu powojennego.
Od piktorializmu do nowoczesnej fotografii
Zakończenie pierwszej wojny światowej umożliwiło powstanie niepodległej Czechosłowacji, co wywołało również drastyczne zmiany społeczne, których ślad pozostał nawet w fotografii. Kilku powszechnie znanych mistrzów piktorializmu zwróciło się ku fotografii nowoczesnej, choć bez niezbędnego przyswojenia ideowego zaplecza awangardy fotograficznej. František Drtikol powrócił do swego wcześniejszego dzieła spod znaku art nouveau i symbolizmu, wzbogacił je wszak – prawdopodobnie pod wpływem Jaroslava Rösslera, swego -
-
-
-
-
30/12/2014
zobraz celý textInstytut Twórczej Fotografii przygotował tradycyjne styczniowe konsultacje dla kandydatów na studia licencjackie
Instytut Twórczej Fotografii na Wydziale Filozoficzno – Przyrodniczym Uniwersytetu Śląskiego w Opawie przygotował tradycyjne styczniowe konsultacje dla kandydatów na studia licencjackie. Egzaminy wstępne składają się z dwóch etapów. Pierwszy etap: złożenie teczki, której ocena odbywa się bez obecności kandidáta (28. 2. 2015). Drugi etap: testy pisemne z historii fotografii, historii sztuki, wiedzy ogólnej, techniki fotograficznej oraz rozmowa z kandydatem. Z analizy dotychczasowych wyników egzaminów wstępnych wynika, że wielu kandydatów nie przechodzi do drugiego etapu ze względu na niewłaściwe przygotowanie teczki tzn. zły dobór zdjęć. W odpowiedzi na ten problem organizowane są konsultacje, podczas których pedagogowie Instytutu Twórczej Fotografii merytorycznie i praktycznie pomagają wybrać i ułożyć fotografie. Konsultacje odbędą się 24.1.2015 od godz. 9:00 w budynku Wydziału Filozoficzno – Przyrodniczego Uniwersytetu Śląskiego w Opawie na Bezručovo náměstí 13 w Opawie. O godz. 8:00 rozpocznie się sprawdzenie obecności zarejestrowanych kandydatów.
Podczas konsultacji będzie można zapoznać się z organizacją zarówno studiów w ITF, jak i egzaminów wstępnych, a także uzyskać informacje dotyczące przygotowania do pisemnych testów i otrzymać listę polecanej literatury (sylaby i niektóre publikacje będzie można zakupić na miejscu). Główną częścią konsultacji będą indywidualne rozmowy z pedagogami ITF (prof. PhDr. Vladimír Birgus, prof. Mgr. Jindřich Štreit, Dr.h.c., doc. MgA. Pavel Mára, doc. Mgr. Václav Podestát, Mgr. Tomáš Pospěch, P.h.D., MgA. Karel Poneš, MgA. Štěpánka Stein, MgA. Petr Vilgus, Ph.D., MgA. Marek Malůšek, Miroslav Myška, i inni) na temat prac kandydatów w celu wyboru wartościowego i zrównoważonego zestawu fotografii. Prosimy o przywiezienie fotografii do trzech zadań wymaganych w teczce – głównego, ilustracji fotograficznej i stylizowanego autoportretu. Do konsultacji zadania głównego polecamy przywiezienie większej ilości zdjęć (ok. 20 – 30 szt., nie więcej), najlepiej w formacie 18×24 cm – 30×40 cm.
Zgłoszenia osób zainteresowanych uczestnictwem w konsultacjach przyjmowane są do 22. 1. 2015 za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.