-
-
-
17/10/2014
zobraz celý textDita Pepe na CNN
Zdroj: http://edition.cnn.com/2014/10/15/world/gallery/dita-pepe-portrait-blend-lives/index.html
-
-
-
8/10/2014
zobraz celý textDvakrát potlesk pro čestného doktora Jindřicha Štreita - uznalý v Bratislavě, standing ovation na Horní Bečvě
středa 8. října 2014 8:16 Autor: Ivan AugustinBRATISLAVA, HORNÍ BEČVA - Velký den prožila zásluhou prof. Mgr. Jindřicha Štreita celá Slezská univerzita 2. října ve slovenské metropoli. Dlouholetý pedagog Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty, jehož člověka při denním životním usilování oslavující dílo zná téměř celý svět, tam převzal čestnou hodnost doctor honoris causa.
Udělila mu ji Umělecká rada Vysoké školy výtvarných umění (VŠVU) v Bratislavě, která si připomíná 65. výročí vzniku. J. Štreit na počátku devadesátých let působil na její tehdy nově vzniklé katedře vizuálních médií se specializací na fotografii jako první vyučující dokumentu.
Jeho kontakty se slovenskou kulturou a jejími představiteli jsou však mnohem delší. Laudatio, které v Městském divadle Pavla Országha Hviezdoslava pronesl pohnutí se marně bránící prof. Ľubo Stacho, J. Štreita charakterizovalo jako stavitele mostů mezi českou a slovenskou kulturou. Při formování úzkého vztahu absolventa Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci ke slovenskému kulturnímu prostředí sehrála významnou roli právě Bratislava. Vždyť právě zde našla Štreitova dokumentární fotografická tvorba po jeho návratu z vězení v osmdesátých letech prostor k prezentaci - nejprve v roce 1985 v „Galérii v paneláku“, tedy v bytě Marty a Ľuba Stacha, a později v roce 1988 v salónku kina Pohraničník. „Opět žiju a pracuju,“ napsal J. Štreit Ľ. Stachovi ještě před ní, 22. června 1985, kdy se znovu vrátil k myšlence organizovat četné kulturní aktivity přímo v místě svého prvního pedagogického působení v Sovinci, kde žije dodnes. K prvním výstavám, jež tu připravil, patřila prezentace díla slovenského výtvarného umělce Rudolfa Sikory.
-
8/10/2014
zobraz celý textDoctor honoris causa Jindřich Štreit, první fotograf s tímto titulem
Pedagog opavské fotografické školy převzal v Bratislavě čestný doktorát. Není to maličkost. Jedná se o velké mezinárodní uznání.
Opava – Jindřichu Štreitovi, světoznámému fotografovi a pedagogovi Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty (ITF FPF) Slezské univerzity v Opavě, se dostalo velkého ocenění v podobě mezinárodního uznání. Je totiž historicky prvním fotografem v Česku a na Slovensku, jemuž byl udělen titul Doctor honoris causa. Stalo se tak ve čtvrtek 2. října 2014 v 11.00 hodin v Městském divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislavě. Jindřich Štreit převzal čestný doktorát z rukou akademického malíře Stanislava Stankociho, rektora bratislavské Vysoké školy výtvarných umění, která mu titul udělila a která právě slaví 65. výročí svého založení.
Tím vším ale slavnostní druhý říjen v Bratislavě neskončil. O čtvrté hodině odpolední se v tamní Galerii Medium otevřela výstava Jindřicha Štreita a Rudolfa Fily spojená s křtem knihy nazvané Obraz a slovo. Připomeňme, že slovenskému malíři Rudolfu Filovi byla v tento den udělena stejná čestná hodnost jako jeho příteli Jindřichu Štreitovi. Toho přijeli do Bratislavy podpořit jeho kolegové z ITF včetně děkana FPF Zdeňka Stuchlíka a vedoucího ITF Vladimíra Birguse.
-
30/9/2014
zobraz celý text„Cena Statutárního města Opavy patří celému Institutu tvůrčí fotografie,“ říká jeho vedoucí Vladimír Birgus
úterý 30. září 2014 8:11 Autor: Ivan AugustinOPAVA - Mezi třemi osobnostmi, které letos získaly Cenu Statutárního města Opavy, byl 24. září ve Slezském divadle také prof. PhDr. Vladimír Birgus, vedoucí Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty. „Ocenění nepatří jen mně, ale jistě celému našemu pracovišti,“ uvedl těsně po jeho převzetí a Opavu nazval svým druhým domovem.
„Za dobu, kdy tu působím, bylo už o mně napsáno úplně všechno,“ usmívá se V. Birgus (1954), aby tím naznačil, že čas, který ITF věnuje, se nachyluje ke čtvrtině století, ale zároveň i potvrdil, jak na něj a na nové potřeby za výrazné pomoci kolegů reaguje. „Poslední roky prožíváme ve znamení generační obměny týmu pedagogů. Byl výrazně omlazen,“ specifikuje. Posílily ho osobnosti s pedagogickými zkušenostmi odjinud, Mgr. Štěpánka Stein, Mgr. BcA. Rafał Milach, Mgr. Josef Moucha, MgA. Petr Vilgus, Ph.D., do výuky se už zapojili také někteří z posluchačů doktorského studia (MgA. Mgr. Jan Mahr a MgA. Marek Malůšek).
-