-
-
18/11/2006
zobraz celý textVirtuální poutník vystavuje v Budapešti
Maďarsko, Budapešť, Galerie Impex, 2. 11. 2006 – 2. 12. 2006
Krajinář v domácích papučích – i to může být poznávacím znamením současného konceptuálního umělce. Tomáš Pospěch v budapešťské Galerii Impex přestavuje svůj nedávno vzniklý soubor Krajinky.jpg. Rozehrává zde hru o otázkách ztráty tradic v digitalizovaném prostředí, staví před lidi břemeno odpovědnosti za jejich světy. Světy virtuální: homogenní, odcizené prostory, které nám přesto tolik připomínají známá místa. Ptá se na postavení člověka v kyberprostoru, pixely ohraničuje jejich virtuální existenci. -
1/11/2006
zobraz celý textJAN DYNTERA „middle of homewhere“
Katedra fotografie FAMU v Praze, ITF v Opavě a Galerie Velryba si Vás dovolují pozvat na zahájení výstavy
JAN DYNTERA „middle of homewhere“
v útery 7. 11. 2006 v 18 hodin, Galerie Velryba, Opatovická 24, Praha 1
www.dyntera.com, www.dyntera.com/velryba06/
Výstava potrvá od 7. 11. 2006 do 9. 12. 2006. Otevřeno: po – pá 12 – 21 hod, so 11 – 21 hod, neděle zavřeno.
-
31/10/2006
zobraz celý textJan Schejbal – POSLEDNÍ ZÁKLAĎÁCI
Malá výstavní síň zve Vás a Vaše přátele
na zahájení výstavy fotografiíJan Schejbal – POSLEDNÍ ZÁKLAĎÁCI
ve středu 1. listopadu 2006
v 17 hodin
za osobní účasti autoravýstava potrvá do 25. listopadu
otevřeno od pondělí do soboty 10–17 hodin
Kulturní a společenské centrum Lidové sady Liberec -
23/10/2006
zobraz celý textDIVA DIVAS DIVAM
FotoMosty, Městská kina Uherské Hradiště a Střední průmyslová škola Uherské Hradiště
si vás dovolují pozvat na výstavyDIVA DIVAS DIVAM
Společná výstava devíti (mladých českých) fotografek. Autorkami fotografií jsou:Bendová Markéta, Blochová Zuzana, Krejčová Barbora, Kuklíková Barbora, Lamačová Dita, Novozámská Martina, Prášilová Barbora, Zapletalová Veronika, Zbořilová Zuzana
Výstava fotografií doplňuje program 52. Čtenářské konference Střední průmyslové školy Uherské Hradiště. Tématem konference je „Žena jako osobnost v umění“
-
23/10/2006
zobraz celý textJana Štěpánová – QUEER DANCE
23. 10. - 19. 11. 2006
Vernisáž 28. 10. v rámci zahájení filmového festivalu Mezipatra
Galerie Artistů ve foyer kina Art
Cihlářská 19, Brno
Cyklus barevných fotografií Queer Dance dokumentuje jednu ze současných berlínských sex-subkultur. Svět, v němž se rozpouštějí pevné hranice sexuálních identit, šachovnice, na níž jsou na pokračování rozehrávány nejrůznější partie. Divoký tanec moci a bezmoci, touhy, vášně a závislosti se odehrává v polostínu sklepů, v labyrintech darkroomů, pod záblesky stroboskopů na tanečních parketech.
Cyklus vznikl a vzniká v rámci stipendia vzdělávacího programu EU Socrates/Erasmus na FHTW Berlin. -
20/10/2006
zobraz celý textChvála neostrosti / Petr Velkoborský
Galerie Měsíc ve dne, Nová 3, České Budějovice
si Vás dovoluje pozvat na výstavu fotografiíChvála neostrosti / Petr Velkoborský
vernisáž v pátek 27. října 2006 v 18.00 hodin
galerie otevřena: po-pá od 12.00 do 18.00 hod.
mimo otevírací dobu po domluvě
Výstava potrvá od 27. 10. do 27. 11. 2006
© 2006 Agentura eF, České Budějovice -
16/10/2006
zobraz celý textDevátá sklizeň
Tereza Vlčková
Výstava Atelieru reklamní fotografie FMK UTB ve Zlíně
Galerie Alternativa a Hala 64, Zlín, 13. 10. – 11. 11. 2006
Je tomu devět let, kdy vznikl Atelier reklamní fotografie, osm let od první klauzurní práce, šest let od prvních obhájených bakalářských prací a čtyři roky, co školu opustili první magistři. Přes nekulatost těchto výročí se domníváme, že právě nyní dozrála doba k prvnímu bilancování výsledků práce zlínského atelieru. Výstava a při její příležitosti vydaný katalog je první rozsáhlou prezentací prací studentů reklamní fotografie za krátkou, ani ne desetiletou existenci školy.Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně je dosud nejmladší školou, na které je možno v České republice absolvovat úplné, tedy magisterské vysokoškolské studium v oboru fotografie. Ale ve struktuře šesti českých veřejných vysokých škol s výukou fotografie má zlínský atelier ojedinělé postavení. Hlavní tvůrčí potenciál studentů je zde od začátku studia veden ke kreativní užité fotografii, především k reklamě a módě. Zatímco převládající koncepce ostatních škol směřuje studenta poněkud schizofrenně převážně k volné tvorbě i s vědomím, že naprostá většina z nich se po absolutoriu zaměří na užitou fotografii, zlínští studenti se od prvopočátku hlásí na školu, kde budou intenzívně vyučováni a směřováni k tomu, čemu se také chtějí věnovat v budoucnu.
-
16/10/2006
zobraz celý textJindřich Štreit – Blátivé pastorále
Text k výstavě Jindřich Štreit: Slvoenská národní galerie, Bratislava, Esterházyho palác, 19. 9. – 12. 11. 2006
Jindřich Štreit se výrazně zapsal do dějin české fotografie už v osmdesátých letech dvacátého století ojedinělou ságou o tvrdém životě v horském prostředí, kde od dětství žije. Na malém prostoru několika obcí se mu podařilo zachytit kolektivizovanou socialistickou vesnici doby reálného socialismu, vyjádřit pocit z doby a ještě k tomu přinést osobitou autorskou výpověď o lidském údělu.
Fotografovat začal díky svému otci už v dětství, cíleně pak během studia výtvarné výchovy na pedagogické fakultě v Olomouci. Od tehdejší „výtvarné“ fotografie se jeho zájem záhy přesunul k dokumentu. Po škole působil jako učitel v Rýmařově, Sovinci a později v Jiříkově. Současně studoval v Brně Institut výtvarné fotografie. V dobově oblíbeném stylu fotografií s hrubým zrnem, výrazným kontrastem a dodatečnými tonálními úpravami v temné komoře vytvářel soubory Romové bez romantiky a Divadelní zákulisí. V roce 1977 a znovu ještě o rok později se vydal s tisíci dalšími na týdenní pouť z Varšavy do Čenstochové. Zde poprvé pocítil, že nachází smysl své tvorby a styl, jak se vyjadřovat. Uvolnil se v kompozici, odklonil od dobové formální výtvarnosti a stylizace. Krátce na to, na přelomu let 1978 a 1979, začíná koncepčně fotografovat vesnice Bruntálska, místo, kde od dětství žije. Podle autorových vzpomínek byla definitivním stvrzením tohoto rozhodnutí přednáška Jána Šmoka v Olomouci. Významný pedagog a propagátor fotografie zde údajně vyslovil, že fotograf by měl fotografovat především tam, kde žije. Ostatně, z celé Štreitovy generace českých dokumentaristů jsou nejvýraznější právě ti, kteří se, každý samozřejmě jinak a s jiným autorským naturelem, programově zabývali fotografováním svého nejbližšího okolí, ať už zmíníme Jiřího Hankeho, Bohdana Holomíčka nebo Viktora Koláře.