Menu

18/11/2006

Virtuální poutník vystavuje v Budapešti

Maďarsko, Budapešť, Galerie Impex, 2. 11. 2006 – 2. 12. 2006

Krajinář v domácích papučích – i to může být poznávacím znamením současného konceptuálního umělce. Tomáš Pospěch v budapešťské Galerii Impex přestavuje svůj nedávno vzniklý soubor Krajinky.jpg. Rozehrává zde hru o otázkách ztráty tradic v digitalizovaném prostředí, staví před lidi břemeno odpovědnosti za jejich světy. Světy virtuální: homogenní, odcizené prostory, které nám přesto tolik připomínají známá místa. Ptá se na postavení člověka v kyberprostoru, pixely ohraničuje jejich virtuální existenci.

 

Kontaktní kopie černobílých velkoformátových negativů i jejich čistá adjustace odkazují na tradiční sudkovskou fotografii. Jedinečnost originálu staré fotografie kontrastuje s nahraditelným světem počítačových her, v jejichž prostoru Tomáš Pospěch putoval, aby zachytil své krajinné momentky. Jednoduchost a dostupnost, s jakou v současnosti vcházíme do virtuálního světa, nemůže soupeřit s prožitky, které získával tradiční krajinář zažívající bezprostřední smyslový kontakt s fotografovanou přírodou. Při pohledu na Krajinky.jpg se možná pousmějeme. Bude to ale bohužel pouze nechtěně výsměšné gesto ztráty našich kořenů.

Tato výstava je druhou v pořadí v nově otevřeném prostoru galerie Impex, spolupracující s Photolumen Foundation. Multikulturní podnik propojuje současné umění do jednotného celku otevřeného aktuálním projektům a myšlenkám. Jeho specializací, zejména galerijní části, je podpora a zvýrazňování mladých evropských umělců pracujících s novými médii. Navazuje na dva roky fungující budapešťskou galerii Lumen. Tři místnosti v prvním patře klubu poskytují možnost prezentace středně velkému souboru. Pospěchův jemný cit pro instalaci podpořil celkový příjemný dojem z výstavního konceptu.

Druhým prezentovaným cyklem stejného autora, rozšiřujícím vizi střetávání se umělého disfunkčního světa s reálnými hodnotami, jsou Majitelé hradů a zámků. Sociologické pozorování fenoménu modelů hradů tyčících se v zahrádkách rodinných domků či na sídlištních periferiích nás dovádí k pochybnostem. Je to touha po marném hromadění statků, či lidská malost vlastní ulity? Pospěch opět vnáší do svých tentokrát barevných fotografií prvek nadsázky, střípky vtipného balancující na hranici se stereotypem. Ukazuje nám druhý rozměr sousloví „Můj dům, můj hrad“. Na jeho fotografiích vidíme českého člověka stojícího hrdě nad svým hradem. 

Tomáš Pospěch je autorem vyjadřujícím ve svých pracích hlubokou analýzu současných problémů našeho kulturního okruhu. Je umělcem citlivě reagujícím na zarážející proměny typických fenoménů českých zemí. Čerpá ze svých dřívějších dokumentárních souborů, v nichž nacházel existenciální tíži lidského bytí. Svou budapešťskou výstavou, nám ukazuje, že se právem dostává do povědomí evropské umělecké scény.

Markéta Kubačáková

Partner