-
-
-
1/3/2016
zobraz celý textDita Pepe: Autoportréty 1999 – 2014
Dům umění, Opava, Pekařská 12, 10. 3. – 10. 4. 2016
Dita Pepe prožívá šťastné období. Nejenom v rodině, která je středobodem jejího světa, ale i ve fotografii. Její autoportréty byly zařazeny vedle děl Antona Corbijna, Rineke Diskstra, Anderse Petersena, Thomase Ruffa, Thomase Strutha, Jürgena Tellera a dalších hvězd současného fotografického nebe na výstavu European Portrait Photography since 1990, kterou se po premiéře v BOZAR v Bruselu dočkala repríz v Rotterdamu a v Soluni. Susan Bright o ní píše v knize The Self-Portrait in Contemporary Photography. Měla velkou samostatnou výstavu v Galerii výtvarných umění v Ostravě. Asociace českých profesionálních fotografů ji udělila titul Osobnost české fotografie. Krátce po sobě jí vyšly dvě monografie a její fotografie ilustrovaly dvě knihy. Kniha Intimita, v níž nápaditě spojila vlastní osobité fotografie s archivními záběry a se sugestivními texty Báry Baronové o pohnutých osudech několika žen, získala velkou pozornost čtenářů i médií. Publikovala ve Sternu, v Die Welt, Le Monde, Daily Mail, francouzský televizní kanál Arte o ní natočil film, objevila se v CNN.
-
1/3/2016
zobraz celý textPAVEL MÁRA: CORPUS ETC.
Dům umění, Pekařská 12, Opava, 10. 3. – 10. 4. 2016
Fotograf Pavel Mára (*1951), pedagog Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, představuje v opavském Domě umění retrospektivní průřez svou dosavadní tvorbou. Název výstavy Corpus etc. odkazuje k tematickému výběru z téměř třiceti autorových cyklů, zejména k figurálním Mechanickým corpusům a jim blízkým Černým corpusům: Rodina z let 1997 a 2001. Je pro ně charakteristické zpodobení lidského těla, o němž teoretička fotografie Anna Fárová hovoří v souvislosti s Márovým dílem jako o corpusu. V těchto zobrazeních, primárně neerotických, jsou barva (či její eliminace), světlo, prostor, pohyb a rytmus chápány jako objektivní kategorie (Stanislav Ulver). Součástí expozice jsou i rané abstraktní barevné fotografie ze série Mechanická zátiší z přelomu 70. a 80. let a ikonický Triptych Evy I (1990) z autorova realistického cyklu Triptychy, který již reprezentoval jeho tvorbu na mnoha výstavách doma i v zahraničí, naposledy v roce 2013 v pařížské Galerii Délire en formation (Corps accords) a v loňském roce na Staroměstské radnici v Praze (Retrospektiva/Retrospective). Ústředním dílem je pak monumentální tetraptych Memory XIV ze stejnojmenného souboru z roku 2009. Výstavu doplňuje výpravná retrospektivní monografie s názvem Pavel Mára Fotografie / Photographs 1969–2014 (nakladetelství Mara / KANT, Praha 2015, 318 str., česky, anglicky) a osmiminutové video, které chronologicky mapuje autorovu tvorbu.
-
1/3/2016
zobraz celý text„Weather Permitting” Rafał Milach
wernisaż i spotkanie autorskie: 11.03.2016, godz. 18:00 wystawa czynna do 19.04.2016
Galeria EGO ul. Wyspiańskiego 41/3 60–751 Poznań www.galeriaego.pl
Wystawa jest pierwszą wspólną prezentacją dwóch projektów z Islandii autorstwa Rafała Milacha. Cykl fotografii „In the Car with R” powstał w 2010 r. podczas podróży artysty w towarzystwie islandzkiego pisarza Huldara Breiðfjörða. Pięć lat później spotkali się ponownie podczas realizacji filmu dokumentalnego.
„Weather Permitting” to kompilacja dwóch skrajnie różnych opowieści drogi. Pierwsza – związana jest z najdłuższą trasą, jaką można odbyć wokół Islandii, druga – z krótką przeprawą przez zaśnieżoną przełęcz. Tym co łączy te historie, poza geografią, jest pokonywanie dystansu rozumiane zarówno jako próba poznania „obcego” (fotografia), jak i fizyczne zmaganie się z naturą (film).
„In the Car with R” tekst: Huldar Breiðfjörð
Po islandzku, wyrażenie „zrobić pętlę” (að fara hringinn) zwyczajowo odnosi się do podróżowania drogą krajową numer 1, która okrąża całą wyspę. To trasa, którą większość Islandczyków przebywa przynajmniej raz w życiu; niektórzy z chęcią robią to każdego lata. Indywidualne motywy są oczywiście przeróżne, ale większość wyrusza prawdopodobnie z przeświadczeniem, że okrążając wyspę lepiej pozna swych rodaków i islandzką mentalność oraz przyjrzy się z bliska rodzimym krajobrazom. Takie wyjazdy mogą okazać się jednak ryzykowne, ponieważ po drodze dowiadujemy się więcej nie tylko o sobie samych, ale też o naszych bliskich, zarówno tych mieszkających przy drodze numer 1, jak i siedzących obok w samochodzie. Wiele podróży wokół wyspy kończyło się rozwodami, w wyniku innych rodziły się dzieci. Nie ma też gwarancji, że wyprawa dookoła Islandii pozwoli ją lepiej poznać. W przypadku podróży (i fotografii?) to, co widzisz, jest mniej ważne od tego, z jakiego miejsca na to patrzysz. Zatoczyliśmy krąg. W maju 2010 r., jadąc zielonym Oplem Astrą Station, rocznik 1994. Zamknęliśmy koło po dziesięciu dniach i przejechaniu 1450 kilometrów.
Cykl „In the Car with R” jest częścią projektu „IS(Not)” kolektywu Sputnik Photos.
„Weather Permitting” autorzy: Rafał Milach, Huldar Breiðfjörð, Andrei Liankevich czas trwania: 30 min
Þór mieszka z matką na farmie w północno-zachodniej Islandii. Uczęszcza do szkoły w pobliskiej miejscowości, podczas gdy jego matka opiekuje się ich liczącym dwieście sztuk stadem owiec. Matka i syn są jedynymi mieszkańcami fiordu Ingjaldssandur i co roku muszą się zmagać ze srogimi zimami. Ich sytuację pogarsza fatalny stan jedynej drogi, która prowadzi do cywilizacji przez wysoko położoną i niebezpieczną górską przełęcz. Zimą jest często nieprzejezdna, przez co Þór nieraz całymi tygodniami nie może wrócić do domu. Pomimo że władze lokalne są zobowiązane do odśnieżania drogi, burze śnieżne są nieraz tak gwałtowne, że przejazd nie jest możliwy. Lecz Þór kończy niedługo ostatni obowiązkowy rok w szkole, w związku z czym władze nie będą musiały dłużej odśnieżać drogi, co stawia przyszłość farmy pod znakiem zapytania.
Film jest częścią projektu „Iceland in Residence” kolektywu Sputnik Photos.
kuratorka: Katarzyna Sagatowska
Rafał Milach (ur. 1978) fotograf, twórca książek, kurator. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie (obecnie doktorant i wykładowca na tej uczelni). Od ponad 10 lat realizuje projekty poświęcone transformacji w krajach rosyjskojęzycznych i Europie Środkowo-Wschodniej. Autor książek „The Winners", „Black Sea of Concrete", „7 Rooms", nagradzanych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Stypendysta MKiDN, Magnum Foundation i Europejskiej Fundacji Kultury. Laureat konkursów: World Press Photo, Pictures of the Year International, New York Photo Festival Awards. Współzałożyciel kolektywu Sputnik Photos. Wystawy indywidualne, m.in. C/O Berlin i Zachęta Narodowa Galerii Sztuki. Prace w zbiorach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum w Gliwicach, C/O Berlin, Brandts w Odense (Dania) oraz Kiyosato Museum of Photographic Arts w Japonii. www.rafalmilach.com
-
26/2/2016
zobraz celý textČtvrtstoletí. Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě 1990–2015
Retrospektiva toho nejlepšího, co přinesly klauzurní, bakalářské a diplomové práce za posledních pětadvacet let, přesahuje školní rámec a vyznívá spíše jako přehlídka mladé české, slovenské a polské fotografie a jejích současných trendů. Poprvé jsou v takovém rozsahu společně představena díla absolventů, kteří už získali pevné místo na naší i mezinárodní fotografické scéně (např. Dita Pepe, Lucia Nimcová, Andrej Balco, Tereza Vlčková, Mariusz Forecki, Andrzej Kramarz, Jaroslav Kocián, Barbora a Radim Žůrkovi nebo Evžen Sobek) spolu s nejnovějšími pracemi současných studentů. Rozsáhlá přehlídka ve dvou podlažích nedávné otevřeného Art Centra Galerie 4 v Chebu, největší fotografické galerie v České republice, zahrnuje i makety studentských fotografických knih, teoretické bakalářské, diplomové a disertační práce a ozvučené projekce. Je doprovázena obsáhlým česko-anglickým katalogem. Institut tvůrčí fotografie vznikl v roce1990 jako třetí nejstarší vysokoškolský ústav specializovaný na fotografii v celé postkomunistické Evropě. Se svými více než dvěma sty studentů je dnes největší z osmi tuzemských vysokoškolských pracovišť s fotografickým studijním programem. Výstava je příspěvkem k oslavám 25. výročí vzniku Slezské univerzity v Opavě.
Art Centrum Galerie 4, Františkánské náměstí 1, Cheb 18. 3. – 29. 4. 2016, otevřeno denně kromě pondělí 10 – 18 hod. www.galerie4.cz, www.itf.cz Kurátoři výstavy: Vladimír Birgus, Pavel Mára, Josef Moucha, Václav Podestát, Tomáš Pospěch, Jiří Siostrzonek a Jindřich Štreit
Výstavu zahájí 18. 3. v 18 hodin Vladimír Birgus a Zbyněk Illek. Hudba: Travi McMuffin
-
5/2/2016
zobraz celý textRozhovor Judity Matyášové s Hanou Connor v Lidových novinách
OSTRAVA Fotografka Hana Connor představuje v ostravské Galerii Opera svět Wall Street. Pozoruje obchodníky, turisty nebo náhodné kolemjdoucí, kteří míjejí obří kancelářské budovy newyorské burzy.
Hana Connor se narodila roku 1980 v Praze. Vystudovala fotografii na TAFE University v australském Perthu. Nyní studuje Institut tvůrčí fotografie v Opavě. V Bangladéši fotografovala pro humanitární organizaci Lékaři bez hranic. Od roku 2013 fotografuje newyorský Wall Street. Její první „vážné“ snímky pocházejí z boxerského klubu na Žižkově.
-
3/2/2016
zobraz celý textVýstavu fotografií Jindřicha Štreita zahajoval americký velvyslanec Andrew H. Schapiro
Světoznámý fotograf a pedagog Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě profesor Jindřich Štreit se sešel s americkým velvyslancem Andrewem Schapirem.
Setkání se uskutečnilo v úterý 26. ledna 2016 v Americkém centru v Praze na Malé Straně u příležitosti vernisáže fotografické výstavy nazvané Jsme ze stejné planety. Soubor těchto snímků patřících do putovní výstavy Charity ČR zachycuje příběhy cizinců z celého světa, kteří našli domov v České republice. Výstava je nyní v Americkém centru a od 10. února 2016 ji návštěvníci najdou v klubu Servantes v Praze.
„Uváděl ji americký velvyslanec, který její téma považuje za velmi potřebné, a to zvláště v této době. Hovořil jsem s ním také o Slezské univerzitě i Institutu tvůrčí fotografie a o výstavách, které zde realizujeme,“ uvedl Jindřich Štreit, kterého mimo jiné potěšilo, že se vernisáže zúčastnil i protagonista jedné z jeho fotografií, Američan žijící v České republice.
„Mé fotografie jsou doplněny fotografiemi studentů Fotoškoly studenta ITF Svatopluka Klesnila z Olomouce, kteří fotografovali akci Jsme ze stejné planety II. ve Velké Bystřici. Zde byly v parku instalovány všechny velkoformátové fotografie z katalogu. Každý cizinec byl pověřen zasazením stromu v parku. Tím v České republice zapustil kořeny nejen svým životem, ale i symbolicky,“ dodal Jindřich Štreit, který po vernisáži diskutoval v Americkém centru s jejími účastníky a odpovídal na otázky týkající se jeho fotografování s imigranty.
Dodejme, že snímky profesora Štreita budou dále vystaveny v Americkém Centru v USA, Itálii, Jihoafrické republice a Irsku.
TEXT: Zuzana Urbánková/Centrum multimediální tvorby
FOTO: Archiv Jindřicha Štreita
-