-
-
24/5/2011
zobraz celý textVÍTKOVICE DNES / VÝBĚR
Proč studovati fotografii na SUŠ Ostrava, oboru Užitá fotografie a média?
Tuto otázku občas kladu sobě, občas svým žáčkům. A proč se vlastně ptám, když odpovědi znám z „profilu absolventa“ a jeho „kompetencí“ ve Školním vzdělávacím programu?!
Tam se třeba píše: „Orientuje se v marketingových nástrojích a je schopen vykonávat základní
marketingové činnosti ve vztahu k oboru“. Toho moudra je tam daleko více, však tento prostor na něj nestačí.
Světe div se, co všechno jsem, i se svými kolegy, schopen naučit ta vykulená děcka, co k nám v patnácti letech se základním vzděláním, petkou koly, mobilem a hamburgrem přijdou.
Musím upřímně doznat, že se navenek nadýmám pýchou a velikášstvím, a v hloubi duše poněkud stydím za profil, ten svůj. Na ten Školní vzdělávací prostě nemám.
Některá motivační kritéria tam nejsou. My je však dokážeme vydiskutovat. -
23/5/2011
zobraz celý textExpozice ITF na Prague Photo 4.-10.4. 2011
Expozice Institutu tvůrčí fotografie -
19/5/2011
zobraz celý textVýstava Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě na VII. Varšavském festivalu umělecké fotografie v Varšavě
Hlavní sál V Bochenska Gallery ve Varšavě byla 10. května 2011 otevřena rozsáhlá výstava Opavská škola fotografie – Dvacet let Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, uspořádaná v rámci VII. Varšavského festivalu umělecké fotografie. Expozice, připravená ve spolupráci s Českým centrem ve Varšavě, představuje až do 24. května ukázky nejnovějších diplomových a klauzurních prací od studentů a nedávných absolventů z České republiky, Polska a Slovenska a je doprovázená česko-anglickým katalogem o 296 stranách. Výstavu, která byla už v různých modifikjacích představena v Brně, Praze, Oxfordu, Kolíně nad Rýnem Bratislavě a Liberci, otevřeli majitelka galerie Klima Bocheńska, ředitelka Varšavského festivalu umělecké fotografie Magdalena Durda-Dmitruk, vedoucí Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě Vladimír Birgus a jeho zástupce Jiří Siostrzonek.
-
19/5/2011
zobraz celý textRomantic construct/Romantický konstrukt
Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy
Romantic construct/Romantický konstrukt
Pořádané v rámci Prague Biennale 5 / Prague Biennale Photo 2
v budově Microny, Československého exilu 4, Praha 4 - Modřany
ve čtvrtek 19. května 2011 od 16.00 do 20.00
Setkání s vystavujícími a kurátory výstavy Romantický konstrukt se uskuteční
v 1. místnosti 10. patra v 19.00.Na viděnou se těší
Daniela Dostálková - Tomáš Pospěch, kurátoři výstavy
-
-
-
6/5/2011
zobraz celý textOpawska Szkoła Fotografii. Dwadzieścia lat Instytutu Twórczej Fotografii Śląskiego Uniwersytetu w Opawie
Výstava Institutu tvůrčí fotografie Slezské v Opavě na VII. Varšavském festivalu umělecké fotografie v Varšavě
V Bochenska Gallery ve Varšavě byla 10. května 2011 otevřena rozsáhlá výstava Opavská škola fotografie – Dvacet let Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, uspořádaná v rámci VII. Varšavského festivalu umělecké fotografie. Expozice, připravená ve spolupráci s Českým centrem ve Varšavě, představuje až do 24. května ukázky nejnovějších diplomových a klauzurních prací od studentů a nedávných absolventů z České republiky, Polska a Slovenska a je doprovázená česko-anglickým katalogem o 296 stranách. Výstavu, která byla už v různých modifikjacích představena v Brně, Praze, Oxfordu, Kolíně nad Rýnem Bratislavě a Liberci, otevřeli majitelka galerie Klima Bocheńska, ředitelka Varšavského festivalu umělecké fotografie Magdalena Durda-Dmitruk, vedoucí Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě Vladimír Birgus a jeho zástupce Jiří Siostrzonek.
-
2/5/2011
zobraz celý textVáclav Ryčl - Blue Boy
Václav Ryčl Uměleckoprůmyslové muzeum (Camera)
4/3/2011 - 29/5/2011
Kurátor: Jiří Pátek
Václav Ryčl (1966–1994) se v posledním roce svého života stal výrazným fenoménem části české literatury surové autentičnosti. Aniž by to sám tušil, aniž by sledoval vzdálenější cíl než další krabičku cigaret, bylo chvíli pravidlem, že o každý z jeho nových a rozsahem skromných textů se přetahovali redaktoři v Literárních novinách, Vokně či Rautu. Pro posledně jmenovaný a záhy zaniklý časopis vznikl skutečně krasný Ryčlův portrét fotografa Tona Stana. V rozjásaných a zdánlivě až neuvěřitelně otevřených možnostech po pádu bezzubého perestrojkového režimu byly existenciálně laděné, temné a “vlastním tepem ohlušené” texty čímsi nepatřičné a nezapadající, ale zároveň očisťující. Naplněné až po okraj vnitřní úzkostí a frustrací, překonávané ironií a zvláštním, těžko uchopitelným humorem. Trvalo zhruba dalších deset let, než vyšla posmrtně v nakladatelství Petrov kniha Pavilon číslo 13, připravená k vydání péčí Václava Kahudy a další výběr z textů správce celé pozůstalosti Miroslava Huptycha.
Jen opravdu nemnoho lidí mělo jisté povědomí a Ryčlově fotografické, filmové nebo výtvarné činnosti.