-
-
-
-
-
-
-
2/5/2014
zobraz celý textBratislavští posluchači opavského Institutu jsou autory nejlepší fotoreportáže v rámci slovenské novinářské ceny
OPAVA - Posluchači Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty dali o sobě znovu hlasitě vědět. Tentokrát se jedná o jeho studenty slovenské a jejich úspěch při vyhlašování 10. ročníku národní novinářské ceny za rok 2013, jež se v Bratislavě uskutečnilo 28. dubna. Vedle dvou současných posluchačů bodoval také jeden absolvent ITF.
Soutěžilo se v 15 kategoriích, z nichž jednou byla i Fotografická reportáž. V ní si prvenství odnesli bratislavští studenti 3. ročníku studia na ITF Zuzana Halánová a Daniel Laurinc za soubor s názvem „Vždy budu tvou mámou“ zachycující pro nás jen velmi těžko představitelné životní podmínky ze společnosti vyloučených matek fyzicky a mentálně postižených dětí v třímilionové keňské metropoli Nairobi ve východní Africe.
„Čtyři pětiny fyzicky a mentálně postižených dětí z celého světa žije v rozvojových zemích. Příčinou toho jsou genetické predispozice, promiskuita pokrevního příbuzenstva, problémy v době porodu a zejména absence prenatální přípravy a lékařské péče. Děti tu čelí absolutní diskriminaci a 80 procent z nich zemře do pěti let. Zbývající jsou odsouzeni do konce života žebrat,“ přibližují svůj soubor autoři a naše poznání mohou rozšířit ještě dále. „Přestože Keňa jako jedna z mála afrických zemí podepsala Deklaraci o právech postižených dětí, pouze 11 procent z jejich celkového počtu 800 tisíc chodí do školy. Navíc jen zlomek školáků představují děvčata. Narození handicapovaného dítěte je zde považováno za obrovské stigma a prokletí. Jejich matky jsou vyčleněny z komunity a žijí opuštěné manželem i rodinou. O děti a výdělek se musejí postarat samy,“ říkají. Tato slova navíc dokázali umocnit přesvědčivou výpovědí vybraných lidských osudů, která další komentář ani nepotřebuje.
-
9/4/2014
zobraz celý textOsobnostmi české fotografie 2013 byli vyhlášeni Eva Fuková a Karel Kerlický
Asociace profesionálních fotografů České republiky je sdružená v Evropské federaci profesionálních fotografů (FEP). Založena byla 22. ledna 1990. Vedle organizování fotografických výstav se snaží napomáhat realizaci zájmů svých členů a šířit dobré jméno české fotografie. K zlepšení společenské prestiže fotografů každoročně vyhlašuje cenu „Osobnost české fotografie“. Titul je udělován pojedenácté.
Osobností české fotografie 2003 se stal fotograf Josef Koudelka, Osobností české fotografie 2004 je kurátor Jaroslav Anděl a Osobností české fotografie 2005 se stala kurátorská dvojice Vladimír Birgus a Jan Mlčoch. V roce 2006 je cena poprvé rozdělena do dvou kategorií, které lépe pokrývají jednotlivé specifické oblasti fotografie – na cenu „Osobnost české fotografie 2006“ kterou získal fotograf Jiří Stach a na cenu „Osobnost české fotografie - za dlouhodobý přínos fotografii“, jejímž držitelem se stala historička fotografie Anna Fárová. V roce 2007 byli oceněni Jindřich Štreit a Miroslav Vojtěchovský, v roce 2008 Dana Kyndrová a Pavel Dias, v roce 2009 Jiří Všetečka a Jan Reich, v roce 2010 Viktor Kolář a Antonín Dufek , v roce 2011 Jan Pohribný a Jiří Hanke a v roce 2012 Dita Pepe a Ivan Pinkava.
-