-
-
25/2/2017
zobraz celý textVernisáž výstavy Jindřicha Štreita Kde domov můj
Ve středu byla v Praze otevřena výstava Jinřicha Štreita Kde domov můj. Konala se v Galerii České spořitelny. Na fotografiích – Jindřich Štreit, Vladimír Birgus, místopředseda vlády Pavel Bělobrádek a ministryně Michaela Marksová.
-
25/2/2017
zobraz celý textVernisáž výstavy Soukromá teritoria
Dnešní zahájení výstavy Soukromá teritoria v Domě umění v Opavě. Výstava potrvá do 26. 2. 2017.
foto David Macháč
-
-
17/1/2017
zobraz celý textSkrytá poselství Jindřicha Štreita
Skrytá poselství Jindřicha Štreita
Rozsáhlý fotografický cyklus „Kde domov můj“ Jindřicha Štreita je věnován našim spoluobčanům, kteří žijí z různých důvodů nejen v bezdomoví, ale také v bezčasí. Vidina nekonečných hodin od půlnoci do rána, trýznivé chvíle mezi psem a vlkem, vteřiny těžké k neunesení, existenciální čas, kdy jsou pohozeni sami sobě napospas bez schoulení a doteku konejšivé ruky, navíc s vědomím, že neexistuje žádná berlička v podobě rozsvícené televize, která by je přenesla do nového rána. Alkohol se pak stává jen chabou náplastí na zanícenou ránu vykořenění.
-
17/1/2017
zobraz celý textInstalace výstavy Soukromá teritoria
Včera se v Domě umění v Opavě instalovala nová výstava prací studentů ITF Soukromá teritoria. Vernisáž proběhne 19. ledna v 17 hodin. Kurátorovali a instalovali: Vladimír Birgus, Jiří Siostrzonek, Josef Moucha, Václav Podestát, Miroslav Zeman, David Macháč, Lukáš Lamla, Miluše Jančová, Ondřej Durczak.
-
5/12/2016
zobraz celý textSymbióza Barbory Skopalíkové
Od 29. listopadu je v Arcidiecézním muzeu – kavárně Amadeus v Olomouci ke zhlédnutí výstava cyklu Symbióza od studentky třetího ročníku Institutu tvůrčí fotografie Barbory Skopalíkové. Autorka již předešlých letech řešila prostřednictvím svého fotoaparátu lidské vztahy, které konfrontovala s různými prvky krajiny a nalezených zátiší. Vizuálně je pro její práce příznačná temná atmosféra, důraz na detail a střídmá barevnost. Podobně pracuje s těmito charaktery také v nejnovějším souboru Symbióza, který podle slov Barbory „ vyjadřuje symbolické pozastavení nad tím, do jaké míry kolektivní nevědomí v podobě archetypů – pravzorů procesů v mysli, vytváří různé podoby současných partnerských vztahů.“ Autorka zde pracuje s motivy ženství – křehkou labutí, šíjí dívky, jeptiškou. Ve svých obrazech pracuje s motivy ženy, zvířat i květin a propojuje tak organickou škálu přírody nejen symbolicky, ale i vizuálně. Hledá tak výhodné soužití mnoha složek přírody, krajiny, duše, psychiky… Jednu z inspirací ve své tvorbě nalézá Barbora Skopalíková v myšlenkách C. G. Junga.
Ondřej Durczak
-
29/11/2016
zobraz celý textSvět včerejška na opavských pohlednicích
Slezská univerzita v Opavě kromě vlastního poslání vzdělávat, vědecky bádat a umělecky tvořit ctí nepsanou morální povinnost přispívat ke kultivaci povědomí občanů města o minulosti společně sdíleného prostoru, který většinou označujeme důvěrným slovem domov. Výstava „Svět včerejška na opavských pohlednicích z let 1893 – 1918“ a doprovodná publikace „Pohlednice z Opavy 1893–1918“ se řadí k těmto vstřícným gestům a nabízí divákům a čtenářům prostřednictvím reprodukcí historických pohlednic setkání s poetickým světem včerejška.
-
29/11/2016
zobraz celý textRecenze Josefa Mouchy na publikaci Opava mezi poezií a tragédií
Recenze Josefa Mouchy na publikaci Opava mezi poezií a tragédií. Jedním z autorů knihy je pedagog a zástupce vedoucího ITF Jiří Siostrzonek. Časopis Historická fotografie 15/2016, s. 114