11/6/2013
Svitavy, ročník 33. Amatérský svátek ve Svitavách
Bernatík Aleš: Lýdie III A1 1. cena |
ODKAZY
Kompletní katalog 33. ročníku soutěže najdete na adrese http://kuc.cz/ua2wfv.
VÝSLEDKY
Porota hodnotila 4. dubna 2013 ve Svitavách celkem 1 144 snímky od 175 autorů a 9 kolektivů. A0 = soutěžící do 21 let, A1 = neupravovaná přímá fotografie, A2 = upravovaná fotografie fikce, B = kolektivy, C = zadané téma Media.
V jednotlivých kategoriích bylo toto zastoupení:
* Kategorie A0 – 67 snímků – 23 autoři
* Kategorie A1 – 755 snímků – 106 autorů
* Kategorie A2 – 201 snímek – 41 autor
* Kategorie B – 110 snímků – 9 kolektivů
* Kategorie C – 11 snímků – 5 autorů
Bruchter Milan: Švédský deník , A2 1. cena |
Bruchter Milan: Letmý pohled , A2 1. cena |
Bruchter Milan: Mikropříběh o rychlosti , A2 1. cena |
Cvrkal Jiří: Linie 13 , B ču |
Kategorie A01
1. cena – Vendula Nováková – Soumrak na Limes Romanus
2. cena – Kristýna Sedláková – Život na venkově
3. cena – Tereza Šitínová – Malí čtenáři
Čestné uznání – Daniel Kusák – Most
Kategorie A02
1. cena – Lucie Grebíková – kolekce fotografií
Čestné uznání – Tomáš Cacek – Skok do neznáma
Kategorie A1
1. cena – Aleš Bernatík – Lýdie 1; 2; 5
2. cena – Taťána Kurková – kolekce fotografií
3. cena – Jan Košťál – kolekce fotografií Indie
Čestné uznání – Jarmila Kacarová – Důležitý rozhovor
Kategorie A2
1. cena – Milan Bruchter – Mikropříběhy
2. cena – Jaroslav Mareš – Na cestě I; II
3. cena – Stanislav Odvárka – Fototechnika 1; 2; 3
Kategorie C
1. cena – Kamila Olševicová – Jasné a spolehlivé 1–5
Čestné uznání – Milada Romanová – Novinářská kachna
Kategorie B
1. cena – Fotoklub Černá slunečnice Praha – Moje cesta do práce
2. cena – Klub fotografů amatérů v Žižkově – Média TV
3. cena – Fotoklub Svitavy – Deštník
Cestné uznání – Fotoklub Omega Hradec Králové – Linie
Cena senátora Mgr. Radko Martínka
Radek Severa – Moravská krajina 1–4
Cena starosty města Svitavy Mgr. Davida Šimka
František Novotný – Imaginace I; II
Cena ředitele SKS města Svitavy Mgr. Petra Mohra
Jindřich Beneš – Žermanice 1–3
Cena Vzpomínka na prof. Ludvíka Barana udělovaná Svazem českých fotografů
Jaroslav Kubík – Lidé na Václaváku
Cena Foma Bohemia spol. s r.o. Hradec Králové
Taťána Kurková – U protinožců
Cena SAK IMPULS
Miroslav Dušánek – Dvojčata
Cena časopisu FOTO
Kamila Olševičová – Hřiště
Cena Zoner Press
Pavel Šedivý – kolekce fotografií
Cena ředitelky Městského muzea a galerie Svitavy Mgr. B. Čuhelové
Kateřina Göttlichová – seriál Chvála demokracie
PEREX
V květnu byly předány ceny 33. ročníku Národní soutěže amatérské fotografie. I letos se slavnostní dopoledne spojené s vernisáží uskutečnilo v západomoravských Svitavách, které přichystaly ideální prostředí pro setkání amatérů z celé České republiky i ze zahraničí. Časopis FOTO byl i v tomto roce sponzorem odměn pro vítěze všech kategorií a patronem jednoho ze speciálních ocenění, náš zástupce šéfredaktora zasednul i v hodnotící porotě. Akci pořádá NIPOS-ARTAMA a Středisko kulturních služeb města Svitavy, za spolupráce Městského muzea a galerie ve Svitavách, Svazu českých fotografů, Střediska amatérské kultury Impuls a Společnosti přátel fotografie s finančním přispěním Ministerstva kultury. Výstava bude dále reprízována v Praze, Turnově a Levicích.
TEXT
Svitavy jsou už řadu let místem setkávání fotografů, kteří se nestydí za označení amatér. Nevidí v něm urážku ani kritiku, ale chápou jej jako rozlišení jejich práce pro zábavu a potěšení od snímků, které vznikají rukou fotografů z povolání. Porota ve složení Andrej Reiser, Věra Matějů, Zuzana Školudová, Rudolf Němeček, Petr Vilgus, Marcela Řezníčková, Milan Báča, Jaroslav Šimon a Jan Schmolling letos vybírala vítěze ze 175 autorů a 9 kolektivů, kteří poslali 1 144 soutěžních fotografií. Hodnotitelé se o postupu snímků do dalších kol většinou dohadovali konsenzuálně, až ve finále nastoupilo hlasování o jednotlivých souborech.
Kvalita na vzestupu
Letošní ročník plně prokázal trendy z minulých let. Těmi jsou zejména výrazný růst technické i tvůrčí kvality zaslaných prací a postupné odklánění od tradičních fotoamatérských žánrů naučených z knih z minulého století. Současný fotoamatér je díky všeobecně dostupné technice univerzální tvůrce. Mezi náměty najdeme jak tradiční pohledy na českou krajinu, na historické či technické památky, tak v podstatě reportážní a dokumentární soubory, které by se jistě neztratily ani v soutěži Czech Press Photo. Překvapivě pramálo je aktu, který měl kdysi na podobných přehlídkách významné zastoupení. Zdá se, že generace tvůrců odchovaná dílem Miroslava Stibora už nesoutěží a mladší amatérští umělci s pro inspiraci ohlížejí jinam. U většiny prací zdůrazňuji zejména kvalitní práci s barvou, která v soutěžních souborech dominuje.
Kámen úrazu – manupulovaná fotografie
Pokud bych měl zmínit oblast, která by si v příštím ročníku zaloužila reprezentativnější postavení, pak je to jednoznačně počítačově upravená fotografie. Zatímco u nemanipulovaných snímků najdeme řady příkladů invenční práce s prostorem, námětem a barvou, při přetváření reality se autoři ještě stále nechávají strhávat k povrchní líbivosti a křečovitosti. Opět se potvrzuje, že photoshop, gimp a podobné programy jsou dobrým sluhou pro člověka, který přesně ví, jak jich střídmě využít. Špatného pána v nich mají ti, kteří bez prvotního nápadu namátkou víří, desaturují a protahují filtry s tím, že napjatě očekávají, co jim počítač vymyslí za převratné dílo.
Kde že ti mladí jsou?
Na Národní soutěži amatérské fotografie nesoutěží jen jednotlivci, ale i tvůrčí kolektivy. Problém, který amatérské kluby z valné části řeší, je pokles zájmu mladé a nejmladší generace o tradiční spolkovou činnost založenou na setkávání, fyzické spolupráci a diskuzi z očí do očí. Nejedná se samozřejmě o výjimku – tento trend je patrný prakticky ve všech oborech lidské činnosti od doby, kdy se internet stal běžnou součástí našich životů. Lidé mají díky Facebooku, Skype či mejlu k sobě zdánlivě blíž, zároveň však slábne potřeba scházet se na jednom místě, protože se všichni snažíme “ušetřit čas” pomocí technologií. Stále početnější jsou ti z nás, kteří díky svému věku nezažili minulý politický režim, kteří vnímají počítač stejně jako předchozí generace tužku a papír, kteří vstávají a ulehají s mobilem, který nikdy není offline. Jak se dále bude vyvíjet společnost (a s ní fotoamatérské hnutí), to je velká neznámá. Dokáže však sdílení a připomínkování po síti nahradit aktivní mezilidskou spolupráci? Jsem přesvědčený (nebo v to aspoň doufám), že v oblasti kolektivní umělecké činnosti jednoduše nelze nahradit osobní kontakt kontaktem virtuálním.
Proto věřím tomu, že trend virtualizace spolupráce mezi fotografy se po čase zastaví. Samozřejmě že je úžasné mít možnost posílat své fotografie na konzultaci po celém světě nebo je konzultovat přes speciální sociální sítě s lidmi ze všech kontinentů. Vždy však bude jistě existovat typ lidí, pro které je společné fotografování a společné hodnocení následované posezením v hospodě nebo kavárně víc než pročítání reakcí pod fotografií umístěné v internetové galerii. Právě pro takové fotografy tu byla, je a bude Národní soutěž amatérské fotografie ve Svitavách.
Na závěr bych rád zmínil citát Jaroslava Šimona, který byl jedním z porotců tohoto ročníku: “Svitavy na pomezí Čech a Moravy jsou místem, kde se fotografové každoročně po mnoho let scházejí, nejen aby se seznámili s prací svých kolegů, ale především, aby obor nebyl jen shlukem individualistických podivínů, které zajímají jen jejich obrázky, byť přivezené nezřídka z dalekých krajů.” Lépe bych to vyjádřit nedokázal. Nashledanou příští rok ve Svitavách – ať už s vámi osobně nebo s vašimi fotografiemi zaslanými do soutěže.