26/1/2004
Fotograf Helmut Newton zahynul při dopravní nehodě
Těžce zraněného Newtona převezla sanitka na jednotku intenzivní péče ve zdravotním středisku Cedars-Sinai, kde svému zranění podlehl.
Newton se proslavil díky módním snímkům pro časopis Vogue a sérii "Big Nudes" s provokativními snímky nahých žen, které často fotil velmi nekonvenčním a kontroverzním způsobem. Fotografovat začal v 16 letech v Berlíně. O dva roky později, v roce 1938, utekl kvůli židovskému původu před nacisty do Singapuru a pak pokračoval do Austrálie a Velké Británie, aby nakonec zakotvil v Monte Carlu.
PROFIL:
Život smetánky a bohatství, svět módy a krásné ženy - tato prostředí slavný fotograf německého původu Helmut Newton dobře znal a z jeho kontroverzních, často cíleně provokativních snímků to bylo vidět. Umělec, který dovedl šokovat, ale i pobavit a zaujmout široké vrstvy diváků, zemřel v pátek v Hollywoodu v 83 letech na následky dopravní nehody.
Newton měl od mládí životní cíl: být slavným fotografem, respektive nejlepším módním fotografem. A podle mnohých se jím stal, i když jeho provokativní záběry jsou už přes čtyři desetiletí předmětem sporů. Zatímco jedni je považují za špičkové umění, druzí vidí v odvážných snímcích modelek či hereček jen čistý kult sexismu. Každopádně poptávka po jeho dílech hovoří jasně: Newton je zřejmě nejdražším fotografem planety.
Proslavil se na počátku 60. let díky módním snímkům pro časopis Vogue a sériemi "Big Nudes" s provokativními snímky nahých žen, které často fotil velmi nekonvenčním a kontroverzním způsobem. Fotografie silných a nebezpečně vyhlížejících žen, často odhalených, směs luxusu a obscénnosti, kdy dráždivé vyznění díla doplňovaly i sadomasochistické atributy - v tom byl Newton průkopníkem, tím ohromil tehdy cudnější svět módní fotografie.
Helmut Newton se narodil jako Helmut Neustädter 31. října 1920 v Berlíně do bohaté židovské rodiny (rodičům patřila největší německá továrna na knoflíky). Už v patnácti se rozhodl být fotografem, před čímž ho varoval jeho otec: "Chlapče, skončíš na ulici. Jediné, co tě zajímá, jsou holky a fotky."
Za studií na gymnáziu fotografoval pod dohledem berlínské fotografky Else Simonové, známé jako Yva. V roce 1938 uprchl před nacisty do Singapuru a během válečných let do Austrálie, v jejíž armádě sloužil v letech 1942 až 1945. Po válce si změnil jméno na Newton a jako jeden z mnoha bezejmenných fotografů si otevřel v Melbourne malý fotografický ateliér. V té době také potkal svou múzu a manželku (od 1948) herečku June Brunellovou.
V roce 1954 začal už v branži zkušenější, 34letý Newton fotografovat pro Vogue, nejexkluzivnější módní časopis světa.
Nejdříve přispíval do australského vydání, o dva roky později se s manželkou přesunul do Londýna. Definitivně prorazil roku 1961, kdy se stal na 25 let stálým spolupracovníkem francouzského Vogue, ve kterém publikoval své zásadní snímky. Pak už přišly smlouvy s dalšími časopisy jako Les Jardin des Modes, Marie Claire a Elle nebo i Playboy.
Mít portrét od Newtona se stalo módou (dobře zaplacenou), Newton fotografoval i politiky či umělce. Před jeho objektivem se tak objevil například německý kancléř Gerhard Schröder, herec Anthony Hopkins, herečka Marlene Dietrichová či módní návrhář Gianni Versace. Známé jsou i Newtonovy autoportréty.
Bezdětný Newton měl australské občanství a žil v Monte Carlu, často pracoval v Americe. Od loňského září do prosince svá díla vystavoval také na Pražském hradě.