Menu

28/11/2011

Studenti Institutu tvůrčí fotografie vystavovali ve Vilniusu

Zahájení výstavy ITF v galerii Prospekto ve Vilniusu

Po výstavách k 20. výročí existence Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Brně, Praze, Oxfordu, Kolíně nad Rýnem, Bratislavě, Ostravě nebo Liberci se  studenti Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v září a v říjnu prezentovali v litevském  hlavním městě  Vilniusu v Galerii Prospekto, nacházející se na nejrušnější ulici v centru města..

 

 

 

 

 

Výstavní prostor ve Vilniusu
Janina Balsiené, velvyslanec PhDr. Radek Pech, tlumočnice a prof. Vladimír Birgus

 

Česká fotografie má  v Litvě dobré jméno, k němuž v minulých dvou dekádách přispěla řada výstav studentů i pedagogů naší školy. Platí to ovšem i naopak, protože jména jako Antanas Sutkus, Aleksandras Macijauskas či Romualdas Požerskis jsou i u nás synonymem silné, výmluvné a nápaditě originální fotografické tvorby, pojednávající zejména o syrovém, nepřikrášleném životě Litevců od konce padesátých let minulého století do současnosti.

Slavnostního zahájení výstavy Mladá česká fotografie z Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě se zúčastnil český velvyslanec v Litvě PhDr. Radka Pecha, který především ocenil přátelskou atmosféru i dobrou spolupráci se Slezskou univerzitou v Opavě, podobně jako se Společností česko – litevského přátelství, na vernisáži zastoupené předsedkyní doc. Janinou Balsiene. K přítomným následně promluvil vedoucí ITF SU prof. PhDr. Vladimír Birgus, ředitelka galerie Prospekto Ieva Meilité-Svinkúniene a Jonas Staselis, současný prezident Společnosti litevských uměleckých fotografů.

Galerie Prospekto není pro Institut tvůrčí fotografie neznámým prostředím. V uplynulých letech zde proběhly dvě studentské výstavy i expozice pedagogů prof. Vladimíra Birguse a prof. Jindřicha Štreita.  Výstava k dvacátému výročí ITF i celé Slezské univerzity představila rozličné trendy a témata v tvorbě  současných studentů. Reagovala na stále zvyšující se oblibu práce s digitálním médiem obrazu, na jeho postprodukční úpravu v počítači,  ale nerezignovala ani na tradiční metody takzvané přímé fotografie – zachycení potkaného děje.

Tereza Vlčková se zde prezentovala magicky podmanivými dvojportréty malých děvčátek z jejího dosud vrcholného souboru Twins, v nichž diváka fascinují výrazy tváří, tajemnost prostředí i touha poodkrýt, kdo ze zobrazených patří ke skutečným dvojčatům  a kdo byl vytvořen jako klon počítačovou manipulací. Vizuálně diváka vtáhnout do příběhů, evokujících zašlé časy a také bizarnost konstruovaných příběhů, nejednou s erotickými podtexty, dokáže Barbora Prášilová. Jeden z návštěvníků vernisáže vznesl dotaz na věk autorské dvojice dalších vystavujících, Barbory a Radima Žůrkových, když pohledem konfrontoval jejich soubor Zástupní, ukazující imaginární, v počítači vytvořené portréty slavných celebrit, jakými jsou třeba Harrison Ford, Boris Becker nebo Claudia Schiferová. Podobnost aranžovaných dvojníků se skutečnými tvářemi známých osobností světa showbyznysu, filmu i sportu si totiž stále, i v době manipulované digitální fotografie uchovává původní étos přesného otisku reality a tedy zobrazení potkané pravdy, čemuž dotazovatelé těžko mohli uvěřit. K dalším výrazným dílům patřily introspektivní,  klauzurní práce Lenky Bláhové, nazvaná Uvnitř sebe hledám sebe. Jaroslav Kocián byl ve Vilniusu představen neotřelými barevnými portréty členů své rodiny. Mladá česká fotografie ITF dále pokračovala k intimním barevným světům cyklu „Fragile moments“ Kristýny Erbenové. Subjektivně dokumentární soubory  vystavovala Jana Hunterová (záběry z Izraele i dalších zemí) nebo Martin Wágner, už dlouho fotografující obyčejný život na ruském venkově.  K jiným typům dokumentární fotografie patřil cyklus snímků z krematoria 702°C od Roberta Kisse či jemně ironický soubor Chvíle šampiónů od Svatopluka Klesnila. Výstava prací z ITF měla značný divácký i mediální ohlas, pořad o ní do svého ranního vysílání připravil i první program litevské televize.

Širší představení plejády tvorby současných studentů ITF pokračovalo na mezinárodním fotografickém sympoziu v podmanivém prostředí městečka Nida, uprostřed borových lesů a písečných dun Kurské kosy, kde jednu z přednášek měl i prof. Birgus.Severská nálada místa se prolínala s názory i fotografickými ukázkami přednášejících, spolu se zaplněným sálem posluchačů napříč všemi věkovými kategoriemi.

 

Václav Podestát

Partner