Menu

20/9/2010

Jan Branč - Navštívení


 

 

Galerie v kavárně Amadeus představí časosběrné fotografie Jana Branče

Olomouc, 15. 9. 2010
Další zajímavou polohu tvorby nejmladší generace českých fotografů nabídne komorní galerie v kavárně Amadeus olomouckého Arcidiecézního muzea. V úterý 21. září zde bude zahájena výstava Jana Branče (*1974) nazvaná Navštívení, která představí ukázky z jeho časosběrných projektů z let 2004 až 2009. Potrvá do 28. listopadu.
Absolvent Institutu tvůrčí fotografie v Opavě, který již třináct let pracuje jako fotograf na volné noze a zároveň v posledních dvou letech vyučuje v Institutu digitální fotografie v Praze, v Olomouci vystaví ukázky ze tří souborů. Podstatnou část kolekce přitom podle kurátorky Štěpánky Bieleszové tvoří fotografie z projektu Podoby / 9měsíců, v němž se věnoval problematice rodičovství. „Fascinace pozvolnou i zásadní vizuální proměnou podoby rodičů budoucího dítěte se stala základem širšího konceptu, který spočíval v portrétování rodiny během těhotenství a po narození potomka,“ řekla Bieleszová. „Výsledné fotografie jsou rozděleny do tří sloupců. První sloupec je podoba rodičů přibližně dva až tři měsíce před narozením dítěte, jehož podoba je zastoupena snímkem z ultrazvuku. Ve druhém sloupci je rodina fotografována v době od dvou do šesti týdnů po porodu. A poslední sloupec fotografií jsem pořídil kolem šesti měsíců věku dítěte, kdy již je podoba velice jasná a můžeme sledovat podobnost s rodiči,“ popsal autor kompozici fotografií. Podle Bieleszové dovedl Branč proces fotografování až na hranici magického zážitku. „Během portrétování povzbuzoval budoucí rodiče opakováním věty ´Mysli na dítě, mysli na dítě…´, která se postupně stala jakousi mantrou či zaříkávadlem celého čtyřletého projektu,“ doplnila kurátorka.
Rodičovský cyklus v kavárně Amadeus doplní fotografie z rozsáhlého sociologického projektu Návštěvníci, během nějž autor v delším časovém úseku pořizoval portrétní fotografie svých známých v okamžiku, kdy k nim někdo přichází na návštěvu. „První fotografií, kterou jsem fotografoval, byl vždy portrét domácího. Další fotografií, kterou už ale pořizoval hostitel, byl snímek, na kterém jsem jako první návštěva já sám,“ upřesnil postup Branč s tím, že úkolem hostitele bylo fotografovat v průběhu dvou týdnů své další návštěvy. „Jak aparát, tak světlo mělo přesně určenou pozici, s níž se nemělo manipulovat. K posunu samozřejmě nakonec došlo, například při výměně filmu, ale to považuji za přínosné a naopak projekt oživující,“ doplnil a vysvětlil, že záměrem projektu bylo nenápadně proniknout do soukromí, vztahů a zvyků a docílit přirozeného záznamu situace bez stylizace.
V Olomouci budou podle Bieleszové vystaveny i ukázky z cyklu Naše návštěvy, ve kterém Branč rozvíjí princip dokumentace hostů v rámci své vlastní domácnosti.
Výstava Jana Branče potrvá v kavárně Amadeus do 28. listopadu.

• Jan Branč (1974) je absolventem bakalářského a magisterského studia na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě.
• Již třináct let pracuje jako fotograf na volné noze a zároveň v posledních dvou letech vyučuje v Institutu digitální fotografie v Praze.
• Spolupracuje s propagačními agenturami, módními a livestylovými magazíny. Je zakládajícím členem ateliéru PHOTOMORE a fotografické skupiny 6x6.
• Má za sebou více než 20 samostatných či kolektivních výstav.
• V současné době se stále více zaměřuje na portrét, akt a subjektivně vnímanou krajinu, vyhledává možnosti, jak výrazově i formálně využít záměrnou neostrost.

KONTAKT PRO MÉDIA
Mgr. Petr Bielesz
Tiskový mluvčí, Muzeum umění Olomouc
 (+420) 585 514 282, (+420) 724 202 905
 bielesz@olmuart.cz, www.olmuart.cz

 

Partner