14/1/2010
Hranice dokumentu
Svatopluk Klesnil, z cyklu Chvíle šampiónů, 2009, bakalářská diplomová práce |
Druhá část výstavy Klauzurní a diplomové práce z Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě za rok 2009. Ostrava, Galerie Opera, Divadlo Jiřího Myrona, 10. 12. 2009 – 20. 1. 2010.
Zatímco první část výběru z nejnovějších klauzurních a diplomových prací studentů Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě byla jejím kurátorem Alešem Kunešem zaměřena na portrét, (Ateliér 24/2009) druhá část představuje různé aktuální polohy dokumentární fotografie v tvorbě současných studentů z České republiky, Polska a Itálie.
Zuzana Zbořilová, z cyklu Máma, 2009, klauzurní práce 4. ročníku |
Matěj Třešnák, z cyklu Ve stylu 50. let, klauzurní práce 4. ročníku |
Martin Cáb, Love is Art, Art is Porn, 2009, klauzurní práce 2. ročníku |
Marco Ceccaroni Still lLife, 2009, klauzurní práce 1. ročníku ITF |
Akradiusz Gola, z cyklu Uhelné ženy 2009, diplomová bakalářská práce |
K sociologickému pojetí má nejblíže soubor sugestivních portrétů Arkadiusze Goly, zachycující za výstižného využití depresivních tmavých barev ženy pracující v povrchových provozech slezských dolů. Prostředí, v němž ženy pracují, je špinavé a omšelé, plné černého prachu a mazlavého bláta. I mnohé ženy na jeho fotografiích dávno ztratily půvab, oblékají se do odpudivých vatovaných bund, neforemných montérek a dlouho nepraných triček. Mnohaletá dřina ve špinavém prostředí se u většiny z nich podepsala ve tvářích i postavách, které ztratily rysy ženské krásy a jemnosti, ale alespoň některé z těchto žen se urputně snaží i v těchto podmínkách zachovat si půvab. Zcela jiný svět mladých obyvatel mnohonárodnostního Londýna zobrazují sociologické portréty Natálie Benešové, v nichž mají důležitou roli i doprovodné texty. Svatopluk Klesnil ve svém cyklu Chvíle šampiónů využil nevšedních úhlů záběrů, ostrých barev a kombinací denního a bleskového světla k podtržení groteskních momentů ze specifického světa soutěží skotu u nás i v Paříži, v němž s jemnou ironií zobrazil zobecňující momenty nadšení, hrdosti a radosti majitelů a chovatelů výstavních exponátů.
Další výrazná část tvůrců směřuje od sociologických témat k subjektivním vyjádřením svých pocitů a k pohledům do mikrosvěta své rodiny a přátel. Michal Popieluch se v téměř monochromatických expresivních snímcích snaží vizualizovat své zážitky z cest autem. Zuzana Zbořilová s velkou jemností a citlivostí fotografovala svoji maminku a její svět, symbolizovaný detaily prostředí, které ji obklopuje, a současně vyjádřit svůj vztah k ní. A konečně Martin Cáb ve zdánlivě motivicky i stylově zdánlivě nesourodých syrových aktech a portrétech, bezprostředních momentkách a romanizujících detailech krajin z cyklu vytváří osobitý celek cyklu Love is Art, Life is Porn, v němž prozrazuje mnoho o sobě, svém vnitřním světě, o svých blízkých i o svých vztazích.
Řada současných mladých autorů používá v dokumentární fotografii výrazných stylizací a někdy i počítačových manipulací, které by ortodoxní dokumentaristé považovali za nepřípustné. Někdy může jít jen o barevný posun, jak to můžeme vidět třeba na vizuálně mimořádně působivých záběrech Matěje Třešňáka z prostředí jízd starých automobilů ve stylu padesátých let, jež získaly 1. cenu v letošním Czech Press Photu a které působí spíše jako momentky z hraného filmu nebo pečlivě inscenované reklamní výjevy než jako autentické snímky skutečnosti. Jindy může jít o počítačové propojení záběrů vzniklých na různých místech a v různém čase do jediného absurdního celku, jak ukazuje třeba italský student Marco Ceccaroni v cyklu s neméně absurdním názvem Zátiší. Hranice dokumentární fotografie se však stále rozšiřují a fúze dokumentu a fikce dnes nejsou ničím výjimečným.
Současná dokumentární fotografie je košatější než kdykoliv předtím a její hranice jsou stále vágnější. To dokazuje i tato ukázka aktuální tvorby současných studentů Institutu tvůrčí fotografie, v níž tvoří dokument jeden z důležitých proudů.
Vladimír Birgus
(úvodní slovo z výstavy)