Menu

4/12/2009

Měsíc fotografie Bratislava 2009 aneb slunečný den u Dunaje.


2.-31.11.2009
 

Letošní 19.ročník největšího festivalu fotografie ve východoevropských zemích byl utkán z několika linií. Oficiálně se nesl v duchu oslav 20.výročí budování kapitalizmu v post-
komunistických zemích-šlo například o společné výstavy: Pád komunizmu, Nový život-nový dokument, Via lucis to vše na pozadí snímků soutěže World Press Photo.
Dále představil několik domácích i zahraničních  nejvýraznějších osobností současné subjektivní imaginativní fotografie různých žánrů . Nechyběla zástupkyně mladší generace Slovenka D.Sadovská zabývající se invenčním zobrazením detailů lidského těla, vedle pánů v nejlepším věku-Čechů V. Birguse,dokumentaristy a vedoucího katedry fotografie na Slezské univerzitě,V. Židlického,zabývajícího se tvorbou figurativních obrazů ozvláštněných manuálními vrypy a drásáním obrazové plochy, pedagoga FAMU, také mimočeskoslovenských cizinců:G.Helnweina,jedinečného a osobitého rakouského portrétisty jehož až brutálně působící velkoformátové printy kritizují dnešní odlidštěnou společnost, Španěla J.M.C.Prieto,přinášejícího subjektivní dokument z exotických ostrovů Vanuatu v jižním Pacifiku či Jense Olofa Lastheina, který zdokumentoval své putování po východním okraji Evropské Unie.
    

Hlavní, a z mého pohledu podstatnou, linii tvořilo spektrum výstav autorů patřících do zlatého fondu historie světové fotografie-amerického krajináře a portrétisty Ansela Adamse, mistrovsky zobrazujícího krásu nedotčené přírody amerických národních parků, Imogen Cunninghamové zabývající se detaily rostlin a portrétováním celebrit, se kterou tvořili společně s E.Westonem světově proslulou skupinu “f64“ prezentující se ve 30.-40.letech 20.st. snímky v duchu „Nové věcnosti“. Výčet autorů zlatého fondu uzavírá rakouská dokumentaristka Inge Morath,manželka dramatika Arthura Millera, první ženská členka prestižní agentury Magnum zachycující prostý život rumunské vesnice 50.let 20.st.
Její výstava je vynikající ukázkou živé humanistické fotografie ve stylu např.E.Smithe
či W.Bischofa.                       
    V jediném dni se mi bohužel nepodařilo obsáhnout větší množství výstav i když by mě velmi zajímaly např. snímky korejských autorů(Korean wave),ukrajinská fotografie1989-2009, nebo počátky aktu v Čechách.
Výstavy „Měsíce fotografie“ probíhají každoročně ve stejném listopadovém termínu
v několika desítkách galerií po celé Bratislavě. Vždy jsou pro mne osvěžujícím připomenutím, že médium fotografie stále nekončí svou existenci, ale zůstává jedním z nosných pilířů vizuální kultury.


Vladimír Šulc 22.11.2009

 

 


 

Partner