Menu

30/1/2009

Světová fotografie v paláci Kinských

Diane Arbusová, Chlapec se cvičným ručním granátem v Central Parku, New York 1962

FOTOFRAFIS Collection Reloaded, Národní galerie, Palác Kinských, Staroměstské náměstí 12, Praha, 17. 12. 2008 – 8. 2. 2009. Výstavu pořádá Bank Austria Kunstforum ve spoluoráci s NG.
 Od roku 1989, kdy v pražském Mánesu proběhla výstava k 150. výročí vynálezu fotografie, jsme u nás nemohli najednou vidět tolik vzácných originálních fotografií od takových světoznámých mistrů jako jsou Nadar, Julia Margaret Cameronová, Edward Weston, Man Ray, André Kertész nebo Diane Arbusová.  Na výstavě s pramálo atraktivním názvem FOTOGRAFIS Collection Reloaded totiž Národní galerie v Praze od poloviny loňského prosince až do začátku letošního února uvedla v paláci Kinských reprízu stejnojmenné výstavy, která na podzim ve Vídni představila mistrovská díla ze stejnojmenné sbírky. Tu založila Österreichische Länderbank už v roce 1975, tedy v době, kdy sbírání fotografií ještě nebylo příliš rozšířeno a kdy se vintage printy i těch nejslavnějších fotografů daly koupit za zlomky dnešních cen. Banka navíc měla šťastnou ruku, že pro vedení sbírky získala Annu Auerovou a Wernera H. Mraze, kteří od roku 1970 provozovali vídeňskou galerii Die Brücke. Nešlo sice o „první evropskou galerii, která se specializovala výlučně na fotografii“, jak tvrdí Lisa Kreil v  katalogu (a jak bohužel bez upozornění na omyl přebírá i český překlad), protože tou byla Výstavní síň Fotochema v Praze, otevřená už v roce 1957 (jenom o rok mladší byl Kabinet fotografie Jaromíra Funkeho v Domě pánů z Kunštátu v Brně), ale rozhodně k nejstarším fotografickým galeriím patřila. Auerové, dnešní prezidentce Evropské společnosti pro dějiny fotografie, se s Mrazem podařilo během jedenácti let získat úctyhodný soubor děl, která v reprezentativních ukázkách zahrnují řadu etap z  dějin fotografie.  Výborně je zastoupena tvorba z 19. století od nejstarších fotogramů rostlin od jednoho z vynálezců fotografie Talbota přes Watkinsovy záběry romantických krajin na západě USA až po skvělé portréty Hilla s Samsonem, Nadara, Carjata a Cameronové. K dalším akcentům sbírky patří impresionistický a secesní piktorialismus, reprezentovaný třeba ušlechtilými tisky Heinricha Kühna, Leonarda Misonneho nebo našeho Františka Drtikola. Čeští autoři jsou nejlépe zastoupeni v části sbírky věnované meziválečné avantgardě. Abstrahující kompozice Funkeho nebo experimentální portréty Rösslera byly na výstavě důstojnými partnery děl Westona, Moholy-Nagyho, Brugiéra, Hausmanna nebo Man Raye. Aerová s Mrazem však šli v nákupech mnohem dále, až téměř do tehdejší žhavé současnosti, jak jsme se v Praze mohli přesvědčit v souboru stále nesmírně silných portrétů Diany Arbusové. 
 

Přestože se sbírka FOTOGRAFIS úspěšně a promyšleně rozrůstala a Länderbank uspořádala desítky výstav i řadu odborných sympozií, v roce 1987 bylo další rozšiřování sbírky zastaveno a unikátní kolekce asi 400 fotografií zůstala na dvě desetiletí uzavřena v depozitářích. Teprve loňská expozice ve vídeňském Bank Austria Kunstforu ji znovu představila veřejnosti. V dnešní globální krizi je obzvlášť zřejmé, že nákupem fotografií banka investovala podstatně lépe než třeba nákupem většiny akcií. Ale především vytvořila mezinárodní sbírku, jakou má v Rakousku jenom Albertina a Muzeum moderního umění ve Vídni a u nás nikdo, včetně Národní galerie. Ta převzetím výstavy na jedné straně chvályhodně ukázala, že i ona chce alespoň občas do svého programu zahrnovat nadregionálně významné přehlídky originálních fotografií a nejenom ukazovat technicky zoufale provedené reprodukce, jak se tomu děje třeba v dlouhodobé expozici českého krajinářství 19. století o patro níže ve stejném paláci Kinských. Na druhé straně však tak zásadní expozici neposkytla ani zlomek propagace, jakou by si zasloužila. Vždyť na výstavu na samotném paláci upozorňoval jediný zcela nenápadný praporek a projekce malého světelného nápisu na chodník, které si v ruchu vánočních trhů asi mnoho lidí nevšimlo. Přitom vídeňská premiéra ukázala, že takový průřez dějinami fotografické tvorby může být skutečnou výstavní událostí.

Vladimír Birgus

Partner