Menu

28/1/2009

Mezinárodní festival dokumentárních filmů

 

Ozvěny
Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava
v Opavě

úterý 10. a středa 11. února

v prostorách Slezské univerzity
Hradecká č. 17
učebna H3


pořádá Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě ve spolupráci s Filmovým klubem Opava

 

Program:

Úterý 10. února
 16:00 Černá srdce
 17:00 O mediální realitě
 18:00 Generace 68
 19:00 Ivetka a hora
 20:30 Všechno je relativní

Středa 11. února
 16:00 Dálniční svět
 17:30 Malupien, Olšový spas
 19:00 Gyumri
 20:15 Vánoce v Bosně
 20:45 Otevřít po mé smrti

 

(Změna programu vyhrazena.)

Vstupné na jeden film 40,- Kč
Vstupné na celý den 60,- Kč

Více informací:
Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D. Stanislava Rožnovská
Mail: jiri.sio@post.cz stana.roznovska@seznam.cz
Tel: 731010763 603383656

O MFDF Jihlava

Na konci října ožila Jihlava již po dvanácté mottem festivalu – zvoláním „Myslet filmem!“. Během šesti dní se zde předvedly četné a rozmanité dokumentární filmy z celého světa, proběhla řada českých, evropských i světových premiér a byly rozdány ceny ve čtyřech kategoriích (Mezi moři – nejlepší dokumentární film střední a východní Evropy, Česká radost – nejlepší český dokumentární film, Opus bonum – nejlepší světový dokument, Fascinace – nejlepší experimentální film). Součástí filosofie festivalu jsou tzv. Ozvěny, které v bezmála třicítce měst české republiky a dokonce i v Bruselu představují reprezentativní výběr toho, co se na festivalu urodilo.     Stanislava Rožnovská

Více informací o festivalu na:
http://www.dokument-festival.cz/portal_index.php?

19:00 Ivetka a hora, režie: Vít Janeček, Česká republika, 2008, 84`
Nový dokument režiséra Víta Janečka pojednává o životním příběhu jednoho z děvčat, která se v letech 1990 – 1995 na hoře u vsi Limanová setkávala se zjevením Panny Marie. Režisér Janeček pátrá po odpovědi na otázku: jak se žije se zjevením? Film však nemá žádné bulvární ambice, ale je spíše intimní sondou do života poznamenaného něčím tak nepoznatelným a neuvěřitelným jako je zázrak zjevení.
20:30 Všechno je relativní, režie: Mikala Krogh, Dánsko, 2008, 75`
Tento dánský snímek se vydává do různých částí světa, aby pátral po základních lidských hodnotách a emocích. Tvůrci zkoumají, jak velký je vliv ekonomického a kulturního prostředí na člověka. Využívají k tomu rozmanitou formu kaleidoskopického vidění světa skrze instalace, deníkové záznamy, archívy apod.

 

 

Středa 11. února
16:00 Dálniční svět, režie: Martin Hans Schmitt, Německo, 2007, 81`
Německý dokument s minimalistickou hudbu Al Gromer Khana využívá netradiční filmové postupy, aby prozkoumal svět opředený dálniční sítí. Odhaluje různé podoby vztahu člověka a cesty, schopnost lidstva zmocňovat se prostoru kolem sebe.
17:30 Malupien, Olšový spas, Režie: Martin Ryšavý, Česká republika, 2008, 94`
Martin Ryšavý vytvořil velmi netradiční subjektivní místopisný dokument o městě Jakutsku, které je vlastně obrovské panelové sídliště uprostřed ruské tajgy. Spíše než údaje z turistického průvodce ale o městě vypravují jeho vlastní obyvatelé, jako taxikář nebo místní divadelníci. Dokument odhaluje duši místa skrze jeho zvláštní architekturu, místní usedlíky a pohádkový zámek Malupien, který je pro někoho jen hromada šrotu a pro jiného zhmotnělou fantazií.
19:00 Gyumri, režie: Jana Ševčíková, Arménie, 2008, 68`
Město Gyumri v Arménii bylo před 20 lety zasaženo ničivým zemětřesením, třetinu z 25 000 mrtvých tvořily děti. Rodiče pak často svým dalším dětem dávaly jména jejich zesnulých sourozenců. Tyto děti, které se mnohdy staly náhradou dětí předešlých, mají stále pocit, že žijí s duší nikdy neviděných bratrů a sester. Gyumri na příbězích a obrazech dětí, rodičů i města odkrývá tradiční kulturu a paměť místa.
20:15 Vánoce v Bosně, režie: Filip Remunda, Vít Klusák, Česká republika, 2008, 28`
O Vánocích 2001 se z iniciativy generálního štábu a soukromé pořadatelské firmy uskutečnila bizarní výprava několika hvězd českého showbyznysu za českou posádkou mírových sil v Bosně a Hercegovině.
 

Dan Hůlka, Leona Machálková, Láďa Křížek nebo Petr Muk si vyzkoušeli neprůstřelnou vestu, nasedli do tanku, nebo se najedli v kantýně základny. Zahráli výběr svých nejlepších hitů, popili vína a znaveni dobrým skutkem se vrátili do své vlasti. Mezi řádky výmluvný snímek je ironickou reflexí vzájemných paralel mašinérie vojenské a popkulturní.

20:45 Otevřít po mé smrti, režie: Morgan Dews, USA, 2007, 74`
Morgan Dews pojímá svůj film jako koláž obrazů z rodinného filmového archivu a magnetofonových nahrávek, které si rodina na doporučení psychiatrů pořizovala během svých sporů a hádek. Skrze surový filmový materiál a emotivní zvukovou stopu se rodí nejen bolestně niterný a současně nanejvýš věrný obraz rodinné (ne)pohody, ale i obecná výpověď o jedné epoše v dějinách Spojených států, konvencích, skrupulích šedesátých let. 
 

Úterý 10. února

16:00 Černá srdce, režie: Monika Rychlíková, Břetislav Rychlík, Česká republika, 2008, 57`
Dva režiséři (Břetislav Rychlík, Monika Rychlíková) a dva fotografové (Jindřich Štreit, Marie Zachovalová) představují divákům svůj pohled na čtyři rómské rodiny, který vznikal v průběhu jednoho roku jako sběrný dokument. Tvůrci mapují čtyři různá prostředí, v nichž rodiny žijí – Maďarsko, Polsko, Česká republika a Slovensko. Film je věnovaný památce fotografky Marie Zachovalové, která zemřela tragicky několik dní po dokončení práce.
17:00 O mediální realitě, režie: Vladimír Turner, Česká republika, 2008, 49`
Umělecká skupina Ztohoven se proslavila svým zásahem do vysílání pořadu Panorama, do kterého naroubovali obraz atomového hřibu. Chtěli tak poukázat na manipulovatelnost médii. Jejich čin se setkal s obrovskou odezvou veřejnosti i právníků České televize. Dokument vypráví o této události z pohledu skupiny Ztohoven i veřejnosti a odborníků z různých oblastí.
18:00 Generace 68, režie: Simon Brook, Francie, 2008, 53`
Francouzský režisér Simon Brook se vydává po stopách revolučního roku 1968. Prochází Londýnem, Paříží, New Yorkem i Prahou. Odkrývá rozporuplnost roku, který byl nasycen hudbou, sexem, „flower power“, ale na druhé straně také rasovými nepokoji, válkou ve Vietnamu, vstupem sovětských vojsk do Česka. Do vzpomínek se ve svých výpovědích vracejí také Václav Havel nebo Miloš Forman.

 

 

Partner