Menu

28/1/2009

Europeans

 

Česká fotografie se v New Yorku líbí

NEW YORK Česká fotografie se na Manhattanu představuje letos už poosmé a díky tomu má jak mezi odborníky, tak i laickou veřejností velmi dobré jméno. Každá další přednáška či vernisáž je pro návštěvníky sázkou na kvalitu.
Ta zatím poslední se jménem „Evropané“ přinesla do prestižní galerie Leica v newyorském Soho fotografie českých umělců Vladimíra Birguse (* 1954), Jindřicha Štreita (* 1946) a Jindřicha Marca (1921–2000) pořízené na různých místech v Evropě od poválečné doby až po současnost. „Prvním záměrem výstavy je již zmiňované osmé pokračování každoročních prezentací české fotografie a v další rovině jsme se snažili v rámci našeho předsednictví Evropské unie představit zde v New Yorku české umělce právě v evropském kontextu,“ řekl Marcel Sauer, ředitel Českého centra, které se na výstavě fotografií podílí.
„Ať fotíte v Evropě, či ve světě, kde chcete, všude si lidi musíte získat srdcem a vzbudit jejich důvěru. Není proto rozdíl, zda fotíte v českých Albrechticích, nebo v Lorientu ve francouzské Bretani,“ řekl fotograf Jindřich Štreit v přednášce, jež předcházela vernisáži.

 

 

Studenti_ITF Václav Vašků, Andrew
Jan Hauner, Anna Morgowicz a
Milan Fano Blatny s vystavujicimi v
Laica Gallery v New_Yorku
Jindřich Štreit v New Yorku
Jindřich Štreit a Charlotta Kotikova na výstavě
David Hrbek, Vladimír Birgus, Jindřich Štreit a zpěvačka Suzanne Vega
Antonín Kratochvíl, Jindřich Štreit a Vladimir Birgus

Českou reportážní fotografií byla nadšena i písničkářka Suzanne Vega, známá svými nezapomenutelnými hity Luka či Tom’s Diner. „K reportážní fotografii mám moc blízko. Můj bratr je povoláním reportážní fotograf. Díky němu ale vím, že zachytit objektivem dění kolem nás je mnohdy pěkně tvrdá realita, zejména když třeba mapujete válečný konflikt. Proto si někdy ráda odpočinu při umělecké fotografii, při níž se mohu na chvíli i zasnít,“ řekla umělkyně, která se zájmem sledovala talkshow s Vladimírem Birgusem, Jindřichem Štreitem a Čechoameričanem Antonínem Kratochvílem.
„Snít se dá i u reportážní fotografie,“ tak trochu oponoval Vladimír Birgus, který čtyři z osmi zmiňovaných newyorských výstav připravoval i jako kurátor. Jeho slova nezávisle potvrdil i jeden z přítomných amerických obdivovatelů české fotografie. „Fascinuje mě, jak vaši fotografové dokážou najít i v tragické situaci humor a krásu. Jen se podívejte, jak si tento pán na fotce spokojeně sedí v rikše a čte noviny a za ním je totálně rozbombardovaná Varšava, nebo třeba tyhle truchlící babičky u hrobu, jejichž vnouček dovádí a skáče na hřbitovní zídce. Ta skvěle zvolená témata mě jednoduše berou u srdce.“
České vidění světa, jak je vidět, má v Americe velký úspěch, a tak se dá očekávat, že výstavu, která potrvá až do 28. února, čeká opět velká návštěvnost. Nadšení sdílí i ředitel newyorské Leica Gallery, jenž už naznačil, že osmá expozice české fotografie zde určitě nebude poslední.
ANDREA KOCH

Zdroj: Lidové noviny 21. 1. 2009

 

Partner