30/6/2008
Daniela Dostálková - Instant Life
Přestože Daniele Dostálkové není dosud ani třicet a teprve nedávno dokončila studia fotografie na UJEP v Ústí nad Labem, patří mezi zdejší nejvýraznější umělkyně pracující s fotografií. Živí ji fotografie architektury, stejně jako inscenované portréty a módní snímky, které vytváří se svou sestrou pod hlavičkou skupiny The Bestseller Creative Platform, nicméně největší pozornost si zaslouží práce, které nevytváří na zakázku i když s nimi úzce souvisí. Zajímá ji konstruovaná realita, tedy ne dokumentaristické „toto tak bylo“, ale možnost vyprávění. S bravurou recykluje a volně fúzuje principy obvyklé pro současnou dokumentární, ale stejně tak inscenovanou, módní nebo reklamní fotografii. Odráží tak soudobý trend důrazného rozchodu s teatrální inscenovanou fotografií osmdesátých let plnou lehkovážné hravosti a příklon k obsahu, nové angažovanosti.
Výrazně zaujala už před léty souborem nazvaným Life manual, jakýmsi návodem „jak na život“, kterým ukončila bakalářské studium na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Ve stylu reklamních prospektů, pomocí jednotlivých ikon, ideogramů a hesel, a stejně tak klinicky čisté, snadno čitelné fotografie i grafické úpravy nám přináší přehled hlavních životních úkonů. Vybrané denní činnosti od čištění zubů, česání vlasů, líbání, řízení automobilu, čtení knihy, sázení květin, vaření kávy až po sledování televize nebo pojídání čokolády je zde předvedeno až didakticky názorně, s atributy těchto činností a s reklamním nasvícením na „bílém pozadí“. Přirozenou součástí tohoto souboru je „podvratnost“, parazitování na světě reklamy, jejich klišé a stereotypů. Banálnost snímků podtrhují anglické texty, sterilní grafická úprava a nesmyslné základní vysvětlivky činností zbavených své podstaty a individuálního prožitku.
Prvky soudobé reklamy a módy, strnulost modelů, myšlenková podvratnost i neurčitost výpovědi, zda to myslí vážně, to vše se stalo průvodními znaky všech dalších souborů. Na dvanácti fotografiích z továrny na výrobu klimatizace japonské firmy Daikin kompars Daniely Dostálkové oblečený do firemních uniforem cvičí, skáče, stojí v pozoru s nepřítomnými pohledy. Inscenované kompozice s modely promíchává s portréty skutečných ředitelů, zaměstnanců, inženýrů a techniků. Prázdná bílá architektura působí jako kulisy nebo ještě spíše jako univerzální, v počítači virtuálně načrtnutý prostor. Soubor The Town I Like vypráví o stereotypu a automatizaci, specifické firemní kultuře a mezilidských vztazích, které tato nadnárodní korporace do českého prostředí přinesla. Nadnárodní společnosti vytvářejí struktury moci, v rámci kterých žijeme svůj svobodný život. Těžko v její práci spatřovat výrazný antiglobalizační podtón. Práce Daniely Dostálkové nejsou aktivistické. Stejně tak je zbytečné odkazovat na orwelovské téma. To vše tvoří dávno přirozený svět Daniely Dostálkové, ve kterém bravurně proplová, snaží tyto struktury volně přepodstatňovat a vytvářet z nich odlišné, alternativní příběhy.
Volný pandám k této práci tvoří nejnovější soubor Instant Monument vytvořený během podzimní stáže ve Varšavě. Daniela Dostálková v nich reaguje na podmanivé prostory Paláce kultury, sorelácké ikony poválečné Varšavy. V prostoru, který rozhodně nebyl utvářen podle lidských měřítek a potřeb, inscenuje dívku oblečenou v sukni nebo kostýmku, kterou bychom mohli považovat za téměř zástupný prototyp kterékoliv sekretářky. Výraznou měrou se zde znovu objevují autorčiny oblíbené instrumenty, pomocí kterých vytváří zvláštní svět svých snímků: balancování na hraně popu, kýče a znervózňující nepatřičnosti, strnulost až určitá křečovitost, banálnost i nepravděpodobnost. Práce Daniely Dostálkové působí jako znejisťující návody, jak neprožít svůj život.
Tomáš Pospěch
Životopis
Daniela Dostálková (nar. 1979 v Třinci)
Vystudovala Lidovou konzervatoř v Ostravě, obor fotografie (1996–1999), Institut tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, (BcA., 1999–2003), ateliér fotografie na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (MgA. 2004 – 2006), byla na stáži u Veroniky Bromové v Ateliéru nových médií II na Akademii výtvarných umění v Praze a u prof. Grzegorze Kowalského na Akademii výtvarných umění ve Varšavě. V roce 2007 byla v tomto ateliéru na residenčním pobytu a současně pracovala jako asistentka u fotografa Jacka Poremby ze studia Shoot me.
Živí se jako volná fotografka módy, portrétů a architektury. Spolupracuje s časopisy Architekt, Exklusiv, Fluid. V letech 2001-2004 byla kurátorkou fotografické galerie Spolek v Brně. Řada jejích realizací vzniká společnou prací skupin Sistars a Miss3 a jejich spojením pod hlavičkou The Bestseller Creative Platform. Společně připravují také fanzin pod názvem Interview.
Projekty:
Life Manual (2002 – 2003) – stylizované portréty, návody na realizaci každodenních základních lidských činností
Background (2005) – inscenované portréty lidí otočených zády, v krajině nebo interiéru
The Town I Like (2006) – skupinové inscenované portréty z prostředí nadnárodní společnosti, které vycházejí z Orwelova románu 1984
Instant Monument (2007) – inscenované fotografie z prostředí varšavského Paláce kultury
Samostatné výstavy:
2006 - The Town I Like, G99, Dům pánů z Kunštátu, Brno, 2006
2006 - Background, Galerie Artistů, Brno
Skupinové výstavy:
2008 – Mladé české fotografky, galerie Opera, Ostrava
2007 - vítěz ceny PEEK7 pořádaný agenturou Art and Commerce, New York
2007 – Mladé české fotografky, Měsíc fotografie v Bratislavě, Bratislavský hrad, Bratislava
2007 – Glocal Girls, Praguebiennale 3, Karlínská hala, Praha 2007 – Frame Award, Dům umění města Brna, Brno 2006 - Henkel Art Award, galerie Louvre, Praha
2006 - I Image, Středoevropský dům fotografie, Bratislava, 2006
2006 - Absolventi Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě 1991-2006, Dům umění, Opava
2006 - Fresh Europe, Galerie Kogart, Budapešť
2006 - Designblok, instalace Bestseller (Sistars společně s MISS3), Praha
2006 - Frame, Místodržitelský palác, Moravská galerie, Brno
2006 - Šestka, Ateliér fotografie UJEP Ústí nad Labem, Pražský dům fotografie, Praha
2005 – Periferie: Deset let ateliéru fotografie UJEP Ústí nad Labem, Galerie VŠUP, Praha
2005 - Women Compost Art, Galerie kritiků, Praha
2005 - I Image, Central European Stories, Dorottya Gallery, Budapešť
2004 - 2+17, Severočeské muzeum, Liberec
2003 - M15, České fotoateliéry, Kulturní dům Havířov
2003 - Diplomové a klauzurní práce 1998 - 2003, Institut tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě, Dům umění, Opava, Centrum kultury Zámek, Poznaň, Fotografická galerie Fuji film, Kaunas
2002 - Zlín a jeho lidé, Městské divadlo, Zlín
2002 - Prométheus, Palác Akropolis, Praha
2002 - Prométheus, Divadlo Bolka Polívky, Brno
2001 - Osobní rituály, Galerie Domu umění „U Rudého Vola“, Brno
Katalogy:
Zlín a jeho lidé. (Editor a text Tomáš Pospěch), Institut tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě, Opava 2001.
Diplomové a klauzurní práce Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě 1998 – 2003, (Editor a text Vladimír Birgus). Slezská univetrzita, Opava 2003.
2+18, 10 let ateliéru fotografie Fakulty užitého umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. (Editor a text Pavel Baňka). UJEP, Ústí nad Labem 2004.
I Image. Lumen Gallery, Budapešť 2005.
Absolventi Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě 1991-2006. (Editor a text Vladimír Birgus). Slezská univerzita, Opava 2006.
Praguebiennale 3. (Editoři Helena Kontová a Giancarlo Politi). Giancarlo Politi Editore, Milano 2007.
Capricious Magazine, katalog vítězů ceny PEEK7, New York, 2007.
Instant Monument. (Text Tomáš Pospěch), ITF FPF SU v Opavě, 2008.