Menu

3/3/2008

4 polští absolventi ITF

 

Krzysztof Goluch, Stopy

Polští absolventi ITF Krzysztof Gołuch, Stanisław Heyda, Andrzej Marczuk a Magdalena Sokalska vystavují v Opavě

Dům umění v Opavě, Kabinet fotografie, Pekařská 12, 27. 2. – 30. 30. 2008, otevřeno úterý – neděle 10.00 – 17.00 hodin. Kurátor Vladimír Birgus.


Mezi zahraničními studenty Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity jsou Poláci zdaleka nejpočetnější – v současnosti je jich v bakalářském i magisterském studiu rovných čtyřicet. Mnozí z polských absolventů ITF se dnes významně uplatňují v polské fotografii jako pedagogové vysokých i středních uměleckých škol, obrazoví redaktoři a fotoreportéři deníků a časopisů, pracovníci galerií a muzeí, organizátoři fotografických festivalů i jako fotografové v reklamních a grafických studiích. Svým zájmem o moderní dokument, fotoreportáž, portrét, inscenovanou fotografii či reklamní fotografii a další oblasti, které v Polsku donedávna stály ve stínu dominujících trendů konceptuální a intermediální tvorby, výrazně přispěli k zásadním změnám v polské fotografické tvorbě posledních let. Někteří z polských studentů a absolventů získali i významná ocenění na mezinárodní scéně – například Krzysztof Gołuch loni vyhrál fotosoutěž Evropské unie Breaking Steretypes v Bruselu a Rafał Milach letos získal 1. cenu na světové soutěži novinářské fotografie World Press Photu v Amsterodamu.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Krzysztof Goluch, Stopy
 
 
 
 
 
 Andrzej Marczuk, Pozdrav
Andrzej Marczuk, Pozdrav
Stastek Heyda, Blizci 1
Stastek Heyda, Blizci 2
Magdalena Sokalska, Mariela
Magdalena Sokalska, Mariela
 
 

Tato výstava představuje čtveřici polských absolventů bakalářského studia na ITF z nedalekého polského Slezska, kteří své studium v závěru loňského roku ukončili jednak teoretickými pracemi z dějin polské fotografie, jednak vystavenými soubory z oblasti nového dokumentu. Každý z vystavujících zpracovával odlišné téma - Krzysztof Gołuch objevoval v ve vytříbených záběrech absurdních konfrontacích různých motivů a paralelních dějů z cyklu Stopy nadreálně prvky reálného každodenního světa, Staszek Heyda v autoreflexivním souboru Blízcí (Čas dospívání) symbolicky zobrazil v portrétech a signifikantních detailech prostředí pocity současných třicátníků, loučících se s nevázaností mládí, Andrzej Marczuk v souboru Greetings from Chorzów zachytil různorodé bizarní momentky z Vojvodského parku kultury a oddechu v Chorzowě a Magdalena Sokalska v cyklu diptychů Mariela – Something about a Girl  se pokusila vystihnout svět a sny šestiletého děvčátka. Přesto mají všechny tyto cykly mnoho společného v jasném konceptu, akcentu na osobní pohled, invenčním využívání ostrých barev a kontrastů světel a stínů, vytříbenosti obrazové skladby a zdůrazňování obsahových podtextů. Jsou nepochybně výrazným obohacením současné polské fotografie.

Krzysztof Gołuch
(nar. 11. února 1966, Ruda Śląska).
Absolvoval magisterské studium speciální pedagogiky na Fakultě pedagogiky a psychologie Slezské univerzity v Katovicích, postgraduální studium oboru Organizace sociální pomoci na Technicko-humanitní akademii v Bielsku-Białe a bakalářské studium na Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě (2007). Pracuje jako náměstek ředitele Centra pro léčení nemocných v Knurowě, které je součástí Caritas Arcibiskupství katovického.
 Věnuje se především dokumentární fotografii, a to jak sociálním snímkům z prostředí ústavů sociální péče, tak subjektivnímu dokumentu. Své práce představil na mnoha autorských i skupinových výstavách v Polsku i v zahraničí a získal za ně řadu významných cen (např. 2. cena v soutěži Světové organizace zdraví WHO ve Švýcarsku „Images of Health and Disability 2005”, 1. cena na 5. Polském bienále fotografie „Kochać człowieka ” v Osvětimi, 2007, 2. cena v celopolské soutěži „Moja Europa – Zapis codzienności”, Poznaň 2007, 1. cena ve fotografické soutěži Evropské unie „Breaking Stereotypes”, Brusel 2007). Zúčastnil se projektu Opava na prahu nového tisíciletí, incioval a vede fotografické projekty Můj svět, moje skutečnost a Můj svět, moje město, jehož se v rámci arteterapie zúčastňuje skupina mentálně postižených lidí. Je nositelem řádu Ministra kultury Polské republiky “Zasloužilý pracovník v kultuře! a vyznamenání polské charity „Ubi Caritas”.

Staszek Heyda
(nar. 7. května 1983, Gliwice).
V roce 2007 absolvoval bakalářské stadium na Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě, pracuje jako grafik a fotograf. Věnuje se dokumentární, portrétní a užité fotografii. Je členem fotografické skupiny Precel. Autorské výstavy měl v galerii PiK, v Domě polsko-německé spolupráce v Gliwicích, v Galerii 113 v Bialystoku, v Galerii Obok ZPAF ve Varšavě aj., zúčastnil se řady skupinových expozic. V roce 2006 získal v soutěži polské novinářské fotografie 1. cenu v kategorii Každodenní život.

Andrzej Marczuk
(nar. 19. dubna 1978, Gliwice).  V letech 1999-2001 absolvoval workshopy vizuální komnunikace ve švédském Malmö, v roce 2000 ukončil nástavbové stadium fotografické techniky v Katovicích, v následujících třech letech absolvoval kurzy fotografie v Kulturním centru v Jelení Hoře, loni obhájil bakalářskou diplomovou práci na ITF FPF SU v Opavě. Věnuje se reportážní, dokumentární a reklamní fotografii, spolupracuje s polskými periodiky Tygodnik Powszechny, Rzeczpospolita a Gazeta Wyborcza a s agenturami Tamtam (Polsko) a Ostphoto (Německo). Pracuje jako asistent prof.  Bogdana Dziworského na Fakultě rozhlasu a televise Krzysztofa  Kieslowského na Slezské univerzitě v Katovicích, vede fotografické tvůrčí dílny v Gliwicích. Spolu s dalším absolventem ITF Mariuszem Foreckim a s  Grzegorzem Dembinskim vytváří internetový časopis dokumentární fotografie 5klatek.pl. Samostatně vystavoval např. v galerii Foto 7 a v klubu 4Art v Gliwicích a v Galerii Pod svícnem ve Frýdku-Místku, zúčastnil se řady skupinových výstav  i projektu Opava na prahu nového tisíciletí.

Magda Sokalska
(nar. 26. prosince 1982, Zabrze).
Vystudovala Varšavskou školu fotografie (2001-2003) a bakalářské studium na Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě (2003-2007). Samostatně vystavovala cyklus Portréty foto-grafické na Mezinárodním festivalu fotografie v Lodži v roce 2004 a  zúčastnila se několika skupinových výstav,  "Jeden Dzien w Bialymstoku",  Galeria Arsenal, Bialystok (2005),  “Czech Start!”  v Berlíně (2007) a – “Institut tvůrčí fotografie - diplomové a klauzurní práce 2007”, Divadlo Jiřího Myrona, Ostrava (2008)

Partner