Menu

25/11/2002

V Ostravě se představí talent současné slovenské fotodokumentaristiky

Jednoho z nejlepších současných mladých slovenských dokumentárních fotografů představí od čtvrtka tohoto týdne opavský Institut tvůrčí fotografie ostravskému diváku v prostorách galerie Opera ve foyer Divadla Jiřího Myrona.
"Jedenatřicetiletý Martin Kollár zde představí fotografický soubor ze současného Slovenska," upřesnil kurátor výstavy, vedoucí pedagog ITF Vladimír Birgus. Fotografie náleží do souboru Slovensko 001 - Obrazová správa o stave krajiny, který autor díky grantu slovenského Inštitůtu pre verejné otázky, vydal také knižně.

Slovenská fotografie se od 80. let zaměřovala spíše na inscenované snímky, s výjimkou dokumentu Karola Kallaye zde převládala postmoderní fotografie nové vlny pražských Slováků - absolventů FAMU, jako Tono Stano, Miro Švolík, Vasil Stanko, Rudo Prekop, Robo Kočan a dalších. Zlom pak neznamenal pro ustálenou hgladinu slovenského fotografického života ani rok 1989, doba čekala na mladou krev. Ta se objevila v podobě několika absolventů opět pražské FAMU, ale již také opavského Institutu tvůrčí fotografie. Mezi jinými snad lze jmenovat například Jozefa Ondzika, Lucii Nimcovou, pavola Orvana a další. Zcela mimo jiné obory než fotografii pak naopak vystudovali další představitelé současného fotodokumentu na Slovensku - Martin Marenčin, Andrej Bán a také právě Martin Kollár.
"Pro mnohé návštěvníky loňského Měsíce fotografie v Bratislavě byla největším překvapením Kollárova samostatná výstava Slovensko 2001 - Obrazová zpráva o stavu země v Pálffyho paláci. Tehdy třicetiletý Martin Kollár se na ní představil jako překvapivě vyzrálý autor ironických až jemně sarkastických pohledů na různé aspekty života na Slovensku na prahu nového tisíciletí. Jako fotograf s nezaměnitelným rukopisem, který výtečně ovládá promyšlenou práci s emotivním působením barev a umí i v těch nejbanálnějších situacích invenčně objevovat prvky grotesknosti, jemně přízračné konfigurace různých motivů i obrazové metafory. Některé jeho záběry působí jako nahrané surreálné scény z filmů: na dlažbě před obchodním domem Tesco opéká obtloustlá žena se synem v indiánské čelence špekáčky na ohništi, zatímco v pozadí kráčí muž s nákupním vozíkem, muž v bílých trenýrkách se laská se stromem na pozadí vybouraného náklaďáku, v kolonii stereotypních růžových domů zoufale štěká pes u oplocené boudy. I když je Martin Kollár profesí filmař a je to vidět na kompozicích mnohých jeho snímků, kde se objevují jakoby filmové fragmenty reality i působivá členění záběrů do několika prostorových plánů, ve svých fotografiích nic nearanžuje a jen pohotově a trpělivě čeká, až mu sám život poskytne dostatečně fotogenickou bizarní situaci. Podobně jako Andreji Bánovi v knize Jiné Slovensko mu nejde o fotografické anekdoty, ale hledáním absurdnosti v každodennosti ukazuje i leccos z absurdity současného Slovenska, v němž se tak výrazně prolínají starobylé domácí tradice s mohutným nástupem globálního konzumentarismu. Bratislavský Institut pro veřejné otázky, který poskytl Martinu Kollárovi velkorysé stipendium na pořízení fotografické zprávy o současném Slovensku, přispěl ke vzniku jednoho z nejlepších děl slovenské dokumentární fotografie poslední doby," říká o Kollárově práci Birgus.
Fotografie Martina Kollára budou v Ostravě k vidění od čtvrtka 28. listopadu do úterý 7. ledna příštího roku, poté se přesouvají do Opavy, do vznikajícího Kabinetu fotografie v tamním Domě umění.

Martin Kollár

Narozen 23. 11. 1971 v Žilině. Absolvoval gymnázium v Žilině (1986-1990) a obor kamera na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě (1992-1997). Byl kameramanem řady dokumentárních filmů. Fotografuje od konce gymnaziálních studií, od roku 1999 se zabývá barevnou dokumentární fotografií. Samostatně vystavoval např. v Galerii Profil v Bratislavě (2000), v Galerii hlavního města Bratislavy v Pálffyho paláci v Bratislavě (2001) a na velvyslanectví Slovenské republiky ve Washingtonu (2002). Zúčastnil se řady skupinových výstav, např. Nová jména ve slovenské dokumentární fotografii (Dom fotografie, Poprad 1998), Czech Press Photo 2000 (Staroměstská radnice, Praha 2000 - 2. cena v kategorii Každodenní život, 2. cena v kategorii Umění), Slovenská fotografie 1925-2000 (Slovenská národná galéria, Bratislava 2001, Galerie hl. m. Prahy, Praha 2002), Rodinný album.sk (Slovenská umelecká Beseda, Bratislava 2001, Bruntál 2002), Fuji Film Euro Press Photo Awards 2001 (Bratislava 2001 - 1. cena) a Česká a slovenská fotografie 80. a 90. let (Muzeum umění, Olomouc 2002, Dom kultúry, Bratislava 2002). Získal stipendium CNA Dudelange v Lucembursku (1999), fotografický grant Inštitútu pre verejné otázky v Bratislavě, jehož výsledkem byla výstava a kniha Slovensko 001 - Obrazová správa o stave krajiny, cenu v Mio Photo Award v Osace (2002) a Foto Triennale Backlight Award ve Finsku (2002).

Martin Kollár
Evropa
Slovensko 2001 - Obrazová zpráva o stavu země

Galerie Opera, Divadlo Jiřího Myrona, Ostrava, Čs. legií 14
28. 11. 2002 - 7. 1. 2003

Kabinet fotografie Domu umění, Opava, Pekařská 12
14. 1. - 16. 2. 2003

Výstavu pořádají: Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě, Dům umění v Opavě a Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě ve spolupráci s Katedrou fotografie FAMU v Praze, Galerií Velryba v Praze, Pražským domem fotografie a Institutem pro veřejné otázky v Bratislavě za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Moravskoslezského kraje a Statutárního města Opava.
Kurátor výstavy: prof. PhDr. Vladimír Birgus
Spolupráce: Vojtěch Bartek, Jarmila Faferková, Dr. Martin Klimeš,
Mgr. Jiří Siostrzonek
Grafická úprava katalogu: Radim Bíňovec
Realizace katalogu: Karel Kerlický - KANT Praha


www.sca-art.cz/duopava, www.martinkollar.com

Partner