Menu

30/11/2017

Studenti a absolventi Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě získali řadu cen v soutěži Czech Press Photo

 
 
robert-barca-aktualita-single

Robert Barca

 

Již tradičně se řada studentů a absolventů Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě zúčastnila prestižní novinářské fotografické soutěže Czech PressPhoto 2017 a podobně jako v minulých letech, i letos mnozí získali ocenění.

Mezinárodní porota vyhlásila dne 18. října výsledky 23. ročníku největší soutěže české novinářské fotografe Czech Press Photo. Ze 7277 fotografií, které letos do soutěže poslalo 482 fotografů z České republiky a ze Slovenska, byli v každé kategorii nominováni tři nejlepší autoři. Už mezi nominovanými se umístilo mnoho absolventů a studentů ITF: v kategorii Aktualita (single) Roman Vondrouš a Robert Barca, v kategorii Aktualita (série) Peter Korček, Každodenní život (série) Josef Dvořáček, Kultura a umění (single) Dagmar Vyhnálková, Sport (série) Roman Vondrouš, Portrét (série) David Macháč, Michaela Škvrňáková a dvojice Hana Connor & Filip Jandourek, Příroda, věda a životní prostředí (singl) Filip Jandourek, Lifestyle (série) Vladimír Kiva Novotný. Na Cenu Junior Award byl nominován Josef Dvořáček a na cenu Grant Prahy Jana Hunterová a Matěj Dereck Hard.Mezi nominovanými autory videí byl David Macháček.

Dne 21. listopadu pak byli na Staroměstské radnici v Praze vyhlášení definitivní vítězové z každé kategorie.

Grant Prahy ve výši 100 000 Kč letos získal nedávný absolvent ITF Matěj Dereck Hard za svůj projekt Mé pražské bydlení. Porotce zaujal svou sérií, v níž hodlá vytvořit během jednoho roku přes padesát portrétů významných osobností, především z oblasti kultury. Zajímavostí je především využití prostředí jejich soukromých bytů. Divákovi tak Hard dává možnost poodhalení většinou skrytých identit slavných osobností skrze jejich vlastní motivy.

V kategorii Aktualita za jeden snímek to byl student prvního ročníku bakalářského studia Robert Barca. Ten byl oceněn snímek Ano Erdoganovi, ne demokracii, v němž s velkou mírou expresivity zachytil v Ankaře bouřlivé povolební oslavy spojené současně se změnou ústavy.

V kategorii Každodenní život získal první cenu za svou sérii Kameník student třetího ročníku bakalářského studia Pepa Dvořáček. Fotografoval v podhůří Krkonoš a zaměřil se na průmyslovou část této oblasti. Jeho soubor se skládá z diptychů s portrétem zaměstnance v průmyslovém prostředí a detailem nalezeného zátiší a vedle toho zařadil do svého cyklu Dvořáček také fotografie větších celků s krajinnými motivy. Barevnost chladného tónu jeho fotografií dodává určitou tajemnost a tvrdé podmínky zdejšího prostředí.

Za sérii s názvem Vesničané zvítězila v kategorii Portrét autorská dvojice Hana Connor & Filip Jandourek. Dokumentovali v bangladéšské Dháce zcela bezútěšné pracovní a životní podmínky lidí, kteří přišli do chaoticky rostoucí metropole z venkova s marnou nadějí, že se jim tam podaří zbohatnout. V sugestivním a úzkostném barevném dokumentu zachytili zdejší obyvatele i jejich nehostinné prostředí plné průmyslových exhalací.

Filip Jandourek zvítězil také v kategorii Příroda, věda a životní prostředí se single fotografií U břehu Burigangy. V jediné fotografii sugestivně ilustruje problematiku ekologie, klimatu, migrace a dalších aktuálních problémů Bangladéše. Jandourek fotografií poukazuje na nebezpečí, kdy se život stává noční můrou. Znamenitě tak přispívá k uvědomění si globální problematiky, která v budoucnu může postihnout další města.

V kategorii Lifestyle zvítězil se svou sérií absolvent ITF Vladimír Kiva Novotný. Ve své sérii zachytil prostřednictvím inscenované portrétní fotografii poslední podobu interiérů brněnského Janáčkova divadla v současné podobě. Zužitkoval znalosti současné módní fotografie a skvěle využil přirozeného prostředí herců.

Výstava vítězných i nominovaných snímků letošního Czech PressPhota na Staroměstské radnice na Praze bude otevřena denně až do 30. ledna 2018.

Ondřej Durczak

obrazek

Filip Jandourek

obrazek

Hana Connor & Filip Jandourek

obrazek

Matěj Dereck Hard

obrazek

Pepa Dvořáček

obrazek

Vladimír Kiva Novotný

Partner