Menu

24/10/2016

Další úspěchy studentů Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě, tentokrát v soutěži Slovak Press Photo

barbora-skopalikova-kravi-kout-3

Krátce po vyhlášení vítězů v soutěži Czech Press Photo dosáhli studenti Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě dalšího významného úspěchu v podobě umístění na prvních příčkách prestižní soutěže našich slovenských sousedů – Slovak Press Photo. Soutěže se zúčastnili naši studenti jak ze Slovenska, tak také z České republiky a Polska.

Podobně jako soutěž Czech Press Photo má i slovenská verze za cíl prezentovat výsledky nejlepších novinářsky orientovaných snímků. Hlavní náplní soutěže je přinášet nezávislé a bezprostřední svědectví o životě lidí na Slovensku, ale i v okolních státech. Kromě ocenění autorů je cílem soutěže prezentování fotografů na rozsáhlé výstavě jejich vítězných prací. Letos v porotě Slovak Press Phota usedli tito významní experti ve středoevropské i světové fotografii: fotožurnalista Stanley Greene (USA), slovenský fotograf Jozef Ondzik (SK), pedagožka a teoretička fotografie Doc. Mgr. art. Jana Hojstričová, ArtD.(SR), fotograf Joe Klamar (SR/KAN) a pedagog a fotograf Prof. Mgr. Jindřich Štreit, dr. h. c. (ČR). Autoři zasílají své práce do několika soutěžních kategorií, mezi něž patří Aktualita, Reportáž, Každodenní život, Portrét, Příroda, Sport nebo Svět umění. Do soutěže se letos zapojilo celkem 191 fotografů, kteří zaslali 1 522 fotografií.

obrazek

Společná fotografie porotců a vítězů

obrazek

Ivan Horváth: Vánoce ledních medvědů

obrazek

Konstancia Nowina Konopka: Zvěrokruh

obrazek

Marta Režová: Já poustevník

obrazek

Oldřich Malachta: Za hradbou hor

obrazek

Peter Korček: Teror v Paříži

obrazek

Slovenský prezident

Slavnostní vyhlášení vítězů a předání ocenění proběhlo dne 19. října 2016 ve slovenském hlavním městě. Společenského aktu se zúčastnil také prezident Slovenské republiky Andrej Kiska, předseda Národní rady SR Andrej Danko a primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, kteří také převzali nad soutěží záštitu. Z vítězných snímků je vytvořena výstava, která je otevřena od 20. října do 30. listopadu 2016 ve Staré radnici Muzea města Bratislavy a v Justiho síni v Bratislavě.

Mezi oceněné studenty Institutu tvůrčí fotografie patří Slovák Peter Korček. Tento mladý vyzrálý autor už řadu let zkoumá prostřednictvím fotografie své okolí, slovenská města, krajiny a zákoutí a přináší na ně zcela nový osobitý pohled. Ten není postaven na nevšedních fotografických prostředcích, ale naopak na klidném deskriptivním přístupu s osobitým obrazovým výřezem reality, v níž autor nachází zcela nové konfrontace a pohledy. Čistou formu s prostou obrazovou i barevnou skladbou představil Peter Korček v soutěžním cyklu Warm Up, jež zaslal do kategorie Sport a kde také získal 3. místo. Soubor dokumentuje přípravu reprezentantů před Mistrovstvím Evropy v krasobruslení, které se konalo letos v Bratislavě. Zdánlivě nefotogenické téma dokázal Korček svým stylem s obrazovou čistotou zpracovat velmi osobitě. Oproti tomu v další sérii Teror v Paříži volil odlišnou vizuální formu subjektivního černobílého dokumentu, blízkého kvalitám světových novinářských fotografů. Výborně totiž využívá světelnou atmosféru, nevšední úhly pohledu nebo detailní výřezy, které v celku přispívají k tíživému obsahu této kolekce fotografií, která zachycuje bezprostřední okamžiky po teroristických útocích v Paříži v listopadu roku 2015. Peter získal souborem o hlavním městě Francie první místo v kategorii Aktualita.

Další oceněnou je studentka třetího ročníku ITF Marta Režová, která získala čestné uznání se svým souborem Já poustevník. Ten vypráví o muži bez domova, který se před několika lety ocitl na ulici. Sama autorka, která jej dlouhodobě sledovala a fotografovala, o něm píše, že „hledá cestu zpět a pokouší se postavit na vlastní nohy. Už několikrát. Mí dobré srdce a hrdý pohled. K okolí přistupuje tak, jako okolí přistupuje k němu. Obklopuje se opuštěnými zvířaty, snaží se pracovat a sní o lepších zítřcích. O lítost nestojí. Svůj život by za nic nevyměnil. Jeho příběh sleduji s absolutním respektem a pokorou.“ Osamoceného člověka v projektu nazvaném Kraví kout fotografovala také studentka třetího ročníku Barbora Skopalíková, která se v soutěži umístila na 3. místě. Soustředila se na ženu, která se svobodně rozhodla odejít z velkoměsta a navzdory veškerému komfortu, který město poskytuje, se nyní spokojuje s elementárními lidskými potřebami, samotou ale i klidem. Skopalíková tak souborem reaguje na zásadní životní krok mladých lidí dnešního světa, spočívající v úniku od každodenního stresu ke klidnému způsobu života.

Pocity úzkosti lze vnímat i v souboru Za hradbou hor studenta Oldřicha Malachty, který získal první místo v sérii mezinárodních kolekcí fotografií. Projekt se zaměřuje na Jesenicko, které je podle statistik oblastí s největší nezaměstnaností v celé České republice. Tato vesměs rekreační horská oblast nabízí jen minimum pracovních příležitostí, což Malachta ve fotografiích zpodobňuje prostřednictvím osudů různých lidí, jejich portrétů, nalezených zátiší v jejich domácnostech, ale i ve venkovním veřejném prostředí. Vzniká tak moderní dokumentární soubor pracující s různými žánry a prolínající různá prostředí. Ve výběru motivů autora fotografií lze číst nízkou naději na zlepšení sociální situace, obavy lidí a celkový těžký život Jesenicka. Práce Malachty se tak stává obecným poukázáním na nelehké životní podmínky mnoha oblastí v naší zemi.

Druhou cenu v kategorii Reportáž si odnesl student 2. ročníku ITF Ivan Horváth. Získal ji za snímek Vánoce ledních medvědů, který zachycuje spuštění vánočního stromečku na vodní hladinu rybníka v blízkosti bratislavského sídliště Petržalka.

Poslední oceněnou autorkou z ITF je polská studentka třetího ročníku Konstancja Nowina Konopka. Ta v souboru Zvěrokruh pracuje s velmi diskutovaným tématem imigrantů. Na rozdíl od mnoha zpravodajských fotografů se však Konopka soustředí na prosté a nedramatické motivy vyplavených nafukovacích člunů, na kterých se obyvatelé Iráku, Pákistánu nebo Bangladéše snažili dostat do Evropy. V jediném místě řeckého Ostrova Kos snímá fotoaparátem destruované kusy gumy ze člunů symbolizující pohnuté osudy lidí, kteří na nich ztroskotali. Tímto způsobem podle informací úřadů zahynulo přes tři tisíce lidí.

Podobně jako v předešlých letech, je i letošní vítězství studentů ITF v soutěži Slovak Press Photo důkazem toho, že škola nabízí nepřeberné možnosti přístupů, ale i fotografických žánrů a oblastí, v nichž mohou studenti pracovat.

Ondřej Durczak

Partner