6/12/2004
Měsíc fotografie v Bratislavě
Akt v české fotografii 1960–2000 | |
Zahájení výstavy Akt v české fotografii 1960–2000 |
K největším atrakcím patří cyklus slavného švýcarského člena agentury Magnum René Burriho s názvem Němci, ukazující v tradici humanistické fotožurnalistiky a současně s jemnou ironií různé typické aspekty německého životního stylu v obtížném období po 2. světové válce i během hospodářského zázraku. Zatímco jiná Burriho výstava Utopia, kterou jsme nedávno mohli vidět v Leica Gallery Prague, se vyznačovala hlavně výtvarnými kvalitami netradičních pohledů na moderní architekturu, stylově daleko kompaktnější bratislavská expozice ho představuje v jeho nejznámější poloze předního reportéra a dokumentaristy. Indický fotograf Raghu Rai, Burriho kolega ze stejné agentury, vystavuje na Bratislavském hradě svůj strhující fotografický dokument o obětech tragédie v chemické továrně ve městě Bhopál, při níž v roce 1984 došlo k ohromnému úniku jedovatých plynů a k následné smrti několika tisíc lidí. Rai se – podobně jako o dvě desetiletí před ním americký dokumentarista W. Eugene Smith v případě podobné katastrofy v japonské Minamatě – rozhodl využít fotografií nejenom k informování světové veřejnosti o hrozivých následcích bezohlednosti firmy Union Carbide, která ve snaze ušetřit hrubě porušovala bezpečnostní předpisy, ale aktivně se zapojil svými nedávno pořízenými záběry přeživších obětí této tragédie do kampaně organizace Greenpeace za jejich odškodnění. Jde o mimořádně silné snímky, prodchnuté hněvem i snahou pomoci a invenčně pracující s detaily, odvážnými kompozicemi a ostrými kontrasty světel a stínů.
Vernisáž výstavy fotografických škol Generace Východ v galerii Médium | |
Vernisáž Barbory Kuklíkové |
Mimořádně velký prostor letos má česká fotografie. Ne vždy však přináší skutečnou kvalitu. Až na malé výjimky většinou jen stroze popisné cestopisné fotografie Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, jimž je zasvěcena rozsáhlá výstava ve Slovenském národním muzeu, rozhodně nepotvrzují nesoudný názor jednoho z jejích sestavitelů Radovana Kutery, že fotografie Hanzelky a Zikmunda patří „k tomu nejlepšímu, co bylo ve fotografii 20. století vytvořeno“. Naše tvorba je však naštěstí v Bratislavě zastoupena i dalšími výstavami. Komorní výstava Jana Svobody představuje jeho raná díla, která ve zobrazování ovoce, kamenů, detailů ženského těla a dalších jednoduchých motivů osobitě navazovala na Sudkovu tvorbu i na dobové podněty strukturální abstrakce a současně reflektovala autorův niterný svět. Tomki Němec se ctí obstál v těžké konkurenci dosavadních držitelů grantů Institutu pro veřejné otázky, jak dokládají jeho subjektivně laděné dokumentární snímky z různých částí Slovenska. Značný divácký zájem poutá výstava Akt v české fotografii, která byla po premiéře na Pražském hradě a v olomouckém Muzeu umění ve zúžené verzi, zahrnující tvorbu z posledních čtyř desetiletí od Stibora, Saudka, Kuščynského, Stana, Máry, Pinkavy, Lhotáka, Jiráska i řady mladších autorů, představena už v Moskvě, Paříži, Cáchách, Poznani, Vratislavi, Walbrzychu a Opavě. Práce nejmladších českých fotografů jsou na Měsíci fotografie reprezentovány výstavou barevných snímků Barbory Kuklíkové o čtyřech cizincích žijících v Praze, a cyklem loňského vítěze portfolií Milana Blatného Foto mandaly: střed je esence, inspirovaným tibetskými symboly Buddhova spirituálního vtělení. Studenti dvou českých škol – Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě a Ateliéru fotografie UJEP v Ústí nad Labem - se také účastní spolu se školami ze Slovenska, Polska a Velké Británie expozice Generace Východ, na níž dominuje hlavně konceptuální a intermediální tvorba, ale určitý prostor tam mají i moderní portréty nebo záběry architektury ovlivněné „Düsseldorfskou školou“ žáků Bernharda Bechera.
Bratislavský Měsíc fotografie má ovšem v programu kromě výstav i řadu doprovodných akcí, k nimž patří třeba teoretická konference, setkání redaktorů fotografických časopisů či letos nepříliš úspěšná aukce fotografií. Stále větší mezinárodní ohlas má hodnocení portfolií, na němž mladí autoři mohou od předních fotografů, kritiků a kurátorů získat kromě rad i cenné kontakty. Nás může potěšit, že dvě ze čtyř cen v soutěži o nejlepší fotografickou knihu ze střední a východní Evropy získalo pražské nakladatelství KANT: v kategorii knih ze současné fotografie za monografii Ivana Pinkavy Heroes a v oblasti knih z historie fotografie za monografii Jaroslav Rössler-fotografie, koláže, kresby. Slovenské organizátory festivalu pod vedením Václava Macka jistě nejvíce potěšilo, že jejich dosavadní čtrnáctileté úsilí bylo korunováno slavnostním založením Středoevropského domu fotografie, který by měl být otevřen příští rok v Prepoštské ulici.
Vladimír Birgus