Menu

15/8/2004

Recenze: Není kniha jako kniha

Fotografujete digitálně nebo se jen zabýváte úpravou digitálních respektive digitalizovaných fotografií v počítači? Pak velmi pravděpodobně dříve či později narazíte na velice užitečný program Adobe Photoshop. Nejedná se o program jednoduchý, ale jak vám jistě profesionálové potvrdí, je to program, alespoň prozatím, na úpravu fotografií nepřekonatelný. Jeho ovládání není na opravdu profesionální úrovni jednoduché a proto zcela jistě přijde k duchu nějaká ta příručka či kniha s tipy a radami, jak s tímto programem zacházet. Vydavatelství Computer Press přišlo na trh hned z dvěma podobnými tituly. Po přečtení obou však musím říct, že jejich úroveň a také jakási uživatelská „užitečnost“ se velice liší.

První z hodnocených knih, které poskytlo vydavatelství k posouzení je z pera mladého českého autora Tomáše Barčíka. Jmenuje se Adobe Photoshop – retuš, vylepšování a úpravy fotografií. Její cena je 235 korun a v ceně útlé, 130stránkové knížečky, dostanete také CD s obrazovým materiálem podle autora určeném „k praktickému procvičení všech technik úprav fotografie“. Faktem je, že na CD se nachází pouze zkopírované fotografie a obrázky z knihy a to dokonce včetně otisků jednotlivých paletek a dialogů Photoshopu (!?). Většina fotografií patrně pochází z autorova rodinného archivu (výlet do Egypta, návštěva autosalónu atd.) Kniha Tomáše Barčíka má pěknou obálku (Martin Sodomka), která však bohužel absolutně nekoresponduje s obsahem. Letmým pohledem by si potenciální čtenář mohl domýšlet, že se uvnitř knihy dozví tipy a triky profesionála, ve skutečnosti si však koupí pouze suchý popis práce s jednotlivými nástroji bez jakékoli invence autora.

 V porovnání s knihou druhou – Digitální fotografie ve Photoshopu od Scotta Kelbyho – opravdu jen velice slabý odvar. Kolbyho Digitální fotografie totiž vychází ze zkušeností. A tak ať už jste začátečník nebo pokročilý uživatel Photoshopu, zcela jistě zde narazíte na nejednu „vychytávku“ a dobrý tip pro vaši práci v tomto grafickém programu. Obrovskou devizou Kolbyho Digitální fotografie je, že se autor nebojí „prozradit“ opravdové recepty. Ať už se jedná o postupy příprav například pleťovek včetně konkrétních hodnot jednotlivých barev, návody na ostření či zvětšování fotografií bez vedlejších nepříjemných efektů nebo i jen jednoduché nastavení akcí či samotného prostředí programu, které vám dozajista usnadní vaši práci. Bombónkem je, že autor se v jinak tak suchopárné řeči tónů, polotónů, rastrů, křivek, pixelů a vrstev nebojí občas i zavtipkovat.

Kniha Digitální fotografie ve Photoshopu je navíc mnohem kvalitněji (a plnobarevně) vytištěna, takže rozdíl mezi původní a upravenou fotografií dokonce poznáte. To se bohužel u mnohých snímků v černobílé verzi českého autora říct nedá. Cena knihy je sice oproti českému protějšku vyšší (489 korun), ale jistě se jedná o účelně a užitečně vynaložené peníze. Tedy alespoň pro ty, kteří by se chtěli o práci ve Photoshopu dozvědět něco víc.

Autor je fotograf, grafický designér a pedagog na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, kde přednáší obor „Fotografie na internetu“.

Partner