-
-
29/8/2013
zobraz celý textAktivity polských studentů Institutu tvůrčí fotografie patří k tomu nejlepšímu, co toto pracoviště vykazuje
Dlouhodobě mimořádné postavení si mezi ostatními studenty Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty udržují polští posluchači. A neplatí to pouze z pohledu na jejich vysoký počet. Mnohem podstatnější je jejich vlastní tvorba a organizátorské aktivity, které ve vztahu k ní vyvíjejí. Přímo čítankovým příkladem jsou studenti z Białystoku.
V rámci festivalu Białystok Interphoto teď připravili výstavu polských posluchačů ITF, jež 2. září společně zahájí umělecký ředitel festivalu Grzegorz Jarmocewicz a vedoucí ITF Vladimír Birgus. Ve výstavních prostorách (Hala Wystawowa) Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej bude soubor INSIDE/OUTSIDE, jehož přípravu podpořilo České centrum ve Varšavě, představen až do konce září.
Vystoupení polských studentů ITF jsou v jejich rodné zemi spojována pokaždé se značným očekáváním, která se naplňují jak intenzitou zájmu návštěvníků, tak mediálního ohlasu. Máme dosud v paměti výjimečný počin z jara 2010 v podobě výstavy v Galerii Rondo Sztuki v centru Katovic, kterou pořádající a prezentující se polští posluchači ITF věnovali Piotru Szymonovi (1957-2005), jenž většinu z nich na studia do Opavy přivedl. Sám byl jedním z prvních polských absolventů magisterského studia na ITF, kde poté působil i pedagogicky (dnes ho v tomto ohledu následuje Rafał Milach). P. Szymon se do historie Slezské univerzity (SU) zapsal jako autor cyklu Kalwaria Zebrzydowska, v němž zachytil atmosféru poutí poblíž Wadowic, rodiště papeže Jana Pavla II. Fotografie z něj posloužily též jako oficiální dar při předání Zlaté medaile SU papeži v červnu 1999. Za přípravu tohoto daru, jenž se stal součástí sbírek vatikánských paláců, byl P. Szymon v únoru 2000 oceněn Bronzovou medailí SU.
Přes svou ojedinělost není P. Szymon jediným polským studentem či absolventem ITF, kdo by si v této souvislosti nezasluhoval samostatnou zmínku. Podstatně mladší Tomasz Lazar (1985) ze Szczecina získal vloni druhou cenu v kategorii „Lidé ve zprávách“ v nejprestižnější světové novinářské soutěži World Press Photo. O rok dříve se Tomasz Wiech z Krakova stal finalistou Leica Oskar Barnack Award. Tento úspěch tak přiřadil k 3. ceně z World Press Photo z roku 2009. Absolutní vítězství v soutěži Evropské unie Breaking Stereotypes si v roce 2007 odnesl Krzysztof Gołuch z Knurówa.
-
23/8/2013
zobraz celý textVýstava polských studentů ITF na festivalu INTERPHOTO Bialystok
program festivalu Bialystok:
www. interphoto.pl -
-
-
-
-
-